Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Poznajemy życie eskimosów
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Scenariusz zajęć koleżeńskich w grupie dzieci 4-5 letnich
Prowadząca zajęcia: Marzena Pucka
Data zajęcia: 14.02.2014r.
Podstawa programowa:
- Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną (13);
- Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania (14).
Temat kompleksowy: „Poznajemy życie Eskimosów”
Temat: Opracowanie wzoru graficznego 11A do wierszyka „Eskimos”.
Cel główny:
Rozwijanie funkcji kinestetycznych i motorycznych odnoszących się do schematu własnego ciała
Cele operacyjne: (dziecko)
- utrwala kierunki (góra-dół, strona prawa-lewa);
- doskonali koordynację ruchowo-słuchowo-wzrokową;
- doskonali swoją wypowiedź, rozwiązując zagadki;
- rysuje wzór w powietrzu, na dywanie, na tackach z kaszą, na kartce A4
Metoda:
Metoda Dobrego Startu z wykorzystaniem materiałów z opracowań „Od wierszyka do rysunku” dla dzieci 5 letnich M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka, wyd. HARMONIA, Gdańsk 2008 – wydanie I
Formy:
- ćwiczenia ruchowe,
- ćwiczenia ruchowo-słuchowe,
- ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe
Pomoce:
Makieta przedstawiająca zimową krainę zamieszkałą przez Eskimosa, woreczki gimnastyczne, pomoce do nauczania polisensorycznego, tacki z kaszą, płyty z nagraniami piosenek z cyklu: „Hopsanki zabawiani”, „W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz oraz zbiór własny autor nieznany. Przytulanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki M. Bogdanowicz, laser
PRZEBIEG ZAJĘA:
ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE:
Powitanie piosenką „Dzień, dzień dobry”
- Ćwiczenia rozwijające orientację w schemacie ciała
Zabawa ruchowa do piosenki „Taniec przyklejaniec” – wskazywanie i nazywanie części ciała (ręce, palce, łokcie, brzuch, plecy)
- Ćwiczenia kształtujące orientacje w przestrzeni
Dzieci otrzymują woreczki gimnastyczne, które przekładają według polecenia nauczycielki: chwyć woreczek do prawej ręki, podnieś go do góry, dotknij woreczkiem lewego kolana itp.
- Rozwijanie zagadki słownej wprowadzającej do tematu zajęć
Co za białe piórka,
sypie zimą chmurka? (śnieg)
Szczypie w uszy,
nos czerwieni.
W szklaną taflę
wodę zmieni. (mróz)
Może być na rzece
albo na jeziorze.
Z niego długie sople,
kiedy mróz na dworze. (lód)
Kto to: czarne, wąsate.
W futrze zimą i latem.
Lubią mroźną pogodę,
łowią ryby pod lodem. (foka)
Żyją sobie spokojnie w domkach z lodu,
Nie bojąc się śnieżycy, ani chłodu.
Pogodnie mrużą swoje oczy skośne,
Gdy wieją wiatry północne nieznośne.
Każdy z nich przez rok cały futro nosi.
Czy wiesz, kto to taki? To ….. (Eskimosi!)
Z lodowych klocków
dom nie wysoki.
Jego lokator,
jadł mięso foki. (igloo)
Sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadek za pomocą odsłoniętej makiety przedstawiającej krainę wiecznego śniegu.
- Słuchanie krótkiego wierszyka „Eskimos” rozmowa na temat wierszyka
1 2 1 2
Es/ kimos// ma/ igloo//
ze/ śniegu// i/ lodu.//
Choć/ zima// do/ koła,//
nie/ zazna// w nim/ chłodu.//
- jak nazywa się dom Eskimosa?
- z czego jest zbudowany dom Eskimosa?
- mimo zimy czego w nim Eskimos nie zazna?
ZAJĘCIA WŁAŚCIWE
- Ćwiczenia ruchowe
- Dzieci ustawione w kole śpiewają piosenkę „Prawa strona” i wskazują odpowiednie części ciała.
- Zabawa zmarznięte Eskimoski – chuchamy w ręce, pocieramy ręce, pocieramy swoje nogi, tupiemy nóżkami;
- Zabawa do piosenki pt: „Prawa noga, lewa noga” Zabawa do piosenki pt: „Zabawa rączek”
- Zabawa do piosenki pt: „Zabawa rączek”
- Ćwiczenia ruchowo-słuchowe
- Dzieci siedzą w kole na dywanie, przed sobą mają po 2 woreczki gimnastyczne, powtarzając wierszyk wystukują rytm:
- palcem wskazującym prawej ręki,
- spodem lewej dłoni
- krawędzią prawej dłoni
- prawą pięścią
- równocześnie dwoma pięściami
- Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe
- Demonstracja wzoru, zestawienie go z obrazkiem czyli z jakich elementów się składa i co przypomina. Wzór prezentowany jest jako znak opracowanego wierszyka.
- Uczenie się polisensoryczne (wodzenie palcem po różnorodnej fakturze wzoru z równoczesnym powtarzaniem wierszyka)
- Przejście do stolików, reprodukcja wzoru do rytmu wierszyka (w powietrzu, na tacy z kaszą).
ZAJĘCIA KOŃCOWE
- Ćwiczenia wyciszające, relaksacyjne
Dzieci siedzą na dywanie i do muzyki relaksacyjnej masują swoje ciało.
- Na podstawie wierszyka (oryginał przerobiony na własne potrzeby zajęcia) z cyklu Przytulanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki M. Bogdanowicz
Posmaruję prawą nogę,
żeby poszła w długą drogę,
nakremuję lewą nogę,
bo na jednej iść nie mogę.
Moją małą prawą nóżkę,
wnet położę na poduszkę,
a dla mojej lewej nóżki
mam masażyk na paluszki.
Pomasuję te paluszki
u mej małej lewej nóżki.
Prawa nóżka też je ma.
Kto je pomasuje? Ja!
Na zakończenie proszę dzieci aby położyły się wygodnie na dywanie, zamknęły oczy i spokojnie krótkim opowiadaniem wprowadzam je w świat wiecznego lodu, tam gdzie mieszkają Eskimosi. Przypominam dzieciom o zorzy polarnej, którą oglądały na zdjęciach, a teraz mogą ją zobaczyć w naszej Sali. Równocześnie włączam kolorowy laser, kierując go na sufit Sali. Proszę dzieci o otwarcie oczu. W tle płynie wciąż muzyka relaksacyjna.
Zobacz wszystkie wpisy
od Marzena Pucka
Wyślij wiadomość
do Marzena Pucka
Nagrody dla dzieci nowość
Szukasz drobnych prezentów, które mogłyby być nagrodami dla dzieci w przedszkolnym konkursie? Zajrzyj do naszego sklepu – w zestawach kupujesz, niższą cenę zyskujesz!
bliżej MAX nowość
Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl