Wydarzenie dodał(a) Kinga Sukiennik

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA PRZEDSZKOLAKA

Miejsce: sala przedszkolna

Cel główny: kultywowanie tradycji przedszkolnych.

Cele szczegółowe:

- nabywanie umiejętności pracy i zabawy w zespole,

- rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci, poprzez połączenie wrażeń słuchowych, wzrokowych, ruchowych i dotykowych,

- podkreślenie znaczenia uczestnictwa, wysiłku i satysfakcji bardziej niż zwycięstwa,

- wykazanie się pomysłowością oraz twórczym działaniem.

Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Metody: zabawowa, opowieść ruchowa, elementy pedagogiki zabawy, zabawa plastyczna.

Pomoce: niebieskie balony, magnetofon, płyty z muzyką dla dzieci, plastikowe jajka, łyżeczki, pachołki, szarfy, krążki, chusta animacyjna, piłeczka, mazaki, słodycze

Przebieg spotkania:
1. Zapoznanie dzieci z celem spotkania - Dzień Przedszkolaka
Dzieci siedzą po turecku „zawiązują nogi w kokardki”. Nauczycielka przedstawia cel spotkania: Czy wiecie jaki dziś dzień? Kto ma swoje święto? Dziś obchodzimy Dzień Przedszkolaka. Tak, tak, dzisiaj swoje święto mają wszystkie Przedszkolaki, wy także.
2. Rozmowa „Witajcie Przedszkolaki”

Dzieci siedzą. Nauczycielka rozpoczyna krótką rozmowę, zadaje pytania:

Czy są na sali jakieś mięczaki?

Dzieci odpowiadają: Nie!

Czy są na sali jakieś ponuraki?

Dzieci odpowiadają: Nie!

A kto jest?

Dzieci odpowiadają: Przedszkolaki!

3. Uroczyste otwarcie Światowego Dnia Przedszkolaka – wypuszczenie niebieskich balonów z życzeniami przedszkolaków.

4. „Bal przedszkolaka” – zabawy przy największych przebojach dla dzieci przeplatane konkurencjami sportowymi i zabawami integracyjnymi
5. „Bieg z jajkiem” – drużyna stoi na linii startu, pierwszy zawodnik trzyma łyżkę
z jajkiem, biegnie okrążając pachołka i oddaje łyżkę z jakiem kolejnemu zawodnikowi. Jeżeli jajko spadnie trzeba je podnieść i kontynuować bieg.
6. „Z kamienia na kamień” – układamy kółka do ćwiczeń w niewielkich odległościach od siebie – w linii prostej. Na hasło nauczycielki „z kamienia na kamień” uczestnicy zabawy pokonują przeszkodę wskakując i wyskakując obunóż do kółek. W powrotnej drodze omijają kamienie slalomem.
7. Opowieść ruchowa pt. „Jesienna aura”

Już listeczki opadają,                          ruch rąk z góry na dół

nóżki po nich tu stąpają.                      marsz w miejscu

Wiatr powiewa, chmurki płyną.              wymachy rąk w górze i przed sobą

Zając skacze z dumną miną.               podskoki w miejscu

Z drzew wiewiórki gdzieś zerkają            ruch zerkania w dal

i orzeszki w mig zbierają.                     przysiad i wrzucanie orzeszka do dziupli na stojąco

Raz nam deszcz rzęsisty pada,           ręka na głowie, a druga stuka w podłogą

raz słoneczko z chmur się skrada.          na palcach sięganie słońca

Wiatr powiewa, chmurki płyną             wymachy rąk w górze i przed sobą

JESIEŃ widać za doliną!                        ruch zerkania w dal

Ja tym czasem do przedszkola idę żwawo         marsz po kole

na „dzień dobry” biję brawo!!!                 stop i głośne klaskanie

8. Zabawy z chustą animacyjną Klanza
9. „Przebieganie pod chustą” – dzieci podnoszą i opuszczają chustę trzymając ją za uchwyty. Nauczycielka mówi, kto ma zmienić miejsce podając imiona dzieci. Wywołane dzieci przebiegają pod chustą gdy jest maksymalnie w górze.
10. „Sztorm” – na chustę wrzucamy lekkie przedmioty (piłeczki, zabawki). Podczas wachlowania nie mogą one spaść z chusty.
11. Rysowanie na balonach, zabawy balonami.
12. Rozdanie słodkich niespodzianek.

od Kinga Sukiennik

do Kinga Sukiennik