Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Scenariusz zajęć w 5-latkach
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Scenariusz zajęć w gr. 5 latki „Kwiatuszki” przeprowadzonych
dn. 02.02.2018 r. przez Annę Pękalską
Cykl tematyczny: Zimowe zabawy
Cel ogólny:
- rozwijanie umiejętności przeliczania, próby rozwiązywania prostych zadań
Cele operacyjne:
- segregują przedmioty ze względu na wielkość
- układają rytmy ze śniegowych kul
- przeliczają w zakresie 8
- próbują rozwiązywać wspólnie proste zadania
- odszukują różnice na obrazkach
- układają bałwanka zgodnie ze wzorem
- śpiewają piosenkę na powitanie z wykorzystaniem znaków j. migowego
- starają się przestrzegać reguł obowiązujących w grupie
- rozwiązują zagadki wskazując rozwiązanie na obrazku
- biorą udział we wspólnych zabawach
- starają się współpracować ze sobą w małych zespołach
Pomoce dydaktyczne:
Śnieżne kule (małe, średnie, duże), kartoniki z narysowanymi śnieżkami, kartoniki z kropkami lub cyframi, płyta z nagraniem piosenek: „Zima, zima za oknami” i „Na sanki”, pompony z reklamówek jednorazowych, puzzle o tematyce zimowej, zagadki i obrazki będące rozwiązaniem zagadek, obrazek do odszukiwania różnic, naklejki dla dzieci, kartoniki z naklejonymi kulami śnieżnymi
Metody:
- czynne: zadań stawianych dziecku, kierowania własną działalnością dziecka
- słowne: rozmowa, żywego słowa, instrukcje
- percepcyjne: obserwacja, pokaz
Formy:
- grupowa
- indywidualna
- zbiorowa
Przebieg zajęć:
- Powitanie zabawą np.: „W ten zimowy czas”
W ten zimowy czas,
witam wszystkich Was.
Jedną ręką pomachamy,
jednym oczkiem pomrugamy
i sąsiada przywitamy.
2. Rozwiązywanie zagadek o charakterystycznych cechach zimy
Dzieci odgadują zagadki wskazując rozwiązanie na obrazku. Dzielą wyrazy na sylaby, podają ilość sylab. Próbują podać pierwszą głoskę.
Ze śniegu zrobiony, kapelusz ma na głowie.
Bywa, że miotłę pod pachą trzyma ten ktoś
Ma oczy z węgielków,a z marchewki nos. (bałwan)
Nie mają kół a jeżdżą w dół.
Kiedy ciągniesz je pod górę,
mocno trzymaj je za sznurek. (sanki)
Byś po śniegu jeździć mógł,
musisz przypiąć je do nóg. (narty)
Zimą pada na nas z chmury
pokrywając lasy, góry.
A poza tym, rzecz to znana,
z niego lepi się bałwana. (śnieg)
Kiedy mróz nadejdzie srogi,
założymy je na nogi.
Czeka na nas lodowisko,
uważajmy, bo tam ślisko. (łyżwy)
3.Zabawa „Śnieżne kule”
N-el rozdaje dzieciom śnieżki różnej wielkości (małe, średnie i duże) – jedną dla dziecka. Dzieci wskazują, czym się różnią. Układają śnieżki zgodnie z ich wielkością. Pod obrazkiem dużej śnieżki układają duże, itd.
Przeliczają je (liczebniki główne) wskazują których jest najwięcej, których najmniej. Mogą również wskazać odpowiednią cyferkę na tablicy.
Układanie rytmów (mała, średnia, duża, mała, średnia ….)
4. Zabawa ruchowa rozwijająca koncentrację uwagi „Policz i odszukaj”
N-el przypina w różnych miejscach sali kartoniki z narysowanymi śnieżkami. Dzieci poruszają się po sali w rytm tamburynu. Podczas przerwy n-el uderza określoną liczbę razy w bębenek – dzieci liczą uderzenia – odszukują obrazek z odpowiednią ilością kul i siadają przy nim. Zabawę powtarzamy kilka razy.
5. Zabawa „Ile to jest”
N-el rozdaje każdemu dziecku 8 śnieżek. Następnie pokazuje kartoniki z kropkami (mogą też być z cyferkami), dzieci liczą je po cichu i układają przed sobą tyle śnieżek ile jest kropek. Zabawę powtarzamy kilka razy. Dzieci oddają śnieżki nauczycielowi i wracają na swoje miejsca.
6. Wspólne rozwiązywanie prostych zadań tekstowych
Na dywanie leżą kule z poprzedniej zabawy. Dzieci ilustrują zadania za pomocą kul układając je na dywanie.
- Dzieci bawiły się na śniegu. Ania ulepiła 3 kule, a Tomek ulepił 2 kule. Ile wszystkich kul ulepiły dzieci?
- Kasia ulepiła 4 kule i Zuzia też ulepiła 4 kule. Ile mają razem kul?
Nagle podbiegł do nich Karol i zabrał im 2 kule. Ile kul zostało dziewczynkom?
7. Zabawa ruchowa przy piosence „Zima, zima za oknami”
8. Zabawa ćwicząca spostrzegawczość „Który przedmiot zniknął?”
N-el rozkłada na dywanie obrazki kojarzące się z zimą (np.: kule śnieżne, narty, sanki itp.). Dzieci się odwracają, n-el chowa jeden obrazek a dzieci odgadują, który obrazek został schowany.
Podział grupy na 3 drużyny.
Każda drużyna wybiera lidera, który będzie w jej imieniu udzielał odpowiedzi.
Zad. 1.
Układanie pociętych obrazków o tematyce zimowej w całość.
Zad. 2.
Odszukiwanie różnic na obrazkach. (na obrazku znajduje się zimowy krajobraz)
Zad. 3.
Układanie bałwanka zgodnie z podanym wzorem.
9. Zabawa ruchowa przy piosence „Na sanki” (z wykorzystaniem pomponów z reklamówek jednorazowych)
10. Nagrodzenie dzieci naklejkami.
Zobacz wszystkie wpisy
od Anna Biedrzycka
Wyślij wiadomość
do Anna Biedrzycka
Nagrody dla dzieci nowość
Szukasz drobnych prezentów, które mogłyby być nagrodami dla dzieci w przedszkolnym konkursie? Zajrzyj do naszego sklepu – w zestawach kupujesz, niższą cenę zyskujesz!
bliżej MAX nowość
Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl