Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Samodzielne dwulatki w przedszkolu

Anna Mikler-Chwastek   Czerwiec 2012

Fragment artykułu: Coraz więcej przedszkoli zarówno publicznych, jak i niepublicznych organizuje tzw. grupy żłobkowe. Są to oddziały przeznaczone dla dzieci dwuletnich (a nawet nieco młodszych), które jeszcze oficjalnie (zgodnie z Ustawą o systemie oświaty) nie mogą uczestniczyć w edu... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (1.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.

Fragment artykułu:
Coraz więcej przedszkoli zarówno publicznych, jak i niepublicznych organizuje tzw. grupy żłobkowe. Są to oddziały przeznaczone dla dzieci dwuletnich (a nawet nieco młodszych), które jeszcze oficjalnie (zgodnie z Ustawą o systemie oświaty) nie mogą uczestniczyć w edukacji przedszkolnej. Jednak praca z grupą dwulatków nie jest łatwa. Wymaga szczególnego przygotowania samej placówki i dokształcenia nauczycieli, ale co równie ważne, także intensywnej współpracy z rodzicami.
Zgodnie z Ustawą o systemie oświaty z 7 września 1991 r. z późniejszymi zmianami (rozdział 2, art. 14.1.), wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od trzeciego do szóstego roku życia (w szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor może przyjąć dziecko dwuipółletnie, zgodnie z art. 14.1b.). Jednak decyzja o obniżeniu wieku szkolnego do szóstego roku życia spowodowała, że wielu dyrektorów placówek obