Słowa ranią (scenariusz spotkania edukacyjnego z rodzicami)

Aneta Kwaśny, Magdalena Kłobukowska   Czerwiec 2012

Pełny tytuł: Słowa ranią – czyli jak unikać krzyku, kpin i obrażania dziecka (scenariusz spotkania edukacyjnego z rodzicami) Fragment artykułu: Przemoc fizyczna stosowana wobec dzieci niemal jednomyślnie oceniana jest negatywnie. Chociaż ciągle jeszcze wielu rodziców nie uznaje za p... więcej
Ten plik można pobrać bezpłatnie.

Więcej z tego numeru

Czerwiec 2012

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Fragment artykułu:
Przemoc fizyczna stosowana wobec dzieci niemal jednomyślnie oceniana jest negatywnie. Chociaż ciągle jeszcze wielu rodziców nie uznaje za przemoc karcenia dziecka klapsem, to również taka postawa ulega zmianie.
Kampanie społeczne, edukacja rodziców, zmiany w prawie czy jasne stanowisko autorytetów, sprawiają, że klapsy coraz rzadziej traktowane są jako metoda wychowawcza nie mająca negatywnych konsekwencji dla dziecka. Siniaki, pręgi na ciele dziecka to wstrząsające dowody przemocy wobec dziecka. Ale ważne jest, by pamiętać, że są ślady nie mniej bolesne, a niewidoczne. Różne formy krzywdzenia psychicznego, w tym agresji werbalnej wobec dziecka, czasem na resztę życia zostawiają ślady w sferze emocji, myślenia o sobie czy umiejętności budowania trwałych, opartych na szacunku relacji z innymi ludźmi. Agresja werbalna to krzyk, upokarzanie, wyzwiska czy obelgi kierowane do dziecka, ale także takie zachowania, jak: kpienie, złośliwe żartowanie z dziecka, ironiczne odpowiadanie na pytania czy zawstydzanie go w towarzystwie innych osób.
Celem spotkania edukacyjnego jest uświadomienie rodzicom, czym jest przemoc werbalna, jakie formy może przybierać i pokazanie konsekwencji, jakie może mieć ona dla dziecka także w jego dorosłym życiu. Spotkanie jest również próbą odpowiedzi na pytanie, czemu rodzice stosują wobec swoich dzieci przemoc werbalną i co mogą zrobić, by takich doświadczeń dzieciom oszczędzić. Spotkanie powinno trwać około 2 godzin, a liczebność grupy zależy od możliwości lokalowych, zaleca się jednak, by grupa nie liczyła mniej niż 8 i nie więcej niż 14 osób. Umożliwi to każdemu uczestnikowi efektywną pracę.

Artykułowi towarzyszy:
- scenariusz spotkania z rodzicami, wraz z zawartymi wskazówkami dla prowadzącego;
- lista „sposobów na złość”, czyli metod, które pomogą rodzicowi uspokoić się i nabrać koniecznego dystansu - do wykorzystania w każdej sytuacji.

Objętość artykułu: 3 strony.