Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

W czasie deszczu dzieci się nudzą


Wydarzenie dodał(a) Marzena Pucka
ponad 8 lat temu, wyświetleń 3278


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 3 - 4-letnich.

 

Prowadząca zajęcie: Pucka Marzena

Data zajęcia: 17.11.2016r.

Temat kompleksowy: „W czasie deszczu dzieci się nudzą”

Temat zajęcia: „Poznanie piosenki „Zła pogoda” oraz opracowanie do niej wzoru graficznego 1B”

Zajęcia z obszaru:

  • Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną (13);
  • Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania (14).

Cel ogólny:

  • Rozwijanie koordynacji ruchowo-słuchowo-wzrokowej
  • Utrwalanie kierunków: góra – dół, strona prawa – strona lewa

Cele szczegółowe:

  • utrwala kierunki (góra-dół, strona prawa-lewa);
  • zna piosenkę „Zła pogoda” oraz wzór graficzny do niej;
  • doskonali swoją wypowiedź;
  • doskonali koordynację ruchowo-słuchowo-wzrokową;
  • poznaje wzór polisensorycznie;
  • rysuje wzór w powietrzu, na dywanie, na tackach z kaszą, na kartce A4.

Metoda:

Metoda Dobrego Startu z wykorzystaniem materiałów z opracowań „Piosenki do rysowania” M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka, wyd. HARMONIA, Gdańsk 2011 – wydanie III

Formy:

  • ćwiczenia ruchowe,
  • ćwiczenia ruchowo-słuchowe,
  • ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe

Pomoce: obrazek do piosenki oraz płyta z piosenką (MDS Piosenki do rysowania. Zestaw pomocy dydaktycznych); woreczki gimnastyczne, pomoce do nauczania polisensorycznego, tacki z kaszą, płyty z nagraniami piosenek z cyklu: „Hopsanki zabawianki”, „Jesień”, muzyka relaksacyjna Fletnia Pana, Przytulanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki M. Bogdanowicz,

 

 

PRZEBIEG ZAJĘA:

 

ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE:

Powitanie piosenką „Chwyćmy się za ręce” (sł. i muz. Monika Majewska) Płyta CD „Jesień” z Bliżej Przedszkola     

Chwyćmy się za ręce  - na zabawę cza!

Do kółeczka ta piosenka woła wszystkich nas.

Cztery kroki zróbmy w bok i zaklaszczmy: raz, dwa, trzy.

Śpiewem, tańcem i radością przegonimy humor zły.

 

  • Ćwiczenia rozwijające orientację w schemacie ciała

Zabawa ruchowa do piosenki „Taniec przyklejaniec” z płyty „Hopsanki zabawianki” – wskazywanie i nazywanie części ciała (ręce, palce, łokcie, brzuch, plecy)

  • Ćwiczenia kształtujące orientacje w przestrzeni

Dzieci otrzymują woreczki gimnastyczne, które przekładają według polecenia nauczycielki: chwyć woreczek do prawej ręki, podnieś go do góry, dotknij woreczkiem prawego kolana itp.

  • Słuchanie piosenki „Zła pogoda” rozmowa na jej temat

 

  • / po/ go/ da/ ka/ pie/ wo/ da/
  • / pie/ z nie/ ba/ kap/ kap/ kap/
  • / w ka/ lo/ szach/ do/ przed/ szko/ la/
  • / dą/ dzie/ ci/ chlap/ chlap/ chlap/

 

  • / kap/ kap/ kap/ kap/ kap/
  • / dą/ dzie/ ci/ clap/ chlap/ chlap/

 

- o jakiej pogodzie śpiewamy w piosence;

- skąd kapie woda;

- w czym idą dzieci;

- dokąd idą dzieci;

- spróbujcie utworzyć rymy do podanych wyrazów (woda, kapie, kalosze);

- co to są kalosze;

- podzielimy wyrazy (kapie, kalosze) na sylaby, który z nich ma więcej sylab?

 

 ZAJĘCIA WŁAŚCIWE

  1. Ćwiczenia ruchowe
  • Dzieci naśladują ruchem opowieść nauczyciela „Spacer w deszczu”

Rano pięknie świeciło słońce. Dzieci postanowiły pójść na spacer. Ponieważ była to już późna jesień musiały się odpowiednio ubrać. Najpierw założyły buty, zapięły w nich rzepy, założyły chustkę na szyję, ubrały czapkę. Teraz przyszła kolej na kurtkę. Najpierw włożyły prawą rękę do rękawa, potem lewą rękę do rękawa, następnie zapięły zamek. I już gotowe wybrały się na jesienny spacer. Idąc obserwowali jak słoneczko chowa się za chmury, wtem zerwał się wiatr. Wiał coraz mocniej. Potem trochę ucichł. Dzieci postanowiły iść dalej. Naraz poczuły na policzkach krople deszczu. Deszcz początkowo padał drobniutko, potem coraz mocniej, aż zmienił się w ulewę. Dzieci przeskakując przez kałuże uciekały czym prędzej do domu.

 

  1. Ćwiczenia ruchowo-słuchowe

Dzieci siedzą w kole na dywanie, przed sobą maja po dwa woreczki gimnastyczne, śpiewają wspólnie z nauczycielem piosenkę i wystukują rytm:

- palcem wskazującym,

- otwartą dłonią,

- pięścią

 

  1. Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe

 

  • Demonstracja wzoru, zestawienie go z obrazkiem czyli z jakich elementów się składa i co przypomina. Wzór prezentowany jest jako znak opracowanej piosenki.
  • Uczenie się polisensoryczne (wodzenie palcem po różnorodnej fakturze wzoru z równoczesnym śpiewaniem piosenki)
  • Przejście do stolików, reprodukcja wzoru do rytmu piosenki (w powietrzu, na tacy z kaszą).

 

ZAJĘCIA KOŃCOWE

 

  • Ćwiczenia wyciszające, relaksacyjne

Dzieci siedzą na dywanie i do muzyki relaksacyjnej masują swoje ciało.

 - Na podstawie wierszyka (oryginał przerobiony na własne potrzeby zajęcia) z cyklu Przytulanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki M. Bogdanowicz

Posmaruję prawą nogę,

żeby poszła w długą drogę,

nakremuję lewą nogę,

bo na jednej iść nie mogę.

Moją małą prawą nóżkę,

wnet położę na poduszkę,

a dla mojej lewej nóżki

mam masażyk na paluszki.

Pomasuję te paluszki

u mej małej lewej nóżki.

Prawa nóżka też je ma.

Kto je pomasuje? Ja!


Zobacz wszystkie wpisy
od Marzena Pucka



Wyślij wiadomość
do Marzena Pucka

Nagrody dla dzieci nowość

Szukasz drobnych prezentów, które mogłyby być nagrodami dla dzieci w przedszkolnym konkursie? Zajrzyj do naszego sklepu – w zestawach kupujesz, niższą cenę zyskujesz!

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 

Komentarze

Wyślij wiadomość do Marzena Pucka

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Akademia Dziecięcej Matematyki® dla Rad Pedagogicznych sprawdź