Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Poznajemy wybrane zawody - szukamy własnej drogi do spełnienia marzeń


Wpis dodał(a) Agata Lelo-Stogowska
ponad 5 lat temu, wyświetleń 558


Wpis został sprawdzony przez moderatora

„Drzewa są po prostu piękne, potrzebują tak niewiele,

bo słońca, deszczu…, a od nas szacunku.”

Łukasz Borowicz

 

Dnia 26 listopada w Publicznym Przedszkolu „Promyk Słońca” w Dziwnowie dzieci spotkały się z inspektorem ds. zieleni miejskiej i estetyzacji panem Piotrem Roczniakiem, pracującym w Urzędzie Miejskim w Dziwnowie. Spotkanie poprzedzone zostało sytuacjami edukacyjnymi w grupach na tematy związane z różnymi zawodami w ramach realizacji projektów edukacyjnych „Drzewo” i „Poznajemy wybrane zawody – szukamy własnej drogi do spełnienia marzeń”.

Podczas wizyty naszego Gościa dzieci dowiedziały się, na czym polega praca inspektora ds. zieleni miejskiej i estetyzacji. Pan Piotr ciekawie opowiadał o tym, że jego praca uzależniona jest od pór roku. W okresie jesienno – zimowym projektuje zieleńce, parki, ścieżki rekreacyjne oraz drobną zabudowę typu altany. Często można go spotkać w Urzędzie Miejskim w Dziwnowie w gabinecie numer 10, robiącego projekty przed komputerem. Kolejnym etapem jego pracy jest przekazanie przełożonym wytworzonej dokumentacji do zatwierdzenia, zgodnie z wizją zagospodarowania przestrzennego. Natomiast w okresie wiosenno – letnim realizuje zatwierdzone plany. Jego praca to m.in.: zabiegi pielęgnacyjne polegające na przycinaniu, formowaniu, nasadzaniu i doglądaniu świata roślin na terenie Gminy Dziwnów.

Dzieci zapoznały się także z atrybutami pracy, czyli roślinami do nasadzeń, sekatorami, łopatami, grabiami, taczką, różnymi rodzajami ziemi i rękawiczkami ochronnymi. Pan Piotr nadmienił również, że w pracy inspektora wykorzystywane są większe narzędzia i maszyny, tj. koparka, piła. Największe zainteresowanie wśród dzieci wzbudziły atlasy przyrodnicze, które mogły dokładnie obejrzeć w małych grupkach.

Spotkanie rozbudziło zaciekawienie przedszkolaków światem dotyczącym roślin, o czym świadczyły zadawane pytania, m.in.: „Dlaczego liście zmieniają kolory i opadają na zimę?”, „Ile lat rośnie drzewo?”, „Jak dbać o rośliny?”. Na zakończenie spotkania w sali widowiskowej, dzieci wręczyły Panu Piotrowi przygotowane niespodzianki i podziękowania. Następnie wszystkie grupy przedszkolne zostały zaproszone na Skwer „Pod Lipą”, w celu nasadzenia drzew.

Po kolei udaliśmy się na wyznaczone miejsce, a tam czekały już na nas wykopane dołki. Każda grupa otrzymała swoje drzewo: Misie – Kasztanowiec, Smerfy – Ambrowiec balsamiczny, Duszki – Miłorząb, Gumisie – Brzoza, Tygryski – Grab. Potem przystąpiliśmy do pracy, korzystając z fachowej pomocy panów – Piotra Roczniaka i Mateusza Jakusza. Na dno dołka wsypaliśmy trochę ziemi z nawozem i usadowiliśmy w nim sadzonkę drzewa. To przysypaliśmy grubą warstwą ziemi, którą udeptaliśmy, a Panowie później podlali. Z wykonanej pracy byliśmy dumni, a Pan Piotr uzmysłowił nam, że o rośliny należy dbać, gdyż upłynie kilkadziesiąt lat, aż zamienią się w dostojne drzewa.

Przedszkolaki podziękowały za pomysł nasadzenia swojego grupowego drzewa, a na pożegnanie z Panem Piotrem i Mateuszem obiecały, że będą pamiętać o swoim drzewie na co dzień i od święta (Dzień Drzewa). Następnie wyruszyły na jesienny spacer do parku. Dzieci miały za zadanie odszukać i wskazać dorosłe drzewa danego gatunku. Okazało się, że często występującym drzewem w parku jest brzoza, którą nasadziły Gumisie. Podczas spaceru spotkaliśmy wiewiórkę szykującą się do zimy, a także usłyszeliśmy i ujrzeliśmy lekarza drzew – dzięcioła.

Reasumując, spotkanie z Panem Piotrem Roczniakiem wzbogaciło wiedzę z zakresu rozpoznawania  i nazywania wybranych gatunków drzew, udoskonaliło umiejętności nasadzania i pielęgnowania drzew, zachęciło do zachowań proekologicznych w stosunku do środowiska przyrodniczego, rozbudziło zdolności poznawcze oraz uświadomiło skutki niszczenia drzew.

Wiedza kadry pedagogicznej zdobyta na warsztatach na temat: „Metoda projektów w edukacji przedszkolnej” oraz doświadczenie dzieci uzyskane podczas spotkania z inspektorem ds. zieleni miejskiej i estetyzacji z Urzędu Miejskiego w Dziwnowie to nierozłączne elementy rozwoju i kształtowania osobowości dziecka w wieku przedszkolnym.

Projekty edukacyjne „Drzewo” oraz „Poznajemy wybrane zawody – szukamy własnej drogi do spełnienia marzeń” są realizowane w ramach rocznego planu pracy.

 

Z pozdrowieniami dla Sympatyków

Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie

Bożena Zajączkowska, Agata Lelo – Stogowska


Zobacz wszystkie wpisy
od Agata Lelo-Stogowska



Wyślij wiadomość
do Agata Lelo-Stogowska

Nagrody dla dzieci nowość

Szukasz drobnych prezentów, które mogłyby być nagrodami dla dzieci w przedszkolnym konkursie? Zajrzyj do naszego sklepu – w zestawach kupujesz, niższą cenę zyskujesz!

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz dodatkowo plany tygodniowe, atrakcyjne zestawy pomocy, a także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 

Komentarze

Wyślij wiadomość do Agata Lelo-Stogowska

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Akademia Dziecięcej Matematyki® dla Rad Pedagogicznych sprawdź