Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Międzyprzedszkolny Rajd Przedszkolaków


Wydarzenie dodał(a) ~ Gość
ponad 15 lat temu, wyświetleń 4469


Wpis został sprawdzony przez moderatora

V Międzyprzedszkolny Rajd Ekologiczny Przedszkolaków

W dniu 11.10.2007r. odbył się w Miejskim Przedszkolu Nr 93 w Katowicach V Międzyprzedszkolny Rajd Ekologiczny Przedszkolaków pod hasłem "LE"NI DETEKTYWI”. Rajd odbył się na terenie lasów Ochojec z uwzględnieniem obszaru Rezerwatu Przyrody. W rajdzie brały udział dzieci z przedszkoli NR: 1, 4, 15, 41, 42, 43, 46, 71, 78, 81, 84, 89, oraz organizator Przedszkole Nr 93.

Na miejscu spotkania, czyli na terenie ogrodu przedszkolnego naszego przedszkola dzieci zostały przywitane piosenką. Na starcie zapoznały się z treścią wiersza pt.”LAS” F. Kobryńczuka oraz z zadaniami do wykonania podczas trasy rajdu: sprzątanie lasu, zbieranie liści, traw, żołędzi dla zwierząt.Następnie wyszły w teren z mapą, wędrując od stacji do stacji poznawały las dzięki kolejnym zadaniom: 

Stacja 1. Ułożenie i zapisanie haseł dotyczących zachowania w lesie.

Stacja 2. Zwierzęta chronione – opowieść przy paśniku, rozpoznawanie śladów zwierząt na obrazkach, szukanie śladów sarny, dzika…

Stacja 3. "Czy potrafisz nazwać te zwierzęta""– zaznaczenie zwierząt leśnych na ilustracji, nazwanie ich mieszkań, przysmaków, pokazanie ich ruchów.

Stacja 4. ""cieżka zdrowia”: rzuty szyszkami do celu, skok przez obręcz po zaśpiewaniu piosenki o przyrodzie.

Stacja 5. Zabawa z lupą – " Wycięta stopa” – narysuj to co obserwujesz, ile widzisz kolorów, policz rośliny.

Stacja 6. Formy wzrostu roślin (nasiona, sadzonki), poznanie roślin chronionych, określanie stanu drzewostanu (porosty), wieku drzewa, przybliżenie pojęcia Rezerwat.

Stacja 7. "Spójrz dokładnie” – Kto odkryje, co zniknęło".

Stacja 8. "Eko – moda przyszłości” – wykonanie stroju z zebranego materiału przyrodniczego oraz różnych nieużytków.

Celem zorganizowanego rajdu było samodzielne odkrywanie leśnych tajemnic przez dzieci, ale pod okiem leśników – gospodarzy leśnych włości; zdobywanie wiedzy i rozwijanie umiejętności w celu kształtowania świadomości ekologicznej i poczucia odpowiedzialności za swoje otoczenie a także sprzyjanie nawiązywaniu nowych kontaktów.

Po wykonaniu ostatniego zadania, podsumowano zdobyte punkty. Wszystkie zespoły dzieci otrzymały nagrody z rąk jury. Nagrodami były książeczki, gry, nasiona oraz sadzonki świerka i sosny do posadzenia przy swoim przedszkolu.

Sponsorem nagród i współorganizatorem przedsięwzięcia było Nadleśnictwo Katowice.Pani wicedyrektor podziękowała wszystkim uczestnikom i organizatorom za propagowanie idei rozbudzania świadomości ekologicznej wśród przedszkolaków.

Trasa rajdu pozwoliła na pokazanie dzieciom różnych aspektów piękna i różnorodności polskich lasów, popularyzację ich fauny i flory, wskazywanie zagrożeń tego piękna, pokazanie miejsca człowieka w naszych kniejach.                                                                            

Scenariusze zajęć


Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.

Komentarze

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!