Europa Fryderyka Chopina

Wydarzenie dodał(a) Dorota Czapiga
ponad 14 lat temu, wyświetleń 2060

Świat hucznie obchodzi 200 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. I to z własnej i nieprzymuszonej woli, bo choć nie wiadomo jak Rok Chopinowski zachwalalibyśmy, nic by z naszych przymiarek nie wyszło, gdyby artysta nie był geniuszem. Kim był Fryderyk Chopin? W pierwszej chwili każdy z nas odpowie, że Chopin wielkim kompozytorem był.

I słusznie. Utwory, które skomponował w ciągu swojego niedługiego życia dały mu ogromną sławę i swego rodzaju nieśmiertelność. Rzadko zdarza się, że ktoś świętuje 200 rocznicę urodzin. A Chopin świętuje, oczywiście nie dosłownie, ale jego utwory, zawarte w nich dynamizm i świeżość oraz tajemniczość jego życia, sprawiają, że wielu z nas wciąż czuje obecność kompozytora. Legenda Chopina to nie tylko jego muzyka. Żył krótko, spotykał się z wybitnymi postaciami i bardzo dużo podróżował.

Drugi rok w Przedszkolu nr 130 w Krakowie funkcjonuje oddział unijny. Powołanie tego oddziału było dla nauczycieli szczególną inspiracją do podjęcia działań w zakresie poznawania krajów Unii Europejskiej. Pierwszym przedsięwzięciem ubiegłorocznym była: „Europejska wiosna nad Wisłą”, o której już w wielu publikacjach pisaliśmy. Poznaliśmy wówczas Danię, Holandię, Włochy, Francję, Hiszpanię i Czechy. Chcąc uczcić Rok Chopinowski i bliżej zapoznać naszych przedszkolaków z Wielkim Polakiem zespół nauczycieli wraz z rodzicami i dziećmi podjął inicjatywę zorganizowania spektaklu słowno- muzycznego pod wyżej wymienionym tytułem „Europa Fryderyka Chopina”.

Chopin pozwolił nam poznać miejsca, w których żył, dorastał i komponował. Byliśmy z Chopinem na Mazowszu w Żelazowej Woli gdzie w 1810 r. urodził się wielki artysta.

W Brochowie było miejsce ceremonii religijnych rodziny Chopinów, Warszawa miasto młodości Fryderyka, Senniki wakacje u szkolnych przyjaciół.

Wraz z Chopinem wybraliśmy się na Śląsk, tam latem 1826 roku, jako chorowite dziecko pojechał z mamą i siostrą Emilką na kurację u wód śląskich. W Austrii osiągnął pierwszy sukces młodego artysty w europejskim świecie muzycznym. Po koncercie był oklaskiwany gromkimi brawami, publiczność nie kryła entuzjazmu.

Pojechaliśmy z nim do Niemiec, które były centrum życia muzycznego Europy. Wielki artysta udał się do słynnej Opery Państwowej, aby wysłuchać kilku modnych wówczas dzieł.

W Anglii w 1848 roku chronił się przed rewolucją lutową we Francji, uważaną za początek Wiosny Ludów w Europie. Dowiedzieliśmy się również, po co przyjechał do Hiszpanii w 1838 roku. Odwiedziliśmy też Szkocję, gdzie artystę zachwyciła dzika przyroda gór.

Dowiedzieliśmy się, że Chopin był również pedagogiem. Szczególnie we Francji
w 1831 roku Chopin udzielał lekcji i zarabiał na swoich kompozycjach. Tam przebywał wybitny kompozytor, który z fortepianu uczynił najbardziej popularny instrument na świecie.

Do muzyki Chopina tańczyliśmy: mazurka, walca wiedeńskiego i poloneza. Wraz
z toreadorami i pięknymi Hiszpankami odtańczyliśmy taniec hiszpański i wysłuchaliśmy pięknej piosenki hiszpańskiej „Clavelitos” wykonanej przez dziewczynki z grupy starszej.

Wzbogaciliśmy swoją wiedzę na temat zabytków, które warto zobaczyć wybierając się w podróż po krajach Unii Europejskiej, zwyczajów i tradycji, a także codziennego życia Europejczyków prezentowanych przez nas krajów. Dzięki rodzicom poznaliśmy niektóre stroje narodowe.

Każda grupa przedstawiła wybrany przez siebie kraj europejski i przygotowała prace plastyczne, które zaprezentowane przez dzieci w „Galerii Europejskiej” uświetniły całość przedsięwzięcia. Z zachwytem oglądali je rodzice i zaproszeni goście.

Przy pięknej pogodzie mogliśmy wszyscy pomarzyć, gdyż nasz ogród przypominał wielką kolorową „Europę Fryderyka Chopina”.

Małgorzata Rafalska

Danuta Stuczyńska