Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.
Typ: pdf
Wielkość: 787.21 kb
Stron: 5
Id: 3144

Zabawy z pingwinkami [scenariusz z zakresu wspomagania rozwoju społecznego]

Monika Majewska   Luty 2013

Zapraszamy do lektury piątego z cyklu scenariuszy, w których Autorka skupiła się na rozwijaniu umiejętności społecznych. Scenariuszowi towarzyszą: pomoce dydaktyczne przedstawiające Antarktydę – prezentacja multimedialna (z filmem!) do pobrania TU i zestaw zdjęć, który pobierz... więcej
Pobierz Pomoce dydaktyczne 2
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (3.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIEJ PRZEDSZKOLA.

Zobacz również

pięciolatekrozwój społecznyscenariusz zajęćsześciolatek

Więcej z działu

Umiejętności społeczne

Więcej z tego numeru

Luty 2013

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Znajdź dla siebie

Zapraszamy do lektury piątego z cyklu scenariuszy, w których Autorka skupiła się na rozwijaniu umiejętności społecznych.

Scenariuszowi towarzyszą: pomoce dydaktyczne przedstawiające Antarktydę – prezentacja multimedialna (z filmem!) do pobrania TU i zestaw zdjęć, który pobierzesz z TEJ strony.

Główną część artykułu stanowi scenariusz zajęć dla dzieci pięcio-, sześcioletnich, w którym założono realizację następujących celów ogólnych:

  • kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych (1.1-2);
  • wspomaganie rozwoju mowy dzieci (3.1-4);
  • wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec (8.2, 4);
  • wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne (9.2);
  • wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną (13.1).
Fragment artykułu:
Nabywanie umiejętności społecznych przez dzieci jest niezwykle ważnym osiągnięciem rozwojowym w okresie przedszkolnym. Przebywanie na terenie przedszkola w otoczeniu grupy rówieśników stwarza bardzo korzystne warunki dla rozwoju kompetencji społecznych dziecka. Należy jednak pamiętać, iż nabywanie ich jedynie poprzez nawiązywanie spontanicznych relacji z rówieśnikami może nie wystarczyć dla rozwinięcia tych umiejętności w pełni. Zatem nieodzowne jest zaangażowanie całego środowiska wychowawczego na terenie przedszkola, a w szczególności nauczycieli wychowania przedszkolnego, posiadających wysokie kwalifikacje i umiejętności niezbędne w procesie wpierania aktywności społecznej dzieci.
E. McGinnis i A. P. Goldstein stworzyli propozycję programu nauczania umiejętności prospołecznych (2003). Prezentują listę 40 umiejętności, które można rozwijać u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (patrz ramka). Umiejętności te dotyczą zachowań prospołecznych związanych z akceptacją rówieśniczą i kompetencją społeczną, zwiększają satysfakcję dziecka z własnych działań, mają też przyczynić się do jego sprawnego funkcjonowania w grupie rówieśniczej.
 

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Jeśli jesteśmy bliscy Twojemu sercu, sprawdź, jak możesz nam pomóc zobacz