Z wizytą u Skarbnika i Karolinki

Wydarzenie dodał(a) Dorota Kozioł- Żurawska

W czwartek 27 listopada 2009r. grupa Kaczuszek i Motyli udała się na wycieczkę do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Przedszkolaki wzięły udział w lekcji muzealnej prowadzonej przez pracowników Muzeum przebranych w stroje śląskie i górnicze.

Tematyka lekcji dotyczyła zagadnień z geologii, historii i techniki górnictwa, tradycji zawodu górniczego, wierzeń i legend oraz obrzędów i obyczajów górniczych.

Na program lekcji muzealnej składała się:

1. prezentacja munduru górniczego: czako, szpada i łata
  2. „Skok przez skórę” - projekcja filmu rysunkowego (Skok przez skórę - jest to jedna z najstarszych tradycji górniczych. Skok przez skórę odbywa się następująco: dwóch górników trzyma skórę, a kandydat na górnika musi przez nią przeskoczyć. Po przeskoczeniu zostaje on pasowany na górnik. Każdy górnik musi przeskoczyć przez skórę bo wtedy zgodnie z tradycją staje się prawdziwym górnikiem. Tradycyjnie uroczystość skoku przez skórę odbywa się przed Barbórką)
  3. Spotkanie ze: Skarbnikiem, Górnikiem i Karolinką

Spotkanie ze Skarbnikiem: poznanie Legendy o Skarbniku - duchu kopalnianych podziemi

Spotkanie z Górnikiem: wysłuchanie opowieści o pracy górnika i zwyczajach górniczych.

Spotkanie z Karolinką: wysłuchanie opowieści o stroju śląskim połączona z pokazem, wysłuchanie Legendy o św. Barbarze, wysłuchanie gawędy o życiu codziennym dawnej rodziny górniczej.

Opracowała: :
Dominika Sosnowska, nauczyciel wychowania przedszkolnego w Miejskim Przedszkolu nr 93 w Katowicach

od Dorota Kozioł- Żurawska

do Dorota Kozioł- Żurawska