Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Trochę wody dla ochłody – zabawy badawcze na ciepłe dni

Natalia Łasocha   Czerwiec 2013

Fragment artykułu: Suchy papier w wodzie. Przebieg: Wlewamy wodę do wiaderka, mniej więcej do połowy. Papier zwijamy w kulkę i wpychamy do szklanki na samo dno, sprawdzamy, czy po odwróceniu szklanki papier pozostaje na dnie. Jeśli tak, to można kontynuować doświadczenie. Szklankę odwróconą do góry ... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (3.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.

Więcej z tego numeru

Czerwiec 2013

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Dzieci uwielbiają wodę, a dokładniej wszelkie działania z nią związane. Przekonuję się o tym za każdym razem, gdy obserwuję przedszkolaki myjące ręce, podlewające kwiatki czy wykorzystujące wodę do malowania farbami. Jest to zupełnie naturalne, dlatego należy wykorzystać ten fakt, planując zajęcia i zabawy. Warto również zadać sobie pytanie, jak często w przedszkolu i w domu dzieci mają okazję poeksperymentować z wodą? Poniżej proponuję doświadczenia, w których przede wszystkim wykorzystujemy wodę, a przy okazji poruszamy inne zagadnienia dotyczące świata przyrody.

Fragment artykułu: Suchy papier w wodzie. Przebieg: Wlewamy wodę do wiaderka, mniej więcej do połowy. Papier zwijamy w kulkę i wpychamy do szklanki na samo dno, sprawdzamy, czy po odwróceniu szklanki papier pozostaje na dnie. Jeśli tak, to można kontynuować doświadczenie. Szklankę odwróconą do góry dnem wkładamy prosto w dół do wiaderka. Szklanka w całości powinna być zakryta wodą. Ważne jest, aby nie przechylać szklanki podczas wkładania i wyjmowania z wody. Wyjmujemy szklankę z wody, wyjmujemy papier ze szklanki, sprawdzamy i widzimy, że papier jest suchy. Dlaczego? W szklance znajduje się papier i coś jeszcze – powietrze. To powietrze sprawia, że papier pozostaje suchy. Powietrze nie ma smaku, nie ma zapachu i jest bezbarwne, czyli go nie widzimy. Ale zajmuje jakąś przestrzeń. Wokół nas wszędzie jest powietrze, którym oddychamy. Choć tego nie widać, w szklance znajduje się powietrze. Woda nie może się tam dostać, bo nie ma już wolnego miejsca. W ten sposób nie dotyka papieru, który dzięki temu pozostaje suchy.

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się