Konspekt do prowadzenia zajęć metodą logarytmiki w grupie dzieci 3 - 4-letnich

Wydarzenie dodał(a) Małgorzara Gniewek

Konspekt do prowadzenia zajęć metodą logarytmiki w grupie dzieci 3 - 4-letnich

Temat: Zabawy logarytmiczne z piosenką "Dwa malutkie misie”

Opracowanie: Małgorzata Gniewek

Cel ogólny:

- rozwijanie mowy

- zapobieganie wadom wymowy

Cel ogólny:

- wyrabianie orientacji w  schemacie własnego ciała

- liczą w zakresie dwa

- kształtowanie koordynacji wzrokowo – ruchowej

- rozwijanie motoryki małej i dużej

- wyrabianie poczucia rytmu

- poznawanie pór dnia

- rytmiczne poruszanie się przy muzyce

Metody:

- pokazu i obserwacji

- zadań stawianych dziecku

- kierowania działalnością dziecka

- samodzielnych doświadczeń dziecka

Formy:

- indywidualna, grupowa, z całą grupą

Środki dydaktyczne: zabawki dwa pluszowe misie, obrazki z czynnościami misiów, dwie opaski  na głowę z sylwetami misiów, chusta animacyjna , dwa arkusze papieru do wykonania misiów, farby, talerzyki  plastikowe, małe kulki  z papieru kolorowego

Przebieg zajęć:

1.Kto dzisiaj przyszedł do przedszkola? Misie

Jak wyglądają?

Kto wymyśli imię dla jednego misia?

Kto dla drugiego?

Misie chcą was zaprosić do słuchania piosenki i do wesołych  zabaw

2.Przedstawienie tekstu piosenki – śpiew przy muzyce

Dwa malutkie misie

Chcą zatańczyć dzisiaj hopsa , hopsa

Dana , dana tańczą misie dziś od rana hej

Rozmowa na temat treści piosenki

O czym jest piosenka?

Ile było misiów w piosence?, Ile to paluszków? Co jeszcze  miś ma dwa?

Następnie dzieci  liczą  u siebie  oczka, uszy, nogi, ręce - wskazują części ciała

Jakiej wielkości były misie?

Ile ich było?  Co  robiły misie?  A o jakiej porze dnia?

Jakie znacie inne pory dnia? Co  dzieci mogą robić rano?  Co w południe? Co wieczorem?

3.Ćw. rytmiczne- sylabizowanie tekstu piosenki przez klaskanie , wytupywanie, stukanie Chętne dzieci wybrane przez nauczyciela grają rytm na bębenku w środku koła

4. Ćw. oddechowe – dmuchamy na ,,gorącą zupę”  misia, następnie każde  dziecko   dostaje  talerzyki plastikowe z małymi kulkami papieru ( warzywami)

5.  Zabawa ruchowo – naśladowcza

Zaprosimy misie do zabawy - wybranie dwojga dzieci ,,misiów” do środka koła, tańczą do piosenki z pluszowymi misiami.  Pozostałe  dzieci w kole idą i śpiewają piosenkę. Zabawę powtarzamy kilka razy zmieniając tańczące dzieci.

6. Zabawa percepcyjno – ruchowa

Na hasło ,,małe misie”  po sali chodzą  dzieci na czworakach, ,, misie  mówią ,, mru, mru. Na hasło ,,duże misie”  dzieci wstają , nauczyciel pokazuje obrazki z czynnościami misiów np. jedzą mniam, mniam ( pokazują), piją, myją się  szur, szur, tańczą, la, la, skaczą hop, hop, śpią, lu, lu  itp.

7. Ćwiczenia  z reakcją na tempo

Na wolną  muzykę dzieci idą trzymają chustę animacyjną, na której są dwa misie.

Na szybką muzykę  podskakują  i machają chustą z misiami.

8. Malowanie farbami w dwóch grupach  misiów (narysowane kontury) - wykonanie  plakatów. Dzieci malują farbami  misie, dzielą się na dwie grupy.

od Małgorzara Gniewek

do Małgorzara Gniewek