Bajki bawią, bajki uczą

Wydarzenie dodał(a) Marzena Pucka

Scenariusz zajęć koleżeńskich w grupie dzieci 5 i 6-letnich

Prowadząca zajęcia: Marzena Pucka

Data zajęcia: 09.01.2015 r.

Podstawa programowa:

• Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania (14).

Temat kompleksowy: Bądźmy jak Kopciuszek: pracowici, dobrzy i skromni.

Temat zajęcia: „Bajki bawią, bajki uczą”

Cel główny: wykorzystanie bajek w kształtowaniu gotowości do czytania i pisania.

Cele operacyjne: (dziecko)

• rozwiązuje zagadki słowne
  • wyróżnia głoski w nagłosie i wygłosie
  • dzieli wyrazy na sylaby
  • dzieli zdania na wyrazy
  • układa zdania z podanym wyrazem
  • łączy rozsypane litery (po śladzie) z odpowiednim dla nich miejscem
  • kreśli drogę w labiryncie
  • wspólnie odczytuje hasła

Metoda: słowna, oglądowa, czynna

Formy: indywidualnie i w grupie

Pomoce: obrazki do bajek, litery, diagram, napisy z tytułami bajek, guziki, kółka do liczenia sylab, pudełka, koperty z zadaniami, chusty, emblematy, muzyka, karta pracy (labirynt i rozsypanka literowa), kartony: czerwony, zielony, żółty, niebieski, muzyka relaksacyjna do tańca z chustami.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Powitanie

Dzieci stoją w kole i śpiewają kolejno swoje imię z równoczesnym wyklaskiwaniem sylab: Ma-rze-na, To-sia, Zu-zia, A-lan, Mi-ko-łaj itd.

Rozwiązania diagramu fonetycznego, który poda nam przewodnią myśl zajęć.

Na tablicy przypięte są obrazki. Zadaniem dzieci jest określenie pierwszej lub ostatniej głoski podanego wyrazu, następnie dopasowanie litery do odpowiedniego miejsca w diagramie. Wspólne odczytanie hasła.

pierwsza głoska w wyrazie- babcia

ostatnia głoska w wyrazie-dynia

pierwsza głoska w wyrazie-  jabłko

pierwsza głoska w wyrazie-kość

ostatnia głoska w wyrazie- zapałki

Jaka to Bajka? - Rozwiązywanie zagadek. Odkrywanie ilustracji do zagadki oraz dobieranie i odczytanie tytułów przez chętne dzieci

Jest ubrana jak na bal:
w długą suknię, w piękny szal.
Rozpuściła jasne włosy,
rąbek sukni już unosi.
Tańczy lekko na paluszkach,
czy królewna to, czy wróżka?
Trzewiczek jej z nóżki spadł!
Czy już teraz każdy zgadł?         (Kopciuszek)

Tu gwar, radość i zabawa,

pachną ciepłem święta,

a tam kuli się dziewczynka,

bosa i zmarznięta.

Ale smucić się za bardzo

chyba nie potrzeba,

bo ją babcia ukochana

zabierze do nieba.           (Dziewczynka z zapałkami)

Kukułeczka kuka w lesie
kto to wchodzi? Koszyk niesie.
A na głowie ma czapeczkę,
zawiązaną na wstążeczkę.
Niesie koszyk, w tym koszyku
pełno różnych smakołyków.      (Czerwony Kapturek)

Kiedy z krasnoludkami
w lesie zamieszkała,
niedobra czarownica
zatrute jabłko jej dała.         (Królewna Śnieżka)

Mały, śmiały, nie kudłaty.

Za to nosi dwie brązowe łaty.

Mieszka w budzie, lubi kości,

w telewizji czasem gości.                  (Reksio)

Reksio zaprasza na wspólną gimnastykę – ćwiczenia logorytmiczne

Zrób do przodu cztery kroki

i rozejrzyj się na boki.

Tupnij nogą raz i dwa,

ta zabawa dalej trwa.

Teraz w lewo jeden krok,

przysiad i do góry skok.

Zrób do tyłu kroków trzy,

by koledze otrzeć łzy.

Klaśnij w ręce razy pięć,

na klaskanie też masz chęć.

Ile wyrazów jest w zdaniu? Nauczycielka podaje zdania, a dzieci wkładają do swoich pudełek tyle guzików ile słyszą wyrazów w zdaniu.

• Reksio lubi kości. (3)
  • Kopciuszek zgubił pantofelek. (3)
  • Królewna Śnieżka pomaga Krasnoludkom. (4)
  • Dziewczynce z  zapałkami jest zimno. (5)
  • Czerwony Kapturek spotkał w lesie wilka. (6)

Budowanie zdania z podanym wyrazem. Nauczycielka mówi np.: „wilk”, „król”, „Reksio”, „babcia”, dziecko układa zdanie z użyciem danego wyrazu.

Podziel wyrazy na sylaby. Nauczyciel przypina obrazki na tablicy. Dzieci nazywają to, co jest na obrazku, następnie dzielą wyraz na sylaby wyklaskując go i pod każdym obrazkiem przypinają tyle kółek ile jest sylab.

wilk,             bu – da ,                    lus – ter – ko,              kras – no – lud - ki

las,                mis – ka,                   cho – in – ka,              pan – to – fe -lek

Dzieci siedzą w kole. W środku koła ułożone są obrazki. Nauczycielka podaje pierwszą sylabę któregoś z obrazków dzieci dopowiadają resztę wyrazu i wskazują jaki to obrazek: (jabł –ko, dy-nia, kwia-ty, zi-ma, mysz-ki, za-mek, mis-ka, lus-terko, wróż-ka, ka-reta, Rek-sio).

Jaką słyszysz głoskę na początku i na końcu wyrazu?

Nauczyciel rozkłada obrazki. Zadaniem dzieci jest powiedzieć na jaką głoskę zaczyna

się dany obrazek, a jaką kończy. Na czerwonym kartonie ułóżcie obrazki których nazwy zaczynają się na głoskę (l); na zielonym kartonie ułóżcie obrazki, których nazwy zaczynają się na głoskę (z). Na żółtym kartonie ułóżcie obrazki, których nazwy kończą się głoską (k); na niebieskim kartonie ułóżcie obrazki, których nazwy kończą się głoską (a).

karton czerwony:  lusterko, las, leśniczy

zielony:  zapałki, zegar

żółty:  wilk, koszyk, kominek, pantofelek

niebieski: buda, miska, babcia, choinka, dynia, kareta

Znamy te bajki – zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa.

Dzieci losują emblematy z postaciami do bajek i rekwizytami do nich. Na przerwę w muzyce tworzymy małe kółeczka dobierając się odpowiednio: postać z bajki i rekwizyty do tej bajki.

Praca stolikowa z kartą pracy –

• labirynt poprowadź Śnieżkę do krasnoludka, tak aby zebrała po drodze wszystkie jabłka.
  • Poprowadź po śladzie litery do ich okienek i wspólnie z nauczycielką odczytaj hasło

Kopciuszek zaprasza wszystkich na bal  - taniec z chustami.

od Marzena Pucka

do Marzena Pucka