Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

PROMYCZKÓW LIST DO POLSKI


Wpis dodał(a) Anna Kluska
ponad 5 lat temu, wyświetleń 552


Wpis został sprawdzony przez moderatora

LIST DO POLSKI

Kochana nasza Polsko!

            Nasz kraj, to nasza mała Ojczyzna, nasze wspaniałe Samorządowe Przedszkole nr 2 w Szubinie. Jesteśmy grupą Promyczki.  Pod kierunkiem naszej przedszkolnej cioci Jolanty Storzyńskiej tworzymy ludowy zespół Pałuczaczki. Tańczymy i śpiewamy gwarą pałucką jako dziesiąte pokolenie w przedszkolu.

Ostatnio prezentowaliśmy swoje umiejętności wokalno – taneczne na scenie szubińskiego rynku w ramach Dni Szubina podczas Festiwalu Pieśni i tańca oraz w Bydgoszczy na Wyspie Młyńskiej w trakcie Jarmarku Świętojańskiego. Uczestniczymy w wycieczkach krajoznawczych, byliśmy w Nakle n/Notecią i płynęliśmy statkiem po rzece Noteci. Zwiedzaliśmy miasto Toruń i braliśmy udział  na warsztatach w żywym Muzeum Piernika oraz oglądaliśmy spektakl  pt.: „Astro-pies Łajka” w Planetarium.

            Nasze przedszkole jest fajne, mamy duży ogród, w którym ostatnio urządzaliśmy piknik daltoński. Było wtedy supernowo, wykonywaliśmy różne, ciekawe zadania: „Hula-hop w zamkniętym kole”, „Biegający, butelkowy koszyk z piłeczką”, „Chód w wielkich stopach”, „Sudoku pojazdów na macie do kodowania”, „Ciasteczkowe zjadaki”, „Wiaderkowa kąpiel”, programowanie trasy na mapie Polski dla ozobota, który jeździ tylko po zakodowanej drodze i inne zabawy.

Planujemy, uczymy się samodzielności, odpowiedzialności i współpracujemy ze sobą w parach, zespole podczas podejmowania zadań daltońskich. Znamy grę edukacyjną i o takiej samej nazwie śpiewamy „Daltonkę”.

Mamy w przedszkolu fajne ciocie, które wymyślają dla nas ciekawe zabawy. Pokazały nam w jaki sposób grać na Dywanie interaktywnym, nauczyły także kodowania na dywanie.

Uczymy się przestrzegać zasad bezpieczeństwa i kodeksu grupowego, który razem układaliśmy zaraz na początku września.

            Poznawaliśmy zabytki historyczne naszego pięknego Szubina: ruiny zamku Sędziwoja Pałuki, a przy okazji dowiedzieliśmy się, że regent królewski Sędziwój gościł u siebie króla Polski Władysława Jagiełłę. Podczas spacerów oglądaliśmy kościoły Szubina, byliśmy w Muzeum Ziemi Szubińskiej gdzie między innymi występowaliśmy podczas wernisażu rzeźbiarza ludowego Piotra Wolińskiego.

W mijającym roku szkolnym braliśmy udział w realizacji I i II edycji Międzynarodowego projektu  PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA. Przy współpracy kolegów i koleżanek z innych grup przedszkolnych, własnemu zaangażowaniu,  pomocy  naszych kochanych rodziców, dziadków oraz współpracy z  instytucjami lokalnymi  zrealizowaliśmy wiele ciekawych zadań.   

W listopadzie znaliśmy już cztery zwrotki Hymnu Polski- Mazurka Dąbrowskiego, który odśpiewaliśmy w przedszkolnym ogrodzie wraz z całą przedszkolną społecznością  9 listopada 2018 o godz. 11.11. Towarzyszyli nam żołnierze z  I Batalionu Logistycznego Ziemi Nakielskiej JW 1194 z Bydgoszczy, a także mieszkańcy naszego miasta przechodzący w okolicy przedszkola.

Podczas zajęcia otwartego 4 grudnia upiekliśmy z rodzicami pierniki dla podopiecznych Stołówki św. Faustyny.  To nasi rodzice, wspierając nas w różnych akcjach charytatywnych na rzecz zwierząt, osób chorych i potrzebujących, od najmłodszych lat kształtują w nas postawy prospołeczne, będącą elementem patriotyzmu.

Współuczestniczyliśmy w organizacji apelu przedszkolnego z okazji 11 listopada. Gościliśmy na biesiadzie patriotycznej przygotowanej przez naszych młodszych kolegów z grupy Biedronki, które pięknie opowiedziały nam wierszem i piosenką o umiłowaniu Ojczyzny. Swoimi pracami udekorowaliśmy przedszkolny holl na tę uroczystość.

Po apelu spotkał się z nami dziadek Milenki, który recytował dla nas wiersze patriotyczne, ciekawie opowiadał o historii Polski i pokazał nam swoją kolekcję orłów na emblematach, tablicach,  flagach i banderach

Nauczyliśmy się kilku piosenek o tematyce patriotycznej: „Jesteśmy Polką i Polakiem” oraz lokalna „Szubin nad Gąsawką” to nasze faworytki, które nuciliśmy przy każdej okazji.

Tańczymy tańce ludowe: „Posłała mnie matka”, „Kukowka”, „Kóminiorz”, „Siwy kóń”.

Kto ja jestem ? - to wiersz nieznanego autora, którego się nauczyliśmy i wielokrotnie recytowaliśmy. Zaprosiliśmy naszych rówieśników z Gminy Szubin do udziału w organizowanym przez nasze przedszkole Gminnym Konkursie Recytatorskim "100 lat! Nasza Ojczyzno!". W Szubińskim Domu Kultury wysłuchaliśmy ponad  30 wierszy o tematyce patriotycznej. Dostarczyło to nam i zaproszonym gościom wielu doznań.

Z pomocą rodziców i przy zaangażowaniu twórców ludowych naszego regionu stworzyliśmy kącik PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA.

Kącik Patriotyczny powstał w sali. A Kącik Folkowy będzie stanowił stałą ekspozycję na przedszkolnym holu. Takie działania podejmowaliśmy już wcześniej przygotowując różne  uroczystości. Kultura i tradycje naszego regionu są nam bliskie i chronimy je przed zapomnieniem.

Współpracując ze sobą wykonaliśmy pracę plastyczną Strój pałucki, w której pokazaliśmy nie tylko wyjątkowe  jego piękno, ale także udało się nam pokazać dynamikę tańców pałukich.

Poznaliśmy zabawę ludową „Kóminiorz”. Polega ona na tym, że  dzieci tańczą cwałem po kole trzymając się za ręce, w środku jest wybrany chłopiec „kóminiorz”, który trzyma miotłę i tańczy krokiem odstawno-dostawnym wokół siebie; na koniec śpiewanej gwarowo piosenki, „kóminiorz” trzy razy stuka miotłą o podłogę, a zespół taneczny rozdziela się na dwie strony: dziewczynki po jednej a chłopcy po drugiej stronie, stojąc w szeregach. Chłopiec z miotłą podbiega do kolegów i „wymiata” im pod nogami miotłą. Chłopcy podskakują, a ten który nie zdąży podskoczyć jest wybranym kolejnym „kóminiorzem” do zabawy.

Korzystając z przepisów naszych  Babć lub Dziadków, wykonaliśmy trzy potrawy: chrusty, pierniki i pyry z gzikiem. Dzielimy się z Tobą, Polsko unikalnym przepisem na pierniki babci Jadwigi:

Produkty :

3 szkl. mąki pszennej

1,5 filiżanki cukru – z 2 dużych łyżek cukru zrobić ½ szkl karmelu

1 filiżankę śmietany

1 łyżeczka korzenie

1 łyżeczka natronu

Przepis:

1 miarkę masła rozpuścić w rondelku, ½ filiżanki cukru zrumienić na patelni,

wlać ½ filiżanki wody

5 jajek ucierać z masłem, ciepły miód wlać do miski

1 łyżeczkę proszku i natronu

1 łyżeczkę soli rogowej rozpuścić w ciepłej wodzie

1 łyżeczkę mielonych goździków

1 łyżeczkę imbiru

1 filiżankę mleka albo śmietany

3 łyżki kartoflanki

Pszennej mąki tyle ile się zmieści.

 

Nasza prezentacja multimedialna "Na skrzydłach historii" pokazała kolegom i koleżankom z innych regionów Polski piękno i wyjątkową historię naszego miasta, jego przeszłość i teraźniejszość, której jesteśmy częścią i którą poznawaliśmy podczas wycieczek i spacerów.

Z wielką przyjemnością wysłaliśmy pocztówkę z naszego Szubina do Pani Ludmiły, która stworzyła dla nas ten piękny projekt.

Przy współpracy Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie stworzyliśmy kartki z życzeniami świątecznymi, które zostały wysłane do tych, co walczyli za naszą wolność w ramach akcji SERCE DLA BOHATERA.

Uczestniczyliśmy w Przedszkolnym konkursie plastycznym "Szubin - moja mała Ojczyzna". Wspólne tworzenie z Rodzicami sprawiło nam wiele radości, a z naszych prac powstała galeria podziwiana przez naszych kolegów i ich najbliższych. Nasza koleżanka Zuzanna uczestniczyła z wyróżnieniem w Powiatowym konkursie plastycznym Barwy jesieni, którego tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem "Piękna nasza Polska cała"

9 listopada 2018 od samego rana spieszyliśmy do przedszkola w przemyślanych szczególnie na ten dzień strojach nawiązujących do regionów i historii naszego kraju. Miło było słyszeć zachwyt nad naszym wyglądem.

Drzewa pamięci, które zostały posadzone w naszym przedszkolnym ogrodzie to lipa i brzoza, którymi będziemy się opiekować teraz i odwiedzać, kiedy będą rosły razem z nami, kiedy już opuścimy przedszkole. Wspólna fotografia pozwoli nam wspominać to zdarzenie i kolegów z Przedszkola za wiele lat.

Uczestniczyliśmy w Bibliotece w wystawie prac Grupy Miłośników Fotografii  FLESZ, którą tworzą nasi rodzice, dziadkowie i najbliżsi. Na wystawie 101 obrazów "Znaki wiary" rozpoznawaliśmy miejsca, które już kiedyś widzieliśmy.

Wycieczki i spacery po Szubinie to nasza specjalność! Doskonale znamy nasze miasto, jego zabytki i ciekawe miejsca, potrafimy je wskazać, znamy do nich drogę i ciekawostki o nich. Często podczas nich odwiedzamy Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie gdzie poznajemy w ciekawy sposób  historię swojego miasta.

Z kolegami z grupy Biedronki i Gumisie wzięliśmy udział w przedsięwzięciu tworzenia  projektu przewodnika po Niepodległej "100 miejsc Niepodległej". Nasze strony: Kcynia, Żnin, Nakło nad Notecią i Szubin będą zachęcały do odwiedzania naszego miasta i jego okolic.

Naszą wiedzę o Polsce i Szubinie sprawdziliśmy podczas turnieju wiedzy patriotycznej  w dniu 30 listopada 2018. Mamy wiedzę i umiejętności, które pozwalają mówić o sobie JESTEŚMY POLKĄ I POLAKIEM (dziewczyną fajną i chłopakiem).

Braliśmy również udział w konkursie zorganizowanym przez ambasadorów kodowania i programowania: Annę Świć i Rafała Mitkowskiego „100-lecie odzyskania Niepodległości”, podczas którego dzieci poznawały historię Polski, zagrały w grę o Polsce z udziałem ozobotów, małych robotów.

Często uczestniczymy w zawodach sportowych na hali Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie, gdzie pod opieką starszych kolegów i koleżanek wzmacniamy swoją sprawność i kondycję fizyczną.

Podjęliśmy wiele zadań ekologicznych. Wiemy, jak dbać o Ciebie i środowisko. Mamy świadomość bycia częścią przyrody, troszczymy się o nią i nasze zdrowie. Doceniamy pomoc naszych kochanych rodziców, samodzielnie przygotowujemy dla nich upominki i codziennymi buziakami i przytulaskami okazujemy swoją MIŁOŚĆ.

Spotykamy się też często  z ciekawymi osobami z naszego miasta. Spędzamy czas na tańcach, śpiewie, czytaniu i tradycyjnych zabawach z seniorami. Mamy z tych spotkań wiele radości, a także czerpiemy z ich doświadczeń.

Tuż przed wakacjami podjęliśmy  wyzwanie w ramach IV edycji Międzynarodowego Święta Edukacji w  Naturze - Dzień Pustej Klasy 2019.

Pomysłem na spędzenie tego dnia przez Promyczki stał się ogród przedszkolny. Nasze lubione miejsce zabaw i odpoczynku, dzięki przedszkolnym ciociom i rodzicom, nabrało nowego wymiaru i pozwoliło nam doświadczyć wielu nowych emocji. Mieliśmy tego dnia dobrą zabawę. Był  kontakt z roślinami, owadami, pluskanie w wodzie, uciekające słodkości, piasek, ekologiczne zabawki, kodowanie i programowanie, gapienie się w niebo, bieganie po trawie, śpiew i gwar, ale i nasłuchiwanie ptaków.

Minęły nam dwa wspólne lata. Kończymy przedszkole i zaczynamy nową szkolną przygodę. Idziemy w świat odważne, otwarte, pomysłowe, spontaniczne, ciekawe świata. Jesteśmy grupą, która doskonale ze sobą współpracuje, korzysta odpowiedzialnie z pozostawionej swobody.

Kochamy nasz kraj, naszą małą Ojczyznę Szubin i gorąco pozdrawiamy Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę!


Zobacz wszystkie wpisy
od Anna Kluska



Wyślij wiadomość
do Anna Kluska

Scenariusze zajęć


Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Anna Kluska

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Kupuj, zbieraj punkty, wymieniaj na nagrody! Sprawdź program Skarbonka