Bajeczna Księga Odkrywców z Krosna

Wpis dodał(a) Katarzyna Truty

Nasza grupa to Odkrywcy z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Krośnie im. Króla Maciusia Pierwszego.

Przygodę z projektem „Bajeczna Księga II” postanowiłam rozpocząć od zajęć dotyczących etapów powstania książki od pisarza, poprzez drukarnię aż do umieszczenia jej na półce w księgarni. Po zdobyciu cennych informacji zaproponowałam dzieciom, abyśmy sami stworzyli książkę w ramach Państwa projektu. Ja zaprojektowałam okładkę, dziewczynki ją pomalowały, a chłopcy związali strony sznurkiem. Całość skleiłam klejem na gorąco, którym również napisałam wypukły tytuł książki „Bajeczna Księga Odkrywców”. To bardzo spodobało się dzieciom.

Następnie wkleiliśmy pierwszą stronę rozpoczynającą historię o wielkim dębie. Przeczytałam ją dzieciom i co piątek chętny przedszkolak brał księgę do domu. Na jednej stronie rodzice pisali wymyśloną wspólnie historię, a na drugiej dzieci malowały ilustrację.

Przedszkolaki z wielką dumą przynosiły księgę z domu i z wielkim zainteresowaniem słuchały, kiedy ją czytałam. Księga jest dla nich bardzo ważna, bo jej bohaterami są właśnie oni. Wcielili się w jej postacie i razem ze zwierzętami ratowały drzewo w pobliżu naszego miasta. Miały świetne pomysły jak to zrobić. Wymyśliły między innymi: zorganizowanie pikniku na rzecz ochrony drzewa, napisanie petycji do prezydenta miasta, objęcie najstarszego drzewa na terenie gminy szczególną ochroną, jako Pomnika Przyrody. Widać było osobisty charakter i duże zaangażowanie dzieci w pracę.

Udział w projekcie „Bajeczna Księga II” był dla dzieci świetną przygodą, pozytywnie wpłyną na ich rozwój i dobrze wpasował się w tematykę zajęć. Zachęcił dzieci do czytania książek oraz do samodzielnego tworzenia historii. Uwrażliwił na sztukę, pobudził do działania, pozwolił popuścić wodze fantazji i rozwinąć wyobraźnię twórczą. Zachwycił ich światem oraz poruszył ważne tematy dotyczące ochrony środowiska. Wzbogacił wiedzę dzieci o gatunki zwierząt żyjące w lesie, a także o sposoby ochrony przyrody. Wspólne tworzenie księgi i opisywanie własnych losów przybliżyło dzieci do siebie, a także wzmocniło nas, jako grupę przedszkolną.

Rodzicom, również bardzo spodobał się projekt. Z chęcią i wielkim zaangażowaniem tworzyli z dziećmi kolejne strony książki. To pozwoliło im zbliżyć się do dzieci, odkryć wspólne pasje i miło spędzić wspólny czas.

Dla mnie, jako wychowawcy, ta księga również jest bardzo ważna. Odkrywcy są najstarszą grupą w naszym przedszkolu i już za niedługo pójdą do szkoły. Księga jest dla mnie bardzo wzruszającą pamiątką, która będzie przypominać mi dzieci z tej grupy.

Przesyłam kilka zdjęć z tworzenia księgi od podstaw. Całej historii nie byłam w stanie umieścić, ponieważ jest za długa. Wybrałam kilka ciekawych stron.

Bajeczna księga

Zapraszamy nauczycieli, dzieci i rodziców z całej Polski, aby przyłączyli się do projektu czytelniczego BAJECZNA KSIĘGA, którego ambasadorką jest Ewa Stadtmüller. Wystarczy zeszyt bez liniatury, kredki, długopis, twórcze przedszkolaki i chętni do współpracy rodzice.

od Katarzyna Truty

do Katarzyna Truty