Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Wybuchy małe i duże (Wybuchowe Laboratorium)

Anna Krzempek   Październik 2013

Przykładowe propozycje ze scenariusza: Eksperyment 2: Całe jajko w butelce. Eksperyment, który proponuje Profesor Ekspertuś, jest eksperymentem pokazowym (fot. 1 i 2), wykonuje go tylko nauczyciel, dzieci są obserwatorami i wyciągają wnioski. Do suchej butelki z dość szeroką szyjką wrzucamy zapałkę... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (3.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.
Pomoce dydaktyczne 2
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Więcej z tego numeru

Październik 2013

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Scenariuszowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne:
  • zdjęcia przedstawiające erupcję wulkanu oraz list od profesora Ekspertusia – znajdziesz je TU;
  • wzór chemiczny wody – TU.
W kolejnej odsłonie zajęć badawczo-eksperymentalnych z cyklu „Wybuchowe Laboratorium” Autorka proponuje aktywności związane z wybuchami i innymi interesującymi zjawiskami. Fizyka i chemia w wydaniu dostosowanym dla dzieci w wieku przedszkolnym!

W scenariuszu zawarto następujące cele szczegółowe – dziecko:
  • zna zasady obowiązujące podczas przeprowadzania doświadczeń;
  • wykonuje doświadczenia zgodnie z instruktażem nauczyciela;
  • podejmuje próby przewidzenia wyniku doświadczenia.
Przykładowe propozycje ze scenariusza: Eksperyment 2: Całe jajko w butelce. Eksperyment, który proponuje Profesor Ekspertuś, jest eksperymentem pokazowym (fot. 1 i 2), wykonuje go tylko nauczyciel, dzieci są obserwatorami i wyciągają wnioski. Do suchej butelki z dość szeroką szyjką wrzucamy zapałkę bądź kawałeczek podpalonego papieru, kładziemy na otwór ugotowane na twardo i obrane jajko, które po chwili zostanie z głośnym syknięciem zassane do środka (uwaga: należy zachować szczególną ostrożność!). Eksperyment 3: Wybuchający wulkan. Plastikowy kieliszek oklejamy glinką (może być również plastelina lub masa solna), tak aby naczynie przybrało kształt wulkanu. Pozostawiamy do wyschnięcia, następnie owijamy folią aluminiową, aby uchronić nasz wulkan przed zniszczeniem (dzięki osłonce z folii wulkan będzie można wykorzystywać wielokrotnie). Przed przystąpieniem do eksperymentu omawiamy z dziećmi budowę wulkanu oraz proces wybuchu (na podstawie ilustracji). Na dno wulkanu wsypujemy jedną łyżeczkę sody oczyszczonej. W kubku plastikowym mieszamy ocet z barwnikiem i każde dziecko po kolei zalewa sodę octem – następuje wybuch wulkanu. Między sodą a octem zachodzi reakcja, wydziela się gaz – dwutlenek węgla (fot. 3).

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się