"Dzień kota" - scenariusz spotkania integracyjnego

Wpis dodał(a) Anna Piotrowska

SCENARIUSZ SPOTKANIA WSZYSTKICH GRUP PRZEDSZKOLNYCH Z OKAZJI DNIA KOTA 17.02.2017 r.

OPRACOWANIE I PROWADZENIE

Cele spotkania

• obchody „Światowego Dnia Kota”
  • zbiórka karmy dla kotow z elbląskiego schroniska: akcja „Napełnij miskę”
  • budzenie sympatii do zwierzat z najbliższego otoczenia
  • dostarczenie dzieciom radości ze wspólnego spotkania połączonego z pogłębianiem kontaktu z literaturą.

Luty to miesiąc, w którym dzieci z naszego przedszkola uczestniczą w akcji zbierania karmy dla bezdomnych kotów. Wszystkie zebrane rzeczy zostaną przekazane elbląskiego schroniska.

„Mój wymarzony kot” – WYSTAWA PRAC. Przedszkole ozdobione pracami dzieci.

1. WPROWADZENIE inscenizacja nauczycielki do piosenki „Kot w okienku”

Pytania pomocnicze

O kim była piosenka? Czyje jest dzisiaj święto? Jaka akcja była w naszym przedszkolu przez ostatnie 2 tygodnie?  Jakie sa koty? Czy znacie jakieś wierszyki, piosenki o kotach?

2. PREZENTACJA POSZCZEGOLNYCH GRUP

- gr I „Miauczy kotek” i piosenka „My jesteśmy kotki dwa”- wszystkie dzieci

- gr III „Chory kotek”

-gr IV „Bury kot” piosenka

3. KONKURS „Sprytne kocury” - konkurs
Zabawa z włóczką - zwijanie przez wybrane dzieci kłębka włóczki, do której przymocowana jest sylweta myszy. Pozostałe dzieci dopingują przedstawicielom z ich grupy.

4. „Idzie kot” – korowody za wychowawcami w rytmie piosenki

5.„Łakome kotki” – konkurs

Wybrane dzieci piją mleko z miseczki bez udziału rączek.  Pozostałe dzieci głośno kibicują swoim faworytom.

6. „Uciekaj myszko do dziury” - zabawa kołowa ze śpiewem:
Zabawa integrująca wszystkich uczestników Dnia Kota - wybrane dzieci maja założone maski: kota i myszki. Prowadzące nauczycielki zachęcają do wspólnej zabawy.
Uciekaj myszko do dziury, bo ciebie złapie kot bury,
a jak cię złapie kot bury, to już nie wrócisz do dziury

W trakcie śpiewania piosenki dziecko "mysz" ucieka, a dziecko "kot" musi ją dogonić. "Mysz" może się dostać do środka koła tylko przez tzw. bramkę, czyli uniesione do góry ręce dwóch uczestników. W ten sam sposób do środka, za "myszką", może się dostać "kotek", jeśli dzieci nie chcą wpuścić "kota" do środka - zamykają bramkę.

7.„ Kocie ruchy”. Dzieci poruszają się po sali na czworaka, naśladują wspinanie się na płot, przechodzą przez „płot” zrobiony z krzesełek.

8. „Kołysanka dla kotka”  wyciszenie dzieci. Przedszkolaki, które mają kotki, mocno je przytulają, kołyszą...

9. Zapowiedz gościa specjalnego….odczytanie zagadki

Łatwo go poznacie,
gdy wspomnicie bajkę.
Chodził tam w butach,
i palił fajkę.

10. Czytanie bajki „Kot w butach” przez panią księgową. Realizacja głównych założeń planu rocznego przedszkola oraz priorytet MEN - upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.

11. PICIE CIEPŁEGO MLEKA PRZEZ WSZYSTKIE DZIECI Mleko to ulubiony posiłek kota. Jest bardzo zdrowe zarówno dla kotow, jak i dzieci. Mleko to źródło białka i wapnia, który jest ważny dla kości. Produkty o wysokiej zawartości wapnia są najbardziej wskazane dla dzieci, które wciaż rosną oraz dla osób starszych, a zwłaszcza kobiet, którym grozi osteoporoza. Spożywanie mleka i jego przetworów stanowi istotne uzupełnienie codziennej diety.

Pomocnicze zabawy

„Kocie zabawy” – zabawa muzyczno-ruchowa kształtująca słuch wysokościowy
Nauczyciel informuje dzieci, że kotki mają ostre pazurki, dzięki którym mogą wspinać się na drzewa. Gdy dzieci słyszą dźwięki wysokie, wstają i naśladują rękami wspinanie się na drzewo, gdy natomiast usłyszą dźwięki niskie, kucają i drapią pazurkami w podłogę.

Ilustracja ruchowa wierszyka pt. „Kotek się myje”
Dzieci recytują treść wierszyka, ilustrując go jednocześnie ruchem.
"Popatrzcie jak kotek się myje:
jedną łapkę,
drugą łapkę,
mordkę,
nosek,
szyję.
Potem myje brzuszek,
nie opuści uszek.
Już nie wspomnę o ogonku,
bo ten umył na początku."

8. Podziękowanie dzieciom za udział w spotkaniu.

Mały kotek sobie śpi. Coś smacznego mu się śni.
Nagle słyszy jakiś szmerek, kotek wstaje na spacerek.
Wstaje, wstaje, wstaje, łapkę swą podaje.
I wybiera kotka, żeby wszedł do środka.

od Anna Piotrowska

do Anna Piotrowska