Wychowanie w duchu wartości

Wrzesień 2011

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

W artykule zaprezentowano założenia programu Living Values An Educational Program (LVEP), który w Polsce przyjął nazwę: Program Edukacyjno-Wychowawczy Wartości Życia.  Powstał on w odpowiedzi na zapotrzebowanie nabywania, pogłębiania i systematyzowania wiedzy w obszarze wartości przez dzieci oraz ich zapotrzebowania na osobowe wzory.

Autorka zauważyła, że problemy społeczne i międzynarodowe konflikty w mniejszym lub większym stopniu dotykają wszystkich społeczeństw, wyrażając się przez problemy wewnętrzne i zewnętrzne czy nierównomierny dostęp do korzystania z różnorakich dóbr materialnych, co musi rodzić poczucie niesprawiedliwości i krzywdy. Taka sytuacja zawsze prowadzi do przemocy, co łączy się z brakiem szacunku wobec drugiego człowieka i obniżeniem standardów moralnych. Zrozumiałe jest, że taki stan rzeczy budzi niepokój zarówno rodziców, jak i nauczycieli na wszystkich kontynentach, co wyraża się powszechnym apelem o zmodyfikowanie dotychczasowych programów nauczania w kierunku wprowadzenia do nich w szerszym zakresie treści humanistycznych. Potrzeba ta jest zgodna z wnioskami płynącymi z rozlicznych międzynarodowych badań na temat cenionych przez ludzi wartości.