Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Realizacja projektu SŁONECZKA z Szubina W KRAINIE MAGII ŚWIĄT
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Czas przygotowań i przeżywania zwyczajów świątecznych w przedszkolu daje dzieciom wiele radości i wyjątkowych doznań, pozwala przeżywać mnóstwo emocji. tak też było i w tym roku w grupie dzieci młodszych SŁONECZKA. Dzieci poprzez realizację zadań i zabaw zaproponowanych w projekcie doskonaliły swoje kompetencje czerpiąc jednocześnie radość z ich różnorodności. Propozycje wzbogaciłam o zajęcia z rodzicami pt. CZAS PACHNĄCY PIERNIKAMI.
Słoneczka część dnia spędziły z najbliższymi na wspólnym działaniu rozwijając i wzmacniając relacje. Dzieci z wykorzystaniem metody Story line poznały legendę o wypieku pierników.
Korzystając z instrukcji do planu daltońskiego zrobiliśmy wspólnie zakupy. dzieci z pomocą rodziców przygotowały ciasto, wycinały ciastka i je dekorowały. Było wesoło, pachnąco i pysznie. Rodzice udali się do domów z przedszkolnym przepisem, a potem...była powtórka . Nasze pierniki królowały w domach naszych przedszkolaków.
Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców CZAS PACHNĄCY PIERNIKAMI
1. Zabawa „Powitanie”.
Witamy wesoło wszystkich rodziców wkoło, rączkami machamy, uśmiech przesyłamy
Dziecko tworzy z rodzicem parę.
2. Przypomnienie zasad zachowania w grupie.
- Gdy jedna osoba mówi- reszta słucha,
- Jesteśmy dla siebie mili.
- Słuchamy siebie nawzajem.
- Nie przeszkadzamy innym .
- Bierzemy udział w zabawach
- Pozostawiamy po sobie porządek.
3. Cele :
- dziecko wymieni i nazwie produkty potrzebne do wypieku ciastek,
- samodzielnie wygniata, wyciska i dekoruje pierniki,
- rozbudzanie i budowanie więzi między dzieckiem a rodzicem w czasie wspólnego pieczenia pierników, radość ze wspólnego spędzania czasu z rodzicami.
- wdrażanie do zachowania porządku podczas zajęć kulinarnych.
4. Przebieg zajęć :
Opowiadanie o Toruńskich piernikach podzielone na epizody i zadania do wykonania przez dzieci.
EPIZOD 1
Od dawien dawna Toruń słynął ze wspaniałych, aromatycznych wypieków. Każdy piekarz piekł pierniki według własnej, pilnie strzeżonej receptury. Dlatego wystarczyło tylko skosztować piernika, aby wiedzieć z czyjej piekarni pochodzi.
W jednej z piekarni pracował Bartek - młody piekarczyk. Był bardzo pracowity i wesoły. Gdy pracował, cała piekarnia wypełniała się jego radosnym podśpiewywaniem. Bartkowi bardzo podobała się
córka mistrza piekarza - Róża. Często przynosił jej wielkie bukiety polnych kwiatów i wypiekał ogromne pierniki.
Zabawa usprawniająca narządy mowy „Pieczemy ciasto”.
Pokażę wam teraz jak Bartek piekł pierniki
Dzieci wraz z rodzicami siedzą w kole i naśladują ruchy nauczycielki, zgodnie z podanym przepisem na ciasto:
•Bierzemy dużą miskę – skłon do przodu, gest obejmowania oboma rękami misy do ciasta.
• mieszamy cukier i jajka –mieszanie obiema rękami, ruchy okrężne.
•Dodajemy roztopione masło, wsypujemy mąkę i mieszamy – gest wlewania i wsypywania oraz mieszania.
•Teraz wyrabiamy ciasto i wałkujemy – obiema rękami gest wyrabiania ciasta i wałkowania.
•Wycinamy ciasteczka i wykładamy na blaszce – prawą ręką wycinamy kształty a następnie przekładamy do lewej ręki (blaszka).
•Wkładamy pierniczki do piekarnika – naśladowanie wsuwania blachy i zamykania piekarnika.
•Patrzymy przez szybkę jak rosną ciasteczka – pochylenie się do przodu z dłońmi zbliżonymi do czoła.
•Wąchamy jak pięknie pachną – wciąganie powietrza przez nos.
•I przełykamy ślinkę – połykanie śliny przy zamkniętych ustach.
•Już możemy wyciągnąć ciasteczka z pieca – naśladowanie otwierania piekarnika i wyciągania blachy -Studzimy ciasteczka – dmuchanie.
•Nareszcie możemy spróbować czy się udały – gest wkładania ciasteczka do buzi i naśladowanie jedzenia przy zamkniętych ustach.
•Ciasteczka są pyszne więc zjadamy do ostatniego okruszka, oblizujemy wargi – dokładne oblizywanie wargi górnej i dolnej.
•I uśmiechamy się zadowoleni pokazując ząbki – szeroki uśmiech.
EPIZOD 3
Pewnego dnia, gdy w piekarni było niewiele pracy, piekarczyk wybrał się nad pobliski strumień po kwiaty dla Róży. Gdy tak sobie szedł, zobaczył w strumieniu pszczołę.
Była cała mokra i osłabiona. Bartek pochylił się i podał jej listek, który leżał na brzegu. Delikatnie wyłowił pszczołę i położył na listku, aby wyschła w promieniach słońca. Już miał odejść, gdy usłyszał:
- Dziękuję ci za uratowanie życia mojej poddanej.
Chłopiec rozejrzał się dookoła i zobaczył w trawie maleńką królową i rycerzy. Przykląkł i ukłonił się, gdyż była to królowa krasnoludków.
- Jesteś dobrym człowiekiem. Bez pszczół nie przetrwalibyśmy, gdyż żywimy się tylko miodem, który dla nas zbierają. Nagrodzę twoją wspaniałomyślność i zdradzę ci pewien sekret, dzięki niemu zdobędziesz sławę i bogactwo - powiedziała królowa.
- Co to za sekret? - zapytał.
- Miód, Bartoszu. Dodaj go do ciasta, a twoje pierniki nabiorą takiego smaku i aromatu, jakiego nikt nigdy nie czuł.
Rozpoznawanie produktów za pomocą zmysłów: dotyku , węchu i smaku.
EPIZOD 4
Piekarczyk zdziwił się, że to takie proste, ale podziękował i znów się ukłonił. Kiedy podniósł głowę, nie było już ani królowej, ani rycerzy.
- Czy to sen? - myślał, biegnąc z powrotem do miasta. Chciał natychmiast wypróbować radę królowej krasnoludków.
Dziecko rytmicznie powtarza rymowankę z podanym gestem:
W święta każde dziecko wie,
jak pierniczki robi się.
I ja tez się na tym znam,
zaraz to pokarzę wam.
EPIZOD 5
Gdy wrócił do miasta, zobaczył wielki tłum zgromadzony na rynku. Wszyscy rozmawiali o jakimś wydarzeniu.
- Król do nas przyjeżdża! - usłyszał jednego z mieszczan.
- Kiedy? - zapytał chłopak, usiłując czegokolwiek się dowiedzieć.
- Jutro! Jutro! - wykrzyknął ktoś z tłumu.
Bartek pognał do piekarni mistrza Bartłomieja i zaczął przygotowywać ciasto. Nie zapomniał też o miodzie, który dodał w tajemnicy przed mistrzem. Całą noc spędził na wypiekaniu pierników o przeróżnych kształtach.
Wybierzcie sobie jeden z pierników i poproszę żebyście kładli go na kartce tak , jak poproszę: U góry- na dole, za kartką - przed kartką, po lewej- po prawej stronie.
Tej nocy pracowały wszystkie piekarnie ,a każdy piekarz chciał zachwycić króla swoimi ciasteczkami .
Następnego dnia wczesnym rankiem na rynku ustawiono pięknie ozdobione stoły, a Król podchodził do nich i otrzymywał pierniki. Kiedy dotarł do stołu Bartka zatrzymał się na dłużej. Pierniki pachniały niezwykle mocno i rozpływały się w ustach.
- Kto wypiekał te pierniki? - zapytał król.
- Wasza Wysokość, to mój uczeń, Bartek - odparł mistrz kłaniając się .
- Twoje pierniki są najwspanialsze. Chciałbym wynagrodzić ci twoją pracę. Powiedz, czego najbardziej pragniesz?
Bartek ukłonił się i odpowiedział:
- Miłościwy panie, nie chcę pieniędzy, ale z całego serca pragnę poślubić córkę piekarza- Różę.
- Skoro takie jest twoje życzenie, weź ją za żonę i żyjcie spokojnie i szczęśliwie. Ja zaś pragnę, abyś od dziś piekł pierniki dla mnie i dla całego mojego dworu .
Szczęśliwy Bartek poślubił Różę i wkrótce został mistrzem piekarskim. Swoje pierniki woził do wielu polskich miast.
Przepisem na nie podzielił się też z naszymi przedszkolnymi kucharkami.
5. Przygotowanie się do robienia ciasta
Dzieci i rodzice myją ręce i zakładają fartuszki ochronne.
Dzieci wybierają ...... ( tworzą się dwa zespoły i trzeci- dziecko na diecie).
Każdy zespół podchodzi do stolika.
Rodzic zagniata ciasto, dzieci podpowiadają i kontrolują jakie produkty należy po kolei dodawać czytając z przepisu obrazkowego .
Gdy ciasto zostanie zrobione , każda drużyna dostaje kawałek ciasta, wałkuje i wyciska foremkami ciastka i układa je na blaszki. Gdy ciastka są już gotowe wędrują do upieczenia.
6. Ewaluacja zajęcia:
dzieci zabierają do domu szablon piernika do ozdobienia z rodzicami . Z wesoła minkę , jak zajęcie podobało się i smutną minką, jak zajęcie nie podobało się (dz. próbuje wyjaśnić dlaczego nie podobało się).
7. Pożegnanie
Żegnamy się już hej /ręka w górze/
było ok /kciuk w górze/.
Poszukiwacze Przygód - W krainie magii świąt
Strona projektu
Zobacz wszystkie wpisy
od Anna Kluska
Wyślij wiadomość
do Anna Kluska
bliżej MAX
Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:
- gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
- atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
- 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.