
Zakończenie stażu nauczyciela kontraktowego
Fragment artykułu: Nauczyciel kontraktowy przygotowujący się do egzaminu jest już osobą z kilkuletnim stażem pracy. Powoli „osiada” w zawodzie, jest coraz bardziej pewny swoich kompetencji, coraz częściej wykorzystuje własne doświadczenia nabyte w ciągu kilku lat, rozwija umiejętności i... więcej
Fragment artykułu:
Nauczyciel kontraktowy przygotowujący się do egzaminu jest już osobą z kilkuletnim stażem pracy. Powoli „osiada” w zawodzie, jest coraz bardziej pewny swoich kompetencji, coraz częściej wykorzystuje własne doświadczenia nabyte w ciągu kilku lat, rozwija umiejętności interpersonalne w kontaktach ze współpracownikami i rodzicami dzieci. Przede wszystkim jednak ma świadomość ciągłego zdobywania wiedzy o dzieciach, o ich potrzebach w kontekście środowiska, w którym się wychowują, bogacenia własnego zaplecza metod pracy poprzez ich modyfikowanie, szukanie możliwości rozwoju osobistego poprzez sprecyzowanie zainteresowań, które mogą przyczynić się do podniesienia jakości pracy placówki.
Według mnie zakończenie stażu nauczyciela kontraktowego to najistotniejszy moment w zawodzie nauczyciela – nie ujmując nic innym etapom „osiadania” w zawodzie – bo wtedy rozpoczyna się „wyzwalanie z konwencji i stawanie się twórcą autonomicznych zasad własnego działania, własnej praktyki” (o poziomach wtajemniczenia zawodowego pisała prof. Henryka Kwiatkowska – „Sposoby pojmowania własnego nauczycielstwa (poziomy wtajemniczenia zawodowego)” BLIŻEJ PRZEDSZKOLA 12.111.2010). Jakość pierwszych lat pracy w zawodzie stanowi o wartości nauczyciela na progu kolejnego stopnia awansu zawodowego – mianowania.
W dalszej części artykułu znajdziemy praktyczne informacje i porady dotyczące kolejnych kroków, które musi podjąć nauczyciel po zakończeniu stażu, by uzyskać tytuł nauczyciela mianowanego. Szczegółowo omówiono m.in.:
- jak napisać sprawozdanie;
- na czym polega ocena dorobku zawodowego nauczyciela;
- kto wchodzi w skład komisji egzaminacyjnej dla nauczyciela kontraktowego;
- jak przebiega egzamin i jak podczas niego powinna wyglądać skuteczna autoprezentacja.
Objętość artykułu: 3 strony.