Społeczność BLIŻEJ PRZEDSZKOLA
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Światowy Dzień Wody

Wydarzenie dodał(a) Marzanna Joniec ( komentarzy)
Dodane ponad 8 lat temu, wyświetleń 7848

Wpis został sprawdzony przez moderatora

W poniedziałek, 23 marca, wszystkie przedszkolaki ubrały się na niebiesko. Byliśmy małymi kropelkami wody. Wspólną zabawę rozpoczęliśmy po śniadaniu.

 

Spotkaliśmy się w sali najmłodszego ekozespołu „Promyczki”, by razem zgłębić tajniki wody. Dzieci obserwując doświadczenie z gorącą wodą, dowiedziały się skąd się bierze deszcz. Sprawdzały co w wodzie pływa, a co tonie i dlaczego tak jest. Rozwiązując zagadki obrazkowe,  poznały niektóre zawody wodne: marynarz, hydraulik, strażak, ogrodnik, rybak. Przedszkolaki wzięły udział w zawodach wędkarskich.  Zadaniem każdego wędkarza było  wyłowienie z wiaderka po pięć stworzonek mieszkających w wodzie. Były tam ryby, kraby, raki. Następnie dzieci musiały wytężyć wzrok i odnaleźć złote rybki ukryte w morskiej głębinie. W kolejnej zabawie "Wyścigi statków′ wykazywały się możliwościami swoich płuc.  Naśladując wiatr poruszały swoimi okrętami. Bardzo podobała się wszystkim ta zabawa. Wzięły w niej udział nawet nasze panie.

 

Kończąc zabawę ustaliliśmy jak możemy oszczędniej z niej korzystać. 

  1. Dokręcaj cieknące krany
  2. Bierz szybki prysznic. 
  3. Uszczelnij cieknący zbiornik w toalecie. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Zainstaluj zbiornik z możliwością regulowania ilości zużywanej wody.
  4. Kiedy zmywasz naczynia ręcznie, napełnij jedną komorę zlewu lub miskę wodą z płynem. Spłukuj szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.
  5. Nie wylewaj niepotrzebnie wody, kiedy można jej użyć np.:
  6. do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania.
  7. Zgłaszaj lokalnym władzom i firmom wodociągowym wszystkie zauważone miejsca, w których występują straty wody (uszkodzone rury, otwarte hydranty, zbędne zraszacze).
  8. Zachęć przyjaciół i sąsiadów, aby przyłączyli się do codziennej akcji ochrony zasobów wodnych.
  9. Wspieraj działalność organizacji pozarządowych, które promują ochronę i oszczędność wody.  
 
LICZY SIĘ KAŻDA KROPLA!