Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 516.7 kb
Stron: 2
Id: 1411

Twój głos to skarb – pozwól mu wybrzmieć (część pierwsza)

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska   Wrzesień 2011

Praca z dziećmi to wielka radość, ale nie ukrywajmy, także ogromny wysiłek intelektualny i fizyczny. To również mówienie i śpiewanie przez kilka godzin dziennie, które bez odpowiedniego przygotowania może doprowadzić do zniszczenia narządu głosowego. W cyklu artykułów pod... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (2.46 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.

Zobacz również

emisja głosunauczycielzdrowie

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów
lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

Problemy nauczycieli

Więcej z tego numeru

Wrzesień 2011

Praca z dziećmi to wielka radość, ale nie ukrywajmy, także ogromny wysiłek intelektualny i fizyczny. To również mówienie i śpiewanie przez kilka godzin dziennie, które bez odpowiedniego przygotowania może doprowadzić do zniszczenia narządu głosowego. W cyklu artykułów podpowiadamy, co należy robić i o czym pamiętać, by wzmocnić głos i chronić struny głosowe. Prawidłowe emitowanie dźwięków, czyli ich wytwarzanie i nadawanie do odbiorcy, jest podstawą efektywnej komunikacji z młodszymi i starszymi partnerami. Od techniki mówienia zależy także dobra kondycja krtani nie tylko podczas wykonywania pracy, ale również po jej zakończeniu.


W dalszej części artykułu poruszono problem tego, w jaki sposób nauczyciel powinien mówić tak, by jego głos był sprawny, dobrze słyszalny i wspomagał proces dydaktyczny. Opisano także wartość śmiechu jako ćwiczenia emisyjnego. Jego treść uzupełniają krótkie, skuteczne ćwiczenia stanowiące bazę do pracy nad emisją głosu.