Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
"Kolory wokół nas" - scenariusz zabaw badawczych dla dzieci 5-6-letnich
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Dołączone pliki:
Scenariusz sytuacji edukacyjnej
Publiczne Przedszkole nr 14 im. Wróbelka Elemelka w Pile
Nazwisko nauczycielki: Agata Grzyśnik
Grupa przedszkolna: 5,6 latki „Sikorki”
Temat zajęcia: Świat kolorów wokół nas – zabawy badawcze.
Cele główne:
- zachęcanie do samodzielnego eksperymentowania i poszukiwania odpowiedzi na różne pytania badawcze
- doskonalenie umiejętności wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie doświadczeń
- uświadomienie dzieciom, mośliwości malowania nie tylko farbami np. barwnikiem naturalnym.
Cele operacyjne zajęcia:
Dziecko
- zna zasady obowiązujące podczas prowadzenia doświadczeń,
- aktywnie uczestniczy w zajęciu, podejmuje działania,
- na podstawie eksperymentu, wyjaśnia sposoby wydobywania barw z różnych materiałów np: spożywczych, syntetycznych i naturalnych,
- eksperymentuje z różnymi rodzajami barwników,
- czerpie radość z doświadczania i eksperymentowania.
- reaguje na polecenia nauczyciela
Formy pracy:
- grupowa
- indywidualna
- zespołowa
Metody pracy:
- czynne, oparte na działaniu: samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń
- słowne, oparte na słowie: zagadka, rozmowa, objaśnienia
- oglądowe, oparte na obserwacji: obserwacja i pokaz
- ogladowe: obserwacji i pokazu
- słowne: rozmowy, objaśnienia
- czynne: praktycznego działania, sanodzielnych doświadczeń, ćwiczeń
Organizacja zajęcia: sala przedszkolna na dywanie, przy stoliczku
Środki dydaktyczne: słoiki (dla każdego dziecka), woda, bibuła, ryż, łyżki, sitka, barwniki, kurkuma, łupinki od cebuli, sok z buraka, pietruszka, miseczki, ręczniki papierowe,
Literatura: Program I. Brody „Od przedszkolaka do pierwszaka” ,www.pedagogpisze , “Eksperymenty i zabawy” Rosita Corbella Paciotti Lodovica Cima,
Przebieg zajęcia
TOK ZAJĘCIA / MOMENT EDUKACYJNY
CZYNNOŚCI DZIECI
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
ŚRODKI DYDAKTY-CZNE
OSIĄGANE UMIEJĘTNOŚCI DZIECI (CELE OPERACYJNE)
1.”Kolory wokół nas” - zabawa wprowadzająca do
zajęć w języku angielski.
Dzieci siedzą na dywanie.
Szukają przedmiotów odpowaidającym kolorom wypowiedzianych przez nauczyciela.
Nauczyciel wyjaśnia zasady zabawy: Let’s play, I see something blue, find something blue…
Pyta dzieci czy domyślają się o czym dzisiaj będziemy mówić.
Po odgadnięciu przez dzieci tematu zajęć nauczycielka wyjaśnia, że dzisiaj będziemy eksperymentować i dowiemy się ciekawych rzeczy, ale trzeba pamiętać, e każdego badacza obowiązuje regulamin czyli jak należy zachowywać się podczas wykonywania doświadczeń.
Odczytanie regulaminu przez nauczycielkę
1.Uważnie słuchamy co mówi do nas pani
2.Dokładnie wykonujemy polecenia
3.Zachowujemy ostrożność podczas zabaw z wodą i ryżem
4.Nie przepychamy się, czekamy cierpliwie na swoja kolej
aktywnie uczestniczy w zajęciu, podejmuje działania,
Aktywnie uczestniczy w wesołych zabawach słownych, muzyczno – ruchowych w języku obcym.
Reaguje na polecenia w języku obcym.
2. ”Jaki jest ryż?”- badanie i opisywanie właściwości ryżu.
Dzieci siedzą na dywanie w kole badają i opisują właściwości ryżu. Odpowiadają że np.: ryż jest biały, służy do jedzenia, jest twardy, mały
Nauczyciela daje dzieciom do ręki biały ryż zadaje pytanie, czy wiedza co to jest? Do czego służy? Jaki ma kolor?
Pyta się dzieci co służy do malowania i czy wiedzą na czym polega barwienie.
ryż surowy,
aktywnie uczestniczy w zajęciu, podejmuje działania,
3. “Kolorowy ryż”- zabawa badawcza
Siadają do stoliczków.
I stoliczek
Ryż farbowany bułą bibułą
-ciepła woda
-ryż
-bibuła
Paski bibuły dzieci zalewają ciepłą wodą i czekają, aż woda nabierze koloru
Następnie bibułę nodłowiają i wsypują ryż. Odstawiają na kilka minut. Po zabarwieniu ryżu całość przelewają przez sitko, ryż rozłkładają na ręczniku papierowym do wysuszenia.
II stolik
Ryż farbowany barwnikami do jajek.
-ciepła woda
-ryż
-barwniki do jajek
Barwnik dzieci zalewają ciepłą wodą Do zabarwionej wody wrzucić ryż i odczekać 5 minut. Następnie całość przelewają przez sitko i rozkładają do wyschnięcia.
III stolik
Ryż farbowany naturalnie
-ciepła woda
-ryż
-kurkuma (kolor żółty)
-łupiny cebuli/kawa (kolor brązowy)
-pietruszka/ szpinak (kolor zielony)
-sok z buraków
Przygotowanie zależy od wyboru produktu kurkumę, kawę wystarczy zalać ciepłą wodą, lecz chcąc wykonać ryż w kolorze brązowym łupiny cebuli trzeba gotować. Kolejne etapy przygotowania są takie same jak we wcześniejszych sposobach.
Nauczycielka dzieli dzieci na 3 zespoły (wg stoliczków). Nauczyciel wyjaśnia cel zabawy: dowiemy sie jak można zabarwić ryż. Jakie są rodzaje barwników . ( naturalne, syntetyczne, za pomoca bibuły, krepy) Każde dziecko otrzymuje instrukcję wykonaia swojego zadania – eksperymentu.
Nauczyciel pomawa w wykonaniu zadania.
Pilnuje porządku i przestrzegania zasad podczas wykonywania zabaw.
słoiki z ciepłą wodą, bibuła (4 kolory), barwniki spożywcze, kurkuma, sok z buraków, pietruszka (szpinak),
Przestrzega zasady obowiązujące podczas prowadzenia doświadczeń.
Eksperymentuje z różnymi rodzajami barwników,
3. “Kolorowe kwiaty” - zab. Badawcza z farbowaniem.
W skupieniu ogląda eksperyment.
Nauczyciel zaprasza dzieci do stoliczka, informuje, że w czasie czekania na efekty naszych eksperymentów, pokaże eksperyment, ale na wyniki jego będzie trzeba poczekać trochę dłużej, być może do następnego dnia.
Barwi w słoiczku wodę barwnikami, wkłada do nich tulipany.
Barwniki, woda, tulipany
Czerpie radość z doświadczania i eksperymentowania.
4. Podsumowanie zajęć.
Dzieci siedzą na dywanie, opowiadają efekty swoich badań.
Nauczyciel ogląda efekty pracy dzieci.
Zadaje pytania co dzieci robiły na zajęciach. Co mogą zrobić z takim kolorowym ryżem ( wykorzystać do prac plastycznych, przesypywać (kubeczki), mieszać i łączyć kolory, odcicki dłoni, rysować po ryżu, zakopywać i odszukiwać przedmioty, chodzenie po ryżu bosą stopą, układać kolorowe wzory itd.). Na podstawie eksperymentu, wyjaśnia sposoby wydobywania barw z różnych materiałów np: spożywczych, syntetycznych i naturalnych,
Zobacz wszystkie wpisy
od Agata Grzyśnik
Wyślij wiadomość
do Agata Grzyśnik
Kartka z kalendarza
Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!
bliżej MAX nowość
Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl