Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Metoda projektu w edukacji przedszkolnej


Wpis dodał(a) Dorota Sajewicz
ponad 3 lat temu, wyświetleń 1521


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Metoda projekt w edukacji przedszkolnej jest stosunkowo nową metodą, która zakłada u swych uczestników znaczną samodzielność oraz wykonywanie powierzonych zadań zarówno grupowo lub indywidualnie.  Dzieci podczas pracy nad swoimi projektem powinny mieć zapewniony swobodny dostęp do różnych przedmiotów oraz pomocy nauczyciela. Metoda projektu pomaga stworzyć zintegrowany zespół , w którym dzieci przez pracę w grupie- uczą się rozwiązywania problemów, aktywnego słuchania, skutecznego komunikowania się, a także zdobywają poczucie własnej wartości. Metoda projektu wdraża dzieci do planowania oraz organizowania swojej pracy, a także do dokonywania samooceny.

Projekt musi zawierać 4 podstawowe cechy:

  • nabywanie wiedzy powinno zachodzić głównie dzięki samodzielnemu rozumowaniu
    i rozwiązywaniu problemów, a nie za pomocą pamięciowego przyswajania wiedzy
  • aktywność dziecka ma na celu nie tylko gromadzenie wiedzy , czy doświadczeń, lecz także zmianę nastawienia dziecka do uczenia się
  • dzieci pracują nad zagadnieniami, które ich interesują i wynikają z ich naturalnych potrzeb
  • wprowadzenie rozważań teoretycznych  następuje  w miarę potrzeb i zawsze wynika
    z realizowanych działań praktycznych

Aby efektywnie pracować metodą projektu, należy przestrzegać określonych faz pracy, do których należą:

  • zainicjowanie projektu
  • spisanie kontraktu
  • wybór tematu
  • podział na grupy
  • sformułowanie ogólnych oraz szczegółowych celów projektu
  • przygotowanie harmonogramu, podział pracy
  • realizacja projektu
  • prezentacja wyników projektu
  • ewaluacja

Mając na uwadze iż rok szkolny 2021/2022 jest rokiem „ekologicznym” pragnę ukazać działania całoroczne dzieci w projekcie ekologicznym „Chrońmy drzewa”. Inspiracją do przeprowadzenia powyższego projektu były DRZEWA, które codziennie widzimy z naszych okien, przechodzimy obok nich i nie zastanawiamy się jak cenną rolę odgrywają
w naszym życiu. Dlatego pomyślałam, że może czas się zatrzymać na chwilkę, popatrzeć, dotknąć, poobserwować i wspólnie z dziećmi zastanowić się i spróbować odpowiedzieć na pytanie - dlaczego drzewa są tak ważne dla człowieka?. Uważam, że po realizacji tego projektu zarówno dzieci jak i my potrafimy szerzej udzielić odpowiedzi na to pytanie. Projekt „Chrońmy drzewa” realizowany był w grupie dzieci 4 – 5 letnich, łącznie zrzeszał 25 dzieci, ich rodziców jak również nauczycielki pracujące w w/w grupie. Jego głównym celem było poznanie najbliższego ekosystemu, jakim jest las. Realizacja projektu umożliwiła przedszkolakom spontaniczne, wielozmysłowe i praktyczne działanie.

            Jednym z pierwszych działań projektu było stworzenie siatki dotyczącej stawianych przez dzieci pytań, na jakie chcą uzyskać odpowiedź wykonując działania projektowe. Były to między innymi takie pytania: Dlaczego liście spadają z drzew?, Ile mamy drzew na świecie?, Jak rosną drzewa?, Dlaczego z drzew spadają kasztany?, Dlaczego drzewa (kora) jest szara/brązowa a nie kolorowa?. Na początku roku szkolnego odwiedziliśmy pobliski las, aby zaobserwować zmieniającą się przyrodę na przełomie lata i jesieni. Wzięliśmy udział w akcji „Sprzątanie świata” pod hasłem „Odkrywamy czysty las”. Najważniejszym jej celem było uwrażliwienie dzieci na dbanie o czystość lasu i korzyści, jakie z niego płyną dla człowieka. Z przyniesionych darów lasu ułożyliśmy jesienne kompozycje i stworzyliśmy liściaste sowy.  Upamiętniając „Dzień Drzewa” wspólnie z dziećmi posadziliśmy sadzonkę drzewa na ścieżce przyrodniczej w ogrodzie przedszkolnym. Spotkanie on – line z leśnikiem pozwoliło nam zgłębić wiedzę przyrodniczą, ale też dowiedzieć się wielu ciekawostek o zwierzętach zamieszkujących lasy, ich zwyczajach, trudnej sytuacji w okresie zimowym oraz o konieczności dokarmiania ich przez pracowników lasu. Zorganizowaliśmy zbiórkę żołędzi, które zostały przekazane pracownikom ZOO „AKCENT” w Białymstoku.

