Sposób na nudę. Zestaw zabaw na pogodę i niepogodę

Gabriela Fejkiel   Czerwiec 2013

Ten plik można pobrać bezpłatnie.

pedagogizacjazabawa

Więcej z tego numeru

Czerwiec 2013

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Lato i wakacyjny czas są przez wszystkich z niecierpliwością wyczekiwane. Ale czasem nadchodzą słotne dni i zdarza się, że dziecko spędza wolny czas przed telewizorem lub komputerem. Dlatego warto przypomnieć rodzicom kilka prostych zabaw, w które oni sami bawili się jako dzieci. Zaprezentowane zabawy można zorganizować w bardzo prosty sposób. Mogą być realizowane niemal w każdym miejscu.
Przykładowa zabawa ze scenariusza: Ziemniaczek-zbijaczek. To prosta gra, przeznaczona dla dzieci, które potrafią już rozpoznawać i porządkować w określonej kolejności liczby. Do zabawy potrzebna będzie kartka i kilka kolorów długopisów lub kredek, w zależności od liczby graczy. Zaczynamy od rysowania liczb (od 1 do 10) w kółeczkach-ziemniaczkach porozrzucanych po całej kartce. Następnie określamy, czy będziemy łączyć ziemniaczki od najmniejszej liczby do największej, czy odwrotnie. Przystępujemy do zabawy, której przebieg polega na łączeniu ziemniaczków. Zaczyna najmłodszy uczestnik. Linie łączące ziemniaczki nie mogą się dotykać ani przecinać. Kto dotknie lub przetnie linię, przegrywa. Jedynym miejscem, w którym linie mogą się krzyżować, jest ziemniaczek. Zabawa ta uczy dzieci panowania nad ręką podczas kreślenia linii oraz układania liczb jedna po drugiej. Dla starszych dzieci można zabawę urozmaicić, wprowadzając liczby do 50 (na mniejszym formacie kartki) i ustalając malejącą kolejność zaznaczania ziemniaczków. Podczas pobytu dziecka w przedszkolu w tę zabawę mogą bawić się same dzieci. W domu zachęcamy rodziców do udziału w zabawie.