Scenariusz zajęcia - opowieść ruchowa "Zawody sportowe"

Wydarzenie dodał(a) Beata Kępa

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4-LETNICH

Temat zajęć: Zawody sportowe.

Cele ogólne:

• Kształtowanie nawyku prawidłowej postawy.
  • Rozwijanie sprawności fizycznej.
  • Rozwijanie wyobraźni.
  • Kształtowanie umiejętności społecznych.

Cele operacyjne:

• Dziecko potrafi przyjąć prawidłową pozycje w siadzie i staniu.
  • Dziecko uczestniczy w zajęciach ruchowych.
  • Dziecko potrafi podczas zabawy odegrać rolę, posługując się ruchem i gestem.
  • Dziecko współpracuje w grupie, współdziała w zabawach i sytuacjach zadaniowych, odczuwa radość ze wspólnej zabawy .

Metody:

• Odtwórcze: zabawowo- naśladowcza,
  • Twórcze: opowieść ruchowa,

Formy:

• zbiorowa,
  • indywidualna

Środki dydaktyczne: woreczki, ławeczka, materac, gazety, obręcz, nagranie z muzyką relaksacyjną, sylwety kwiatów, drzew

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Przywitanie dzieci.

Zbiórka w kole, zwrócenie uwagi na pozycje skorygowaną (siad skrzyżny, RR – „skrzydełka”).

2. Zabawa ożywiająca „Słońce świeci – deszczyk pada”.

Dzieci poruszają się na niewysokich palcach. Na sygnał słowny „deszczyk pada” dzieci stają pod ścianą, przylegając do niej barkami, plecami i pośladkami. Hasło „słońce świeci” zezwala na ponowny ruch.

3. Opowieść ruchowa „Zawody sportowe”.

Pewnego dnia mali sportowcy dowiedzieli się o zawodach sportowych, które miały odbyć się w hali sportowej niedaleko naszego przedszkola. Postanowili wziąć w nich udział. Szli po drodze kamienistej na palcach, przez wysokie trawy  potem przechodzili po kamieniach przez rwący strumień (marsz wokół sali: marsz na palcach, marsz z uniesionymi kolanami, przejście na palcach po rozrzuconych woreczkach).

Zatrzymali się na łące pełnej kwiatów i rozkoszowali się ich zapachem (ćwiczenie oddechowe: wdech nosem, wydech ustami).

Sportowcy rozglądali się dookoła, widzieli trawy, kwiaty, drzewa. Dzieci naśladowały kołyszące się na wietrze trawy, krzewy i drzewa, które dumnie i prosto rosły w górę (krążenia głowy, szyi, wymachy i krążenia rąk, wyciąganie się ku górze, „rośniemy”).

Za łąką była rzeka, którą dzieci musiały przepłynąć, aby dostać się na miejsce (Siad ugięty na ławeczce, ręce za plecami, przesuwamy się do przodu).

Dzieci bardzo się zmęczyły i zapragnęły dalej pojechać rowerem (leżenie tyłem, RR – „skrzydełka”, NN ugięte wykonują ruch rowerowy).

Tuż przed halą sportową spotkali wielkiego sędziego i zgodnie ze zwyczajem pokłonili się

jemu nisko (siad skrzyżny, ręce – „skrzydełka”, pochylanie się).

Dzieci usiadły na trybunach i wysłuchały, jakie zadania będą musieli wykonać podczas zawodów.

I KONKURENCJA:

Przejście po ławeczce, RR ustawione w bok.

II KONKURENCJA:

Zrobienie kulki z gazety za pomocą stóp.

III KONKURENCJA:

Dmuchanie kulki z gazety jak najdalej.

IV KONKURENCJA:

Siad ugięty w kole, dłonie oparte na podłożu za plecami. W środku koła przed ćwiczącymi leży obręcz. Wrzucanie stopami  kulki do obręczy.

W naszych zawodach sportowych nie ma przegranych, wszystkie dzieci mogą się cieszyć, ponieważ bardzo dobrze wykonały wszystkie zadania.

Każde dziecko otrzymuje medal.

Po zawodach pora na wspólną zabawę.

Zabawa orientacyjno – porządkowa „Raz, dwa, trzy – Baba Jaga patrzy”.

Dzieci poruszają się po sali na niewysokich palcach, na hasło „raz, dwa, trzy…” dzieci zatrzymują się, przyjmują pozycję skorygowaną – stanie, plecy proste, brzuch wciągnięty, ręce w pozycji skrzydełek.

Pora wracać do przedszkola. Rączka za rączkę, para za parą, przedszkolaki idą do przedszkola.

Znajdujemy się w sali. Jesteśmy zmęczeni, pora odpocząć (Leżenie tyłem, wdech i wydech w dowolnym tempie).

4. Pożegnanie. Siad skrzyżny, ręce w pozycji skrzydełek.

Czy dobrze się bawiliście na zawodach?

Jesteście zadowoleni?

od Beata Kępa