Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Europa Fryderyka Chopina
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Świat hucznie obchodzi 200 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. I to z własnej i nieprzymuszonej woli, bo choć nie wiadomo jak Rok Chopinowski zachwalalibyśmy, nic by z naszych przymiarek nie wyszło, gdyby artysta nie był geniuszem. Kim był Fryderyk Chopin? W pierwszej chwili każdy z nas odpowie, że Chopin wielkim kompozytorem był.
I słusznie. Utwory, które skomponował w ciągu swojego niedługiego życia dały mu ogromną sławę i swego rodzaju nieśmiertelność. Rzadko zdarza się, że ktoś świętuje 200 rocznicę urodzin. A Chopin świętuje, oczywiście nie dosłownie, ale jego utwory, zawarte w nich dynamizm i świeżość oraz tajemniczość jego życia, sprawiają, że wielu z nas wciąż czuje obecność kompozytora. Legenda Chopina to nie tylko jego muzyka. Żył krótko, spotykał się z wybitnymi postaciami i bardzo dużo podróżował.
Drugi rok w Przedszkolu nr 130 w Krakowie funkcjonuje oddział unijny. Powołanie tego oddziału było dla nauczycieli szczególną inspiracją do podjęcia działań w zakresie poznawania krajów Unii Europejskiej. Pierwszym przedsięwzięciem ubiegłorocznym była: „Europejska wiosna nad Wisłą”, o której już w wielu publikacjach pisaliśmy. Poznaliśmy wówczas Danię, Holandię, Włochy, Francję, Hiszpanię i Czechy. Chcąc uczcić Rok Chopinowski i bliżej zapoznać naszych przedszkolaków z Wielkim Polakiem zespół nauczycieli wraz z rodzicami i dziećmi podjął inicjatywę zorganizowania spektaklu słowno- muzycznego pod wyżej wymienionym tytułem „Europa Fryderyka Chopina”.
Chopin pozwolił nam poznać miejsca, w których żył, dorastał i komponował. Byliśmy z Chopinem na Mazowszu w Żelazowej Woli gdzie w 1810 r. urodził się wielki artysta.
W Brochowie było miejsce ceremonii religijnych rodziny Chopinów, Warszawa miasto młodości Fryderyka, Senniki wakacje u szkolnych przyjaciół.
Wraz z Chopinem wybraliśmy się na Śląsk, tam latem 1826 roku, jako chorowite dziecko pojechał z mamą i siostrą Emilką na kurację u wód śląskich. W Austrii osiągnął pierwszy sukces młodego artysty w europejskim świecie muzycznym. Po koncercie był oklaskiwany gromkimi brawami, publiczność nie kryła entuzjazmu.
Pojechaliśmy z nim do Niemiec, które były centrum życia muzycznego Europy. Wielki artysta udał się do słynnej Opery Państwowej, aby wysłuchać kilku modnych wówczas dzieł.
W Anglii w 1848 roku chronił się przed rewolucją lutową we Francji, uważaną za początek Wiosny Ludów w Europie. Dowiedzieliśmy się również, po co przyjechał do Hiszpanii w 1838 roku. Odwiedziliśmy też Szkocję, gdzie artystę zachwyciła dzika przyroda gór.
Dowiedzieliśmy się, że Chopin był również pedagogiem. Szczególnie we Francji
w 1831 roku Chopin udzielał lekcji i zarabiał na swoich kompozycjach. Tam przebywał wybitny kompozytor, który z fortepianu uczynił najbardziej popularny instrument na świecie.
w 1831 roku Chopin udzielał lekcji i zarabiał na swoich kompozycjach. Tam przebywał wybitny kompozytor, który z fortepianu uczynił najbardziej popularny instrument na świecie.
Do muzyki Chopina tańczyliśmy: mazurka, walca wiedeńskiego i poloneza. Wraz
z toreadorami i pięknymi Hiszpankami odtańczyliśmy taniec hiszpański i wysłuchaliśmy pięknej piosenki hiszpańskiej „Clavelitos” wykonanej przez dziewczynki z grupy starszej.
z toreadorami i pięknymi Hiszpankami odtańczyliśmy taniec hiszpański i wysłuchaliśmy pięknej piosenki hiszpańskiej „Clavelitos” wykonanej przez dziewczynki z grupy starszej.
Wzbogaciliśmy swoją wiedzę na temat zabytków, które warto zobaczyć wybierając się w podróż po krajach Unii Europejskiej, zwyczajów i tradycji, a także codziennego życia Europejczyków prezentowanych przez nas krajów. Dzięki rodzicom poznaliśmy niektóre stroje narodowe.
Każda grupa przedstawiła wybrany przez siebie kraj europejski i przygotowała prace plastyczne, które zaprezentowane przez dzieci w „Galerii Europejskiej” uświetniły całość przedsięwzięcia. Z zachwytem oglądali je rodzice i zaproszeni goście.
Przy pięknej pogodzie mogliśmy wszyscy pomarzyć, gdyż nasz ogród przypominał wielką kolorową „Europę Fryderyka Chopina”.
Małgorzata Rafalska
Danuta Stuczyńska
Przedszkole Samorządowe nr 130 w Krakowie
Zobacz wszystkie wpisy
od Dorota Czapiga
Wyślij wiadomość
do Dorota Czapiga
Kartka z kalendarza
Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!
bliżej MAX nowość
Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl
Komentarze
Wyślij wiadomość do Dorota Czapiga