            Kontynuując temat pomocy zwierzętom przeprowadziłyśmy zajęcia pt. „Czy las śpi zimą?”. Poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie: Jak zwierzęta radzą sobie w zimowych warunkach?. Dzieci poznały nazwy i wygląd ptaków zimujących w Polsce. Założyliśmy karmnik w ogrodzie przedszkolnym, aby systematycznie dokarmiać je zimową porą.  Cyklicznie odwiedzaliśmy ogród przedszkolny i ścieżkę przyrodniczą,
aby obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie zimą i dostrzegać piękno zimowych krajobrazów. „Co powstaje z drzewa? To hasło przeprowadzonych warsztatów plastyczno – technicznych z wykorzystaniem wtórnego papieru. Zajęcia składały się z sześciu etapów, które rozłożone były na kilka dni. Najciekawszą częścią było dla dzieci blendowanie i wałkowanie papki papierowej, ale również śledzenie jak wysycha i powstaje papier czerpany.

            Kolejnym działaniem realizowanym z przedszkolakami było „Szukanie wiosny”. Założyliśmy kącik przyrody i obserwacji, dzięki którym dzieci lepiej poznawały świat przyrody poprzez badanie, eksperymentowanie z wykorzystaniem lup, pojemników do obserwacji, małego laboratorium podziemnej części rośliny oraz peryskopu. Przygotowaliśmy podłoże i założyliśmy w sali przedszkolnej hodowlę różnych gatunków zakupionych roślin. Przedszkolaki dowiedziały się, co oznacza sformułowanie „gatunek chroniony” i zobaczyły niektóre chronione rośliny w przedszkolnym ogrodzie podczas wiosennego spaceru.  Dbając o ogród przedszkolny i zamieszkujące w nim mniejsze zwierzęta wzięliśmy udział w konkursie technicznym „Hotelik dla owadów” organizowanym przez Koło Biologów przy UwB zajmując piąte miejsce. Międzynarodowy Dzień Lasu dał nam okazję do zwrócenia uwagi na walory przyrodnicze lasu, ale też na przemysł, który bez lasu nie mógłby funkcjonować. Przedstawienie ekologiczne „W Stumilowym Lesie” zostało wystawione dla publiczności przedszkolnej oraz podczas pikniku w ogrodzie przedszkolnym dla rodziców. Spektakl poruszył temat ochrony przyrody oraz dewastacyjnych działań przemysłu ( m.in. nielegalna wycinka drzew, zbyt duża ilość ściętych drzew, niszczenie domu leśnych zwierząt). Melodyjne piosenki i barwne stroje przyciągały uwagę zarówno dzieci jak i ich opiekunów. Warsztaty edukacyjne w Szkółce Leśnej „Orzechówka” zorganizowane przez pracowników Nadleśnictwa Dojlidy pozwoliły dzieciom zapoznać się z podstawowymi gatunkami drzew oraz ich rolą w przyrodzie i życiu człowieka. Spacerując po lesie rozpoznawały gatunki drzew poprzez dostrzeganie charakterystycznych cech wyglądu: kora, liście, owoce. Znając podstawowe gatunki drzew i krzewów stworzyliśmy grupowy zielnik, który posłuży nam przez dłuższy czas, jako album leśnej roślinności. Las to nie tylko drzewa i roślinność, ale także zamieszkujące w nim zwierzęta. Podczas wycieczki do ZOO „AKCENT” w Białymstoku zapoznaliśmy się ze sposobem życia wybranych gatunków zwierząt leśnych: sów, wilków, jeleni, danieli, sarenek, żubrów czy łosi. Przewodnik - edukator zapoznał dzieci z fauną i florą lasów Polski.

            Na zakończenie projektu wystawiono galerię fotograficzną „Pory roku w obiektywie Przedszkolaka”, gdzie dzieci zainspirowane działaniami nauczycielek przedstawiły w zdjęciach własne spojrzenie na zachodzące zmiany w przyrodzie w zależności od pory roku.

 

 


Zobacz wszystkie wpisy
od Dorota Sajewicz



Wyślij wiadomość
do Dorota Sajewicz

Kartka z kalendarza


Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Dorota Sajewicz

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Kupuj, zbieraj punkty, wymieniaj na nagrody! Sprawdź program Skarbonka