
Twój głos to skarb – pozwól mu wybrzmieć (część pierwsza)

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska
zobacz wszystkie artykuły
Praca z dziećmi to wielka radość, ale nie ukrywajmy, także ogromny wysiłek intelektualny i fizyczny. To również mówienie i śpiewanie przez kilka godzin dziennie, które bez odpowiedniego przygotowania może doprowadzić do zniszczenia narządu głosowego. W cyklu artykułów pod... więcej
Zobacz również
emisja głosunauczycielzdrowie
Praca z dziećmi to wielka radość, ale nie ukrywajmy, także ogromny wysiłek intelektualny i fizyczny. To również mówienie i śpiewanie przez kilka godzin dziennie, które bez odpowiedniego przygotowania może doprowadzić do zniszczenia narządu głosowego. W cyklu artykułów podpowiadamy, co należy robić i o czym pamiętać, by wzmocnić głos i chronić struny głosowe. Prawidłowe emitowanie dźwięków, czyli ich wytwarzanie i nadawanie do odbiorcy, jest podstawą efektywnej komunikacji z młodszymi i starszymi partnerami. Od techniki mówienia zależy także dobra kondycja krtani nie tylko podczas wykonywania pracy, ale również po jej zakończeniu.
W dalszej części artykułu poruszono problem tego, w jaki sposób nauczyciel powinien mówić tak, by jego głos był sprawny, dobrze słyszalny i wspomagał proces dydaktyczny. Opisano także wartość śmiechu jako ćwiczenia emisyjnego. Jego treść uzupełniają krótkie, skuteczne ćwiczenia stanowiące bazę do pracy nad emisją głosu.
Aby pobrać plik, musisz być zalogowany
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
wydawnictwo@blizejprzedszkola.pl
Dział Obsługi Klienta
Katarzyna Kozakowska
katarzyna.kozakowska@blizejprzedszkola.pl
Renata Głogowska
renata.glogowska@blizejprzedszkola.pl
telefon: 12 631 04 10 wew 101
Nasza siedziba
Kwiatowa 3, 30-437 Kraków
Odbiory realizujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8.00 do 15.00.