Sprawozdanie z realizacji projektu "Piękna Nasza Polska Cała"

Wpis dodał(a) Edyta Świtała

Sprawozdanie z realizacji projektu „Piękna Nasza Polska Cała”, realizowanego przez

Przedszkole Niepubliczne „Gucio” Integracyjne, mieszczącego się przy ul. Poznańska 49 w Toruniu. Tel. 781 101 170

Z okazji obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę nasze przedszkole dołączyło do projektu „ Piękna Nasza Polska Cała”. Celem projektu było kształtowanie postaw patriotycznych i tożsamości narodowej dzieci, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski.

Projekt został zrealizowany w następujący sposób:

1. Nauka, osłuchanie i zaśpiewanie Hymnu Polski - pt.: "Mazurek Dąbrowskiego."

Wszystkie grupy 9.11.2018 o godzinie 11.11 odśpiewały wspólnie z pracownikami przedszkola cztery zwrotki hymnu.  Zwrócono szczególną uwagę na odpowiednią postawę podczas śpiewania hymnu ( zadanie nr 1).

2. Pani Joanna w grupie „ Motylki” przeprowadziła zajęcia otwarte o tematyce patriotycznej ( zadanie nr 2).

3. W naszym przedszkolu uczyliśmy się piosenek patriotycznych takich jak: „ Serce w plecaku”, „ Gdy w noc wrześniową”, „ Jestem Polakiem” , "Polska-mój kraj" ( zadanie nr 4).

4. Dzieci przygotowały i przedstawiły tańce ludowe. Taniec w parach „ Klapok”- taniec pochodzi ze śląska oraz "Moja Maryneczka" ( zadanie nr 5)

5. Nauka wiersza o tematyce patriotycznej. Rozwijając talenty i zdolności recytatorskie naszych przedszkolaków zaproponowano dzieciom podczas zajęć edukacyjnych naukę wierszy o tematyce patriotycznej „Piękny Kraj” autorstwa Natalii Bucholskiej   oraz wiersz „Kocham Polskę” Agaty Dziechciarczyk. "Kto ty jestes" - W. Bełza, "Powiewa flaga" - Cz.Janczarskiego, "Orzeł" - własne autorstwo. Wiersze te zostały zaprezentowane przez dzieci i rodziców podczas uroczystości „Dnia Seniora” 13.11.2018, na który również przybyli uczniowie i nauczyciele z SOSW w Torun ( zadanie nr 6).

6. Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała”  o tematyce folkowej.

Na holu naszego przedszkola powstał piękny kącik patriotyczny. W stworzenie kącika zaangażowały się dzieci i pracownicy przedszkola. Dzięki ich wysiłkom przedszkolaki mogły podziwiać przedmioty codziennego użytku używane przez nasze babcie. W salach przedszkolnych  powstały również piękne tablice tematyczne ( zadanie nr 7)

7. "Według przepisu Babci lub Dziadka”

Przepis na pierniczki Babci Małgosi:

4 szklanki mąki

3 łyżki sody

1 kostka masła

0.5 szklanki cukru

0.5 szklanki miodu

4 łyżeczki kakao

Przyprawa do piernika lub korzenna

2 duże łyżki powideł śliwkowych

2 żółtka i 1 całe jajko

4 łyżki śmietany 18%

Roztopić 1 kostkę masła –dodać 0.5 szklanki cukru, 0,5 szklanki miodu, 4 łyżeczki kakao i przyprawę do piernika, 2 duże łyżki powideł, 2 żółtka i 1 jajko oraz 4 łyżki śmietany 18%. Wszystkie składniki połączyć z mąką. Ciasto zagnieść. Rozwałkować na 0.5 cm i wycinać pierniczki. Piec w temperaturze 180 stopni przez 9-12 minut.

Smacznego

8. „ Na skrzydłach historii”.

Grupa „ Sówek” obejrzała prezentację multimedialną o naszym pięknym Toruniu. Dzieci nie miały problemu aby rozpoznać toruńskie zabytki (zadanie nr 11).

9. Piękna nasza Polska cała”

Grupa Żabek i Ślimaczków wysłała własnoręcznie wykonaną pocztówkę z Torunia pod wskazany adres: Ludmiła Fabiszewska, MP nr 2 w Aleksandrowie Łódzkim, ul. Łęczycka 4,95-070 (zadanie nr 12).

10. Grupa 6-latków wysłała kartki naszym bohaterom. Kartki zostały ozdobione rysunkami dzieci ( zadanie nr 13.)

11. Konkurs Plastyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym z całego Torunia pt.: "Moja Niepodległa Polska"

Dzieci z przedszkoli i szkół z  całego Torunia wzięły udział w konkursie plastycznym pt.: "Moja Niepodległa Polska" wykonując przepiekne prace, z których zorganizowana została wystawa w naszym holu.

12. „Drzewo Pamięci”

Na trenie ogrodu, znajdującego się przy przedszkolu, dzieci z grup terapeutycznych wraz z opiekunami zasadzili drzewko pamięci jako symbol wolności i życia ( zadanie nr 16).

13. Konkurs Fotograficzny pt. „To wszystko Polska”

W konkursie wzięły udział dzieci wraz z rodzicami. Celem tego konkursu było pokazanie wyjątkowości naszego regionu i uwiecznienie tego na zdjęciach.(zadanie nr 17).

14. „Szlakiem historii”.

Starsze grupy wybrały się na wycieczkę celem zapoznania się z historią Podgórza ( obecnie dzielnicą Torunia- dawniej odrębnym miastem). Odwiedziły również salę tradycji mieszczącej się w SP15.Pan Adam, nauczyciel tejże szkoły pokazał dzieciom wiele pięknych przedmiotów związanych z tematyką niepodległościową.Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści o dawnych czasach ( zadanie nr 18).

15.  "Zabawa ludowa"

Dzieci zaprezentowały zabawy ludowe podczas Apelu z okazji 11 listopada. Były to m.in. "Mam chusteczkę haftowaną", "Budujemy mosty", "Była babuleńka". (Zadanie nr 9)

16. Apel z okazji 11 listopada.

Uroczystość odbyła się 9 listopada. Wzięły w niej udział wszystkie grupy przedszkolne wg następującego porządku:

- powitanie

- wprowadzenie sztandaru

- prezentacja piosenki dla dzieci pt.: "Niepodległośc"

- omówienie symboli narodowych, na podstawie filmu "Kto ty jesteś"

- wspólne odśpiewanie hymnu, przy zachowaniu odpowiedniej postawy

- prezentacja piosenek i piesni patriotycznych

- prezetacja zabaw ludowych

- prezentacja wierszy patriotycznych

- wyprowadzenie sztandaru

- pożegnanie

(Załącznik nr 3).

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Edyta Świtała

do Edyta Świtała