Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Europa Fryderyka Chopina


Wydarzenie dodał(a) Dorota Czapiga
ponad 13 lat temu, wyświetleń 2006


Wpis został sprawdzony przez moderatora

 

Świat hucznie obchodzi 200 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. I to z własnej i nieprzymuszonej woli, bo choć nie wiadomo jak Rok Chopinowski zachwalalibyśmy, nic by z naszych przymiarek nie wyszło, gdyby artysta nie był geniuszem. Kim był Fryderyk Chopin? W pierwszej chwili każdy z nas odpowie, że Chopin wielkim kompozytorem był.
 
I słusznie. Utwory, które skomponował w ciągu swojego niedługiego życia dały mu ogromną sławę i swego rodzaju nieśmiertelność. Rzadko zdarza się, że ktoś świętuje 200 rocznicę urodzin. A Chopin świętuje, oczywiście nie dosłownie, ale jego utwory, zawarte w nich dynamizm i świeżość oraz tajemniczość jego życia, sprawiają, że wielu z nas wciąż czuje obecność kompozytora. Legenda Chopina to nie tylko jego muzyka. Żył krótko, spotykał się z wybitnymi postaciami i bardzo dużo podróżował.
 
Drugi rok w Przedszkolu nr 130 w Krakowie funkcjonuje oddział unijny. Powołanie tego oddziału było dla nauczycieli szczególną inspiracją do podjęcia działań w zakresie poznawania krajów Unii Europejskiej. Pierwszym przedsięwzięciem ubiegłorocznym była: „Europejska wiosna nad Wisłą”, o której już w wielu publikacjach pisaliśmy. Poznaliśmy wówczas Danię, Holandię, Włochy, Francję, Hiszpanię i Czechy. Chcąc uczcić Rok Chopinowski i bliżej zapoznać naszych przedszkolaków z Wielkim Polakiem zespół nauczycieli wraz z rodzicami i dziećmi podjął inicjatywę zorganizowania spektaklu słowno- muzycznego pod wyżej wymienionym tytułem „Europa Fryderyka Chopina”.
 
Chopin pozwolił nam poznać miejsca, w których żył, dorastał i komponował. Byliśmy z Chopinem na Mazowszu w Żelazowej Woli gdzie w 1810 r. urodził się wielki artysta.

W Brochowie było miejsce ceremonii religijnych rodziny Chopinów, Warszawa miasto młodości Fryderyka, Senniki wakacje u szkolnych przyjaciół.
 
Wraz z Chopinem wybraliśmy się na Śląsk, tam latem 1826 roku, jako chorowite dziecko pojechał z mamą i siostrą Emilką na kurację u wód śląskich. W Austrii osiągnął pierwszy sukces młodego artysty w europejskim świecie muzycznym. Po koncercie był oklaskiwany gromkimi brawami, publiczność nie kryła entuzjazmu.
 
Pojechaliśmy z nim do Niemiec, które były centrum życia muzycznego Europy. Wielki artysta udał się do słynnej Opery Państwowej, aby wysłuchać kilku modnych wówczas dzieł.
 
W Anglii w 1848 roku chronił się przed rewolucją lutową we Francji, uważaną za początek Wiosny Ludów w Europie. Dowiedzieliśmy się również, po co przyjechał do Hiszpanii w 1838 roku. Odwiedziliśmy też Szkocję, gdzie artystę zachwyciła dzika przyroda gór.
 
Dowiedzieliśmy się, że Chopin był również pedagogiem. Szczególnie we Francji
w 1831 roku Chopin udzielał lekcji i zarabiał na swoich kompozycjach. Tam przebywał wybitny kompozytor, który z fortepianu uczynił najbardziej popularny instrument na świecie.
 
Do muzyki Chopina tańczyliśmy: mazurka, walca wiedeńskiego i poloneza. Wraz
z toreadorami i pięknymi Hiszpankami odtańczyliśmy taniec hiszpański i wysłuchaliśmy pięknej piosenki hiszpańskiej „Clavelitos” wykonanej przez dziewczynki z grupy starszej.
 
Wzbogaciliśmy swoją wiedzę na temat zabytków, które warto zobaczyć wybierając się w podróż po krajach Unii Europejskiej, zwyczajów i tradycji, a także codziennego życia Europejczyków prezentowanych przez nas krajów. Dzięki rodzicom poznaliśmy niektóre stroje narodowe.
 
Każda grupa przedstawiła wybrany przez siebie kraj europejski i przygotowała prace plastyczne, które zaprezentowane przez dzieci w „Galerii Europejskiej” uświetniły całość przedsięwzięcia. Z zachwytem oglądali je rodzice i zaproszeni goście.
 
Przy pięknej pogodzie mogliśmy wszyscy pomarzyć, gdyż nasz ogród przypominał wielką kolorową „Europę Fryderyka Chopina”.

 

Małgorzata Rafalska

Danuta Stuczyńska

Przedszkole Samorządowe nr 130 w Krakowie

 

Scenariusze zajęć


Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.

Komentarze

Wyślij wiadomość do Dorota Czapiga

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!