Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 859.97 kb
Stron: 5
Id: 1447

Umiejętności społeczne (wspomaganie rozwoju, wychowania i kształcenia pięciolatków)

Ewa Zielińska    Październik 2011

Obserwując dzieci pięcioletnie, dostrzegamy mocno zarysowujące się różnice indywidualne w zakresie umiejętności społecznych. Ostatnio da się zauważyć wzrost liczby dzieci o niskiej dojrzałości społecznej i dlatego konieczne jest wspomaganie kształtowania tych umiejętności zarówno w prz... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (1.23 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.

Zobacz również

Ewa Zielińskaobserwacja i diagnozapięciolatekprzygotowanie do szkołyrodzicerozwój społecznysamodzielnośćcykl Jak przygotować przedszkolaka do szkoły?

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów
lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

Umiejętności społeczne

Więcej z tego numeru

Październik 2011

Obserwując dzieci pięcioletnie, dostrzegamy mocno zarysowujące się różnice indywidualne w zakresie umiejętności społecznych. Ostatnio da się zauważyć wzrost liczby dzieci o niskiej dojrzałości społecznej i dlatego konieczne jest wspomaganie kształtowania tych umiejętności zarówno w przedszkolu, jak i w domu rodzinnym.
Umiejętności społeczne są niezbędne dzieciom w poprawnych relacjach z rówieśnikami i dorosłymi i dlatego stały się jednym z celów wychowania przedszkolnego. W nowej podstawie programowej położono nacisk na ich rozwijanie poprzez wspomaganie rozwoju dziecka w zakresie obdarzania uwagą nauczyciela i dzieci (aby lepiej rozumiało to, co mówią i czego oczekują), przestrzeganie reguł oraz znajomość siebie i swojej rodziny.


W artykule zapoznamy się z charakterystyką współczesnych zjawisk dotyczących rozwoju społecznego dzieci i rozwoju ich umiejętności samoobsługowych, o tym, co jest szczególnie istotne w społecznym uczeniu się, w jaki sposób nauczyciele powinni prowadzić obserwację rozwoju społecznego i umiejętności samoobsługowych dziecka w ramach diagnozy pedagogicznej przedszkolaka. Przeczytamy także o działaniach pomagającym dzieciom w lepszym funkcjonowaniu społecznym i opanowywaniu czynności samoobsługowych. Autorka przedstawiła również praktyczne wskazówki dla rodziców.