
W oczekiwaniu na wytworny bal (edukacja przez sztukę)
Fragment artykułu: Po niezwykle bogatych w ornamentykę czasach baroku i manieryzmu przyszła kolej na poszukiwanie większej kameralności. Zadaniu temu miał sprostać osiemnastowieczny styl zwany rokoko, wyróżniający się lekkością i dekoracyjnością form, asymetrią, płynnością linii i sięganiem ... więcej
Fragment artykułu:
Po niezwykle bogatych w ornamentykę czasach baroku i manieryzmu przyszła kolej na poszukiwanie większej kameralności. Zadaniu temu miał sprostać osiemnastowieczny styl zwany rokoko, wyróżniający się lekkością i dekoracyjnością form, asymetrią, płynnością linii i sięganiem przez twórców po egzotyczne motywy. Wpływy rokoka były widoczne zwłaszcza w rzemiośle artystycznym, malarstwie i literaturze.
Przykładowa zabawa plastyczna zaczerpnięta z artykułu – „Rokokowe mebelki”. Materiały: pudełka po zapałkach, kolorowe papierki, nakrętki z tubek, kredki, pisaki, klej, klej na gorąco. Wykonanie: Sklejamy ze sobą pudełka, tak by utworzyły mebelek z szufladkami, doklejamy cztery nogi. Ozdabiamy mebelek, oklejając go najpierw białym papierem i dodając do niego kolorowe malutkie ozdoby.
W artykule znajdziemy także:
- dalsze pomysły na zabawy plastyczne („Laleczka z kartonika”, „Huśtawka”, „Malujemy obraz”, „Żyrandol”);
- opowiadanie autorstwa Ewy Stadtmüller wraz z towarzyszącymi mu zadaniami edukacyjnymi wynikającymi z jego treści.
Reprodukcje obrazów ze str. 83 oraz pomoce dydaktyczne do zabaw (do samodzielnego wydruku) możesz pobrać ze strony www.dopobrania.blizejprzedszkola.pl!
Objętość artykułu: 3 strony.