Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla dziecka z autyzmem


Wpis dodał(a) Joanna Fuczek
ponad 2 lat temu, wyświetleń 16098


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Obecnie coraz więcej dzieci z autyzmem uczęszcza do placówek ogólnodostępnych, korzystając z możliwości jakie daje edukacja włączająca. Z uwagi na fakt, że dzieci z autyzmem mają trudności w komunikowaniu się, nawiązywaniu kontaktu społecznego i adaptacji do zmian, niezbędne jest udzielenie tymże dzieciom wsparcia indywidualnego. Zajęcia rewalidacyjne są świetną okazją do tego, aby rozwijać mocne strony podopiecznego jaki i pracować nad jego potrzebami.  

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla dziecka z autyzmem

Data: 24.10.2023

Prowadząca: Joanna Fuczek

Temat: Nauka przez zabawę – rozwijanie wszechstronnego rozwoju dziecka z autyzmem

Czas trwania: 30 min.

Cele główne:

1. Aktywizowanie i wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka.

2. Rozwijanie możliwości sensorycznych dziecka.

Cele operacyjne:

1. Dziecko rozumie i potrafi wykonać zaplanowane zadania.

2. Dziecko potrafi działać sekwencyjnie poprzez działanie wg określonego wspólnie z dzieckiem planu aktywności.

Cele rewalidacyjne:

1. Usprawnianie motoryki dużej (w tym zapewnianie doznań sensorycznych- docisku)

Dziecko potrafi:

-. przechodzić przez tory przeszkód

-. chodzić po ścieżce sensorycznej

-. zawijać się w koc

-. turlać się po materacu

2. Usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Dziecko potrafi:

-. wrzucać przedmioty do wyznaczonego pojemnika,

-. łapać piłkę lub balon

-. dmuchać i łapać piórka

3. Usprawnianie umiejętności manualnych.

-. dziecko nawleka klocki na drucik

4. Usprawnianie samoobsługi:

Dziecko potrafi:

-. poprosić o pomoc

-. zdjąć i założyć buty,

-. samodzielnie korzystać z łazienki,

-. samodzielnie dokładnie umyć ręce,

-. porządkować po sobie miejsce pracy i zabawy

5. Doskonalenie spostrzegawczości.

Dziecko potrafi:

-. dobrać takie same elementy,

-. rozpoznać kolory i posegregować według koloru

-. dopasowywać kształty do odpowiednich otworów

 

Metody pracy: słowne, praktycznego działania, elementy metody integracji sensorycznej, Plan Aktywności

Formy pracy: indywidualna

Środki dydaktyczne: beczka terapeutyczna, piłki, koc, krążki do ścieżki sensorycznej, balon, piórka, klocki i drucik do nawlekania, obrazki do Planu Aktywności, kasztany, liście, orzechy, filcowa układanka z kształtami, Magnetyczna gra (segregowanie kolorów)

Przebieg zajęć

1.Przygotowanie dziecka do pracy – zdjęcie obuwia, kurtki, czapki

(dziecko wykonuje te czynności samodzielnie).

2. Powitanie dziecka, stworzenie miłej i przyjaznej atmosfery

3. Rozłożenie sprzętu. Przechodzenie przez przeszkody, turlanie się po wałkach na brzuchu i (w miarę możliwości dziecka na plecach)

4. Zawijanie dziecka w koc – robienie „naleśnika” dociskanie i rozwijanie koca (w zależności od możliwości dziecka, zabawę można powtórzyć kilka razy)

5. Ustawienie beczki sensorycznej na materacu. Przygotowanie piłeczek. Wrzucanie piłeczek do beczki. Następnie wchodzenie do beczki, wyjmowanie piłeczek i wrzucanie ich do pudełka.  Siadanie na materacu, dmuchanie i łapanie piórek.

6. Turlanie się po materacu.

7. Ćwiczenia odczulające rąk i nóg (stymulacja zmysłu dotyku) – dotykanie dłońmi różnych faktur, chodzenie gołymi

stopami po torze zbudowanym z krążków o różnych fakturach.

8. Nawlekanie na drucik klocków z otworami.

9. Ćwiczenie wzrokowo-ruchowe polegające na dobieraniu elementów w pary (kasztany, liście, orzechy)

10. Ćwiczenie spostrzegawczości: dopasowywanie kształtów w odpowiednie otwory w układance filcowej

11. Ćwiczenia w rozpoznawaniu kolorów: gra z kolorowymi, magnesami.

12. Ubieranie kurtki, czapki i butów.

13. Zakończenie zajęć, porządkowanie miejsca pracy.

 

Oligofrenopedgog

Joanna Fuczek


Zobacz wszystkie wpisy
od Joanna Fuczek



Wyślij wiadomość
do Joanna Fuczek

bliżej MAX

Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:

  • gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
  • atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
  • 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.

Komentarze

Wyślij wiadomość do Joanna Fuczek