SCENARIUSZ ZAJĘCIA "SKĄD SIĘ BIERZE MLEKO?"

Wpis dodał(a) Anita Kuzioła

Scenariusz zajęcia otwartego

dla rodziców

"Skąd się bierze mleko?"

grupa 4-latki

Data: 09.05.2017

Prowadząca: Anita Kuzioła

Cele ogólne:

- Uzmysłowienie dzieciom wartości płynących z picia mleka oraz spożywania produktów mlecznych.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- Wie skąd pochodzi mleko,
- Słucha opowiadania i omawia jego treść,
- Wie jakie produkty powstają z mleka,
- Używa określenia „nabiał”,
- Wie jakie składniki odżywcze znajdują się w mleku i dlaczego należy je pić,
- Potrafi bawić się i pracować w zespole,
- Wie jak szanować i dbać o swoje zdrowie,

- Słucha aktywnie muzyki

Metody:
Aktywizujące: burza mózgów, skojarzenia,
Słowne – wiersz, opowiadanie, pogadanka,
Oglądowe – historyjka obrazkowa,
Zadań stawianych do wykonania – zabawy ruchowe,

Aktywnego słuchania muzyki Batii Strauss.

Formy:
Grupowa,
Indywidualna,

Zespołowa

Środki dydaktyczne:

Wiersz Patrycji Siewiery-Kozłowskiej "Krowa i mucha"

Opowiadanie Joanny Bernat "Skąd się bierze mleko?"

Produkty mleczne

Historyjka obrazkowa „Od krowy do kartonu”

Płyty CD z muzyką do metody Batii Strauss

Obrazki do przeliczania

Obrazki potrzebne do wykonania pracy plastycznej "Krowa"

Przebieg zajęć:

1. Zabawa na powitanie "Dzień dobry, witam was".

2. "Krowa i mucha" – zajęcia z profilaktyki logopedycznej Patrycji Siewiery-Kozłowskiej. Wydłużanie fazy wydechowej, usprawnianie szczęki dolnej, ćwiczenie mięśni narządów mowy na głosce zzzz.

3. Przed tablicą – nauczyciel pokazuje szklankę mleka i pyta co to jest oraz skąd mamy mleko.

4. Następnie czyta opowiadanie Joanny Bernat "Skąd się bierze mleko" , pokazuje obrazki.

Nauczyciel pyta dzieci czy tylko krowa daje mleko. Naprowadza dzieci na właściwą odpowiedź zagadką:

Kopytka, rogi i bródka mała,
i żeby jeszcze tak nie skakała,
najpierw na drzewo, potem do woza,
już wiesz na pewno, to zwykła … .koza

Tłustego mleka
da nam na serek.
I ciepłej wełny
da na sweterek … owca

5. Historyjka obrazkowa „Od krowy do kartonu”.

6. Zabawa ruchowa przy muzyce „Jawor”.

7. Aktywne słuchanie muzyki Batii Strauss. Dzieci siedzą na krzesełkach w kółeczku i ilustrują ruchem muzykę.

Dzieci siedzą w kółeczku na krzesełkach. Nauczyciel pyta jakie produkty spożywcze powstają z mleka? Dzieci odpowiadają na podstawie własnych doświadczeń.

Wniesienie stolika z nabiałem, omówienie produktów mlecznych- ser biały, ser żółty, serek topiony, śmietana, kefir, jogurt, masło. Nauczyciel pyta czy dzieci wiedzą jak nazywamy produkty mleczne? Wyjaśnienie pojęcia nabiał.

8. Wyjaśnienie dlaczego nabiał jest zdrowy i powinniśmy go jeść.

Zawiera wapń, kóry jest potrzebny do budowy kości, zębów.  Ponadto mleko i jego przetwory są źródłem wielu witamin tj. B2, A, D, E i K oraz składników mineralnych w tym: potasu, fosforu, magnezu, cynku, manganu i żelaza. Warto wiedzieć, że tę samą ilość wapnia, która jest zawarta w szklance mleka (240 mg) posiadają: szklanka jogurtu, maślanki lub kefiru, grubszy plasterek sera żółtego, kostka sera twarogowego (300 g), 2 opakowania zarówno: twarożku ziarnistego (2x200 g) jak i serka homogenizowanego (2x150 g).

9. Degustacja wybranych, ulubionych produktów. Zachęcanie do spróbowania produktów, za którymi dzieci nie przepadają.

10.Zabawa ruchowa przy muzyce „ Idę sobie tup, tup,tup”.

11."Krowy, kozy, owce" – zabawy matematyczne. Dzieci siadają przed tablicą. Nauczyciel opowiada i pokazuje na tablicy, dzieci liczą i pokazują na palcach.

- Na pastwisku pasły się 2 krowy i 2 kozy. Ile razem pasło się zwierząt?

- Babcia przyprowadziła na łąkę 1 krowę łaciatą i 2 krowy brązowe. Ile krów przyprowadziła babcia na łąkę?

- Na pastwisku pasły się 4 krowy, 2 krowy zapędzono do obory. Ile krów pozostało na pastwisku?

12. Wykonanie pracy plastycznej "Krowa".

13. Zakończenie zajęć, podziękowanie za wspólną zabawę.

od Anita Kuzioła

do Anita Kuzioła