Tradycje ludowe w edukacji przedszkolnej - warsztaty

Wydarzenie dodał(a) Renata Stawczyk-Mizińska

Tradycje ludowe w edukacji przedszkolnej to temat warsztatów metodycznych dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, które odbyły się w marcu 2012 r. w Warszawie. Spotkanie zostało zorganizowanie przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, poprowadzone przez panią Małgorzatę Posłuszną i panią Martę Misztela - doradców metodycznych z zakresu wychowania przedszkolnego m. st. Warszawy. Zgodnie z obowiązującą podstawą programową zadaniem przedszkola jest kształtowanie poczucia przynależności społecznej m.in. poprzez rozwijanie zainteresowania tradycjami i obrzędami ludowymi, co znajduje swoje odzwierciedlenie w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz ustawie o systemie oświaty. W czasie spotkania uczestnicy mieli okazję przekonać się w sposób praktyczny, jak wykorzystać treści dotyczące tradycji i obrzędów ludowych w codziennej pracy z dziećmi w wieku z przedszkolnym, jak przysłowia ludowe czy nieznane dzieciom przedmioty codziennego użytku należące do naszych pradziadków mogą stać się ogromną atrakcją zajęć. W czasie warsztatów prowadzące zaprezentowały niektóre przedmioty: kałamarz, maselnicę, magiel drewniany, żelazko na węgiel, lampę naftową itp. Warto też przypomnieć dzieciom nazwy starych zapomnianych zawodów tj.: druciarz – wędrowny rzemieślnik naprawiający sprzęt gospodarstwa domowego np.: garnki, rymarz – rzemieślnik zajmujący się wykonaniem uprzęży konnej, bednarz – rzemieślnik zajmujący się wytwarzaniem naczyń drewnianych metodą klepkową np.; beczki, dekarz – rzemieślnik zajmujący się pokrywaniem i naprawą dachu, masztalerz – osoba zajmująca się końmi w stajni, kowal – rzemieślnik zajmując się tworzeniem przedmiotów z metalu, zdun – rzemieślnik zajmujący się budową i naprawą pieców, kołodziej – nazywany też stelmachem wyrabiał koła, wozy i sanie drewniane, płatnerz – rzemieślnik wyrabiający zbroje dla ludzi i koni, snycerz – specjalista zajmujący się rzeźbieniem w drzewnie, smolarz – człowiek zajmujący się wyrobem smoły, węglarz – osoba zajmująca się wypalaniem węgla drzewnego w specjalnych ziemnych kopcach, ludwisarz - rzemieślnik odlewający z brązu, miedzi i mosiądzu dzwony, mincerz – pracownik mennicy produkujący monety, szczotkarz – rzemieślnik wyrabiający szczotki, pędzle. Wymieniać można by jeszcze wiele, ale na pewno warto o nich opowiadać dzieciom, pokazywać przedmioty związane z wykonywaniem tych zawodów, ilustracje a w miarę możliwości odwiedzać warsztatu rzemieślnicze, muzea czy skanseny. To spotkanie zainspirowało nas do przygotowania dla dzieci fiszki dotyczące tradycji wysyłania kart świątecznych oraz zorganizowania w przyszłym roku szkolnym kącika ludowego w skład, którego wchodzić będą przedmioty związane z naszą polską tradycją ludową.

Renata Stawczyk-Mizińska
Przedszkole nr 124 w Warszawie