Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
"Znamy te baśnie"- zajęcia otwarte w grupie młodszej
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Scenariusz zajęć otwartych
Temat: „Czy znamy te bajki ”
Termin: 9.02.2017
Grupa: 3 - 4-latków
Prowadzący: Ewa Figura
Cel główny: Utrwalenie wiadomości dotyczących znanych dzieciom bajek
-Wzbogacanie wiedzy i przeżyć dzieci poprzez kontakt z literaturą dziecięcą;
- integracja z rodzicami
Cele szczegółowe: dziecko
-
zaśpiewa rytmicznie piosenkę powitalną
-
wysłucha utwór, odpowie na pytania dotyczące jego treści, dokona analizy i syntezy sylabowej,dobiera odpowiednie ilustracje
-
potrafi przedstawić za pomocą ruchu odpowiednie sceny
-
kojarzy fragment bajki z książką
-
rozpoznaje dźwięk: dzwoneczka, bębenka, pałeczek
-
potrafi określić położenie przedmiotów, przeliczyć elementy w zakresie 6
-
określa prawdziwość zdania
-
rytmicznie porusza się słysząc muzykę
-
wykonuje kukiełkę
Metody:
-
słowna: rozmowa słuchanie utworu, instrukcje n-la
-
oglądowa: sylwety,
-
czynna- zadania stawiane dzieciom
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Pomoce: Sylwety postaci z bajek do utworu „Bajkowa zgadywanka” D. Gellner, rekwizyty do zabawy, nagranie muzyki spokojnej oraz „Zima” A. Vivaldiego, sylwety postaci, patyczki, klej, nożyczki, instrumenty: bębenek, dzwoneczek, pałeczki
Przebieg zajęć:
-
Powitanie zabawą wspólnie z rodzicami : „ Podaj rękę...”
-
„Bajkowa zgadywanka” – słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela. Nauczycielka czyta dzieciom wiersz D. Gellner, a przedszkolaki zgadują o kogo chodzi. Dzieci wybierają spośród ilustracji te, które przedstawiają postacie jadące w karecie i dokonywanie analizy
i syntezy sylabowej postaci z bajek.
-
„Podróż”: zabawa pantomimiczna z rodzicami wg metody Kniessów.
-
Słuchanie fragmentów bajek czytanych przez rodziców- rozpoznawanie tytułów bajek przez dzieci po wysłuchaniu fragmentu.
-
Zabawa ruchowa z elm. orientacyjno-porządkowym „Czerwony Kapturek, Babcia i Wilk”
-
Zabawa matematyczna „Czerwony Kapturek” - Określenie położenia dziewczynki Utrwalenie umiejętności posługiwania się określeniami dotyczącymi położenia przedmiotów w przestrzeni oraz przeliczania w zakresie 6
-
Zabawa dydaktyczna mająca na celu podsumowanie wiadomości dotyczących bajek Prawda czy fałsz? – dzieci słuchają fragmentów bajek, wskazują, co jest niezgodne
z treścią bajki
-
Improwizacja taneczna do utworu Poranek z I suity „Peer Gynt” Edwarda Hagerup Griega, w czasie przerwy losowanie rekwizytów z worka.
-
„Postacie z bajek”- wykonanie kukiełki wybranej przez siebie postaci z bajki, wystawa prac.
-
Zakończenie zajęć, pożegnanie rodziców
Zobacz wszystkie wpisy
od Ewa Figura
Wyślij wiadomość
do Ewa Figura
bliżej MAX
Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:
- gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
- atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
- 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.