Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.
Typ: pdf
Wielkość: 1313.88 kb
Id: 7760

Skąd się biorą niegrzeczne dzieci?

Grudzień 2018

"(...) Co właściwie oznacza zwrot jesteś niegrzeczny?/jesteś niegrzeczna? Co mamy na myśli, mówiąc tak? Czy to, że dziecko cechuje się niegrzecznością? A może jest to cecha jego temperamentu lub charakteru? Sądzę, że można się zgodzić, iż dziecko, owszem, może zachowywać się w sposób niezgodny z oc... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (6.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIEJ PRZEDSZKOLA.

Zobacz również

pedagogizacjapedagogizacja rodzicówpsychologiatrudne zachowaniawspółpraca z rodzicamirodzicenauczyciel

Więcej z działu

Obserwacja i diagnoza

Więcej z tego numeru

Grudzień 2018

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Znajdź dla siebie

"(...) Co właściwie oznacza zwrot jesteś niegrzeczny?/jesteś niegrzeczna? Co mamy na myśli, mówiąc tak? Czy to, że dziecko cechuje się niegrzecznością? A może jest to cecha jego temperamentu lub charakteru? Sądzę, że można się zgodzić, iż dziecko, owszem, może zachowywać się w sposób niezgodny z oczekiwaniami dorosłego – czytaj: niewłaściwy, nieodpowiedni, niegrzeczny, ale samo w sobie takie nie jest. Niesłuszne byłoby przypisywanie dziecku niegrzeczności jako cechy osobowej. Może się wydawać, że zwrot jesteś niegrzeczny niewiele różni się od komunikatu zachowujesz się niegrzecznie. Ale tak nie jest. Wystarczy się zastanowić, jak odbiera, jak rozumie je dziecko. Bo czy oba te komunikaty z perspektywy dziecka oznaczają to samo? Kiedy mówimy do dziecka jesteś niegrzeczny, brzmi to tak, jakby niegrzeczność była jego stałą cechą. A przecież maluch kształtuje pojęcie swojego ja oraz swoją samoocenę głównie na podstawie informacji zwrotnych, jakie uzyskuje od osób znaczących – rodziców, opiekunów, wychowawców. Mówiąc dziecku jesteś niegrzeczny, niejako określamy w ten sposób jego osobę i w konsekwencji może ono zacząć w ten sposób myśleć o sobie. (...)"
Jeśli jesteśmy bliscy Twojemu sercu, sprawdź, jak możesz nam pomóc zobacz