Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Bajki bawią, bajki uczą
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Scenariusz zajęć koleżeńskich w grupie dzieci 5 i 6-letnich
Prowadząca zajęcia: Marzena Pucka
Data zajęcia: 09.01.2015 r.
Podstawa programowa:
- Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania (14).
Temat kompleksowy: Bądźmy jak Kopciuszek: pracowici, dobrzy i skromni.
Temat zajęcia: „Bajki bawią, bajki uczą”
Cel główny: wykorzystanie bajek w kształtowaniu gotowości do czytania i pisania.
Cele operacyjne: (dziecko)
- rozwiązuje zagadki słowne
- wyróżnia głoski w nagłosie i wygłosie
- dzieli wyrazy na sylaby
- dzieli zdania na wyrazy
- układa zdania z podanym wyrazem
- łączy rozsypane litery (po śladzie) z odpowiednim dla nich miejscem
- kreśli drogę w labiryncie
- wspólnie odczytuje hasła
Metoda: słowna, oglądowa, czynna
Formy: indywidualnie i w grupie
Pomoce: obrazki do bajek, litery, diagram, napisy z tytułami bajek, guziki, kółka do liczenia sylab, pudełka, koperty z zadaniami, chusty, emblematy, muzyka, karta pracy (labirynt i rozsypanka literowa), kartony: czerwony, zielony, żółty, niebieski, muzyka relaksacyjna do tańca z chustami.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Powitanie
Dzieci stoją w kole i śpiewają kolejno swoje imię z równoczesnym wyklaskiwaniem sylab: Ma-rze-na, To-sia, Zu-zia, A-lan, Mi-ko-łaj itd.
Rozwiązania diagramu fonetycznego, który poda nam przewodnią myśl zajęć.
Na tablicy przypięte są obrazki. Zadaniem dzieci jest określenie pierwszej lub ostatniej głoski podanego wyrazu, następnie dopasowanie litery do odpowiedniego miejsca w diagramie. Wspólne odczytanie hasła.
pierwsza głoska w wyrazie- babcia
ostatnia głoska w wyrazie-dynia
pierwsza głoska w wyrazie- jabłko
pierwsza głoska w wyrazie-kość
ostatnia głoska w wyrazie- zapałki
Jaka to Bajka? - Rozwiązywanie zagadek. Odkrywanie ilustracji do zagadki oraz dobieranie i odczytanie tytułów przez chętne dzieci
Jest ubrana jak na bal:
w długą suknię, w piękny szal.
Rozpuściła jasne włosy,
rąbek sukni już unosi.
Tańczy lekko na paluszkach,
czy królewna to, czy wróżka?
Trzewiczek jej z nóżki spadł!
Czy już teraz każdy zgadł? (Kopciuszek)
Tu gwar, radość i zabawa,
pachną ciepłem święta,
a tam kuli się dziewczynka,
bosa i zmarznięta.
Ale smucić się za bardzo
chyba nie potrzeba,
bo ją babcia ukochana
zabierze do nieba. (Dziewczynka z zapałkami)
Kukułeczka kuka w lesie
kto to wchodzi? Koszyk niesie.
A na głowie ma czapeczkę,
zawiązaną na wstążeczkę.
Niesie koszyk, w tym koszyku
pełno różnych smakołyków. (Czerwony Kapturek)
Kiedy z krasnoludkami
w lesie zamieszkała,
niedobra czarownica
zatrute jabłko jej dała. (Królewna Śnieżka)
Mały, śmiały, nie kudłaty.
Za to nosi dwie brązowe łaty.
Mieszka w budzie, lubi kości,
w telewizji czasem gości. (Reksio)
Reksio zaprasza na wspólną gimnastykę – ćwiczenia logorytmiczne
Zrób do przodu cztery kroki
i rozejrzyj się na boki.
Tupnij nogą raz i dwa,
ta zabawa dalej trwa.
Teraz w lewo jeden krok,
przysiad i do góry skok.
Zrób do tyłu kroków trzy,
by koledze otrzeć łzy.
Klaśnij w ręce razy pięć,
na klaskanie też masz chęć.
Ile wyrazów jest w zdaniu? Nauczycielka podaje zdania, a dzieci wkładają do swoich pudełek tyle guzików ile słyszą wyrazów w zdaniu.
- Reksio lubi kości. (3)
- Kopciuszek zgubił pantofelek. (3)
- Królewna Śnieżka pomaga Krasnoludkom. (4)
- Dziewczynce z zapałkami jest zimno. (5)
- Czerwony Kapturek spotkał w lesie wilka. (6)
Budowanie zdania z podanym wyrazem. Nauczycielka mówi np.: „wilk”, „król”, „Reksio”, „babcia”, dziecko układa zdanie z użyciem danego wyrazu.
Podziel wyrazy na sylaby. Nauczyciel przypina obrazki na tablicy. Dzieci nazywają to, co jest na obrazku, następnie dzielą wyraz na sylaby wyklaskując go i pod każdym obrazkiem przypinają tyle kółek ile jest sylab.
wilk, bu – da , lus – ter – ko, kras – no – lud - ki
las, mis – ka, cho – in – ka, pan – to – fe -lek
Dzieci siedzą w kole. W środku koła ułożone są obrazki. Nauczycielka podaje pierwszą sylabę któregoś z obrazków dzieci dopowiadają resztę wyrazu i wskazują jaki to obrazek: (jabł –ko, dy-nia, kwia-ty, zi-ma, mysz-ki, za-mek, mis-ka, lus-terko, wróż-ka, ka-reta, Rek-sio).
Jaką słyszysz głoskę na początku i na końcu wyrazu?
Nauczyciel rozkłada obrazki. Zadaniem dzieci jest powiedzieć na jaką głoskę zaczyna
się dany obrazek, a jaką kończy. Na czerwonym kartonie ułóżcie obrazki których nazwy zaczynają się na głoskę (l); na zielonym kartonie ułóżcie obrazki, których nazwy zaczynają się na głoskę (z). Na żółtym kartonie ułóżcie obrazki, których nazwy kończą się głoską (k); na niebieskim kartonie ułóżcie obrazki, których nazwy kończą się głoską (a).
karton czerwony: lusterko, las, leśniczy
zielony: zapałki, zegar
żółty: wilk, koszyk, kominek, pantofelek
niebieski: buda, miska, babcia, choinka, dynia, kareta
Znamy te bajki – zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa.
Dzieci losują emblematy z postaciami do bajek i rekwizytami do nich. Na przerwę w muzyce tworzymy małe kółeczka dobierając się odpowiednio: postać z bajki i rekwizyty do tej bajki.
Praca stolikowa z kartą pracy –
- labirynt poprowadź Śnieżkę do krasnoludka, tak aby zebrała po drodze wszystkie jabłka.
- Poprowadź po śladzie litery do ich okienek i wspólnie z nauczycielką odczytaj hasło
Kopciuszek zaprasza wszystkich na bal - taniec z chustami.
Zobacz wszystkie wpisy
od Marzena Pucka
Wyślij wiadomość
do Marzena Pucka
Nagrody dla dzieci nowość
Szukasz drobnych prezentów, które mogłyby być nagrodami dla dzieci w przedszkolnym konkursie? Zajrzyj do naszego sklepu – w zestawach kupujesz, niższą cenę zyskujesz!
bliżej MAX nowość
Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl