Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 636.26 kb
Stron: 5
Id: 3082

Zabawy i zabawki niezwykłe

Elżbieta M. Minczakiewicz   Styczeń 2013

Podtytuł: … - czyli o tym, jak kreatywność myślenia dzieci pozwala pokonywać im trudności, zdobywać nowe doświadczenia i niezbędne w życiu umiejętności Fragment artykułu: Zrozumienie indywidualnego sensu zabawy dziecka wymaga bardzo uważnej obserwacji nie tylko jej treści i formy, ale tak... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (3.69 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.

Zobacz również

zabawapedagogizacjapotrzeby dziecka

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów
lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

Współpraca z rodzicami i pedagogizacja

Więcej z tego numeru

Styczeń 2013

Podtytuł: … - czyli o tym, jak kreatywność myślenia dzieci pozwala pokonywać im trudności, zdobywać nowe doświadczenia i niezbędne w życiu umiejętności

Fragment artykułu:
Zrozumienie indywidualnego sensu zabawy dziecka wymaga bardzo uważnej obserwacji nie tylko jej treści i formy, ale także towarzyszących zabawie gestów dziecka, wypowiadanych słów, a nawet uwidaczniających się ruchów ciała (póz), zwłaszcza mimiki i postawy ciała. Wszystkie dzieci, niezależnie od osiąganego poziomu rozwoju, tak fizycznego, jak i intelektualnego, mają wrodzoną potrzebę bawienia się.
Zabawa stwarza dziecku niezliczone okazje do podejmowania aktywności, doznawania radości, rozwijania poczucia pewności siebie, przydatności i dumy z osiągnięć. Garvey 1991), zauważyli, że zabawa jest „niezwykłym lekarstwem” na praktycznie wszystkie dziecięce smutki, troski i frasunki. Bardzo korzystnie wpływa na rozwój mięśni i kośćca dziecka, na uodpornienie jego organizmu na choroby i stres. Zabawa dzięki swej władczej sile potrafi wymodelować piękną i zgrabną sylwetkę dziecka. Wyprostuje i wygładzi wszelkie zbędne krzywizny (tj. deformacje i zniekształcenia ciała) i załamania, które czasem bywają powodem trudności w poruszaniu się czy wykonywaniu wielu tak istotnych w życiu funkcji. Dostarcza organizmowi dziecka życiodajnego tlenu. Zabawa wpływa na procesy metaboliczne, zapobiega magazynowaniu się zbędnych zapasów tłuszczu i toksyn, wysmukla sylwetkę. Potrafi nauczyć malucha pokonywania trudów życia. Uczy cierpliwości, wytrwałości, rzetelności, uczciwości, prawdomówności, odwagi, umiejętności podporządkowania się grupie, zgodnego współżycia i tolerancji. Uczy też tego, jak samemu można zadbać o zabawkę, w tym nawet o jej plastyczną oprawę.

W dalszej części tekstu znajdziemy propozycje 7 rozbudowanych zabaw, które – zdaniem autorki – można przeprowadzać wszędzie: w pokoju gościnnym i bawialni, w kuchni i sypialni, w gabinecie taty i na podwórku, w najbliższym parku lub na łące, na nadmorskiej plaży i nad rzeką, w sali przedszkolnej lub w klasie, a także w sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia. Kolejność ich wprowadzania może być przypadkowa, w pełni dowolna.
Poprzedza je opis potrzebnych do ich przeprowadzenia, dostępnych bez trudu materiałów.

Artykuł ten stanowi świetny materiał do przekazania rodzicom w ramach tzw. pedagogizacji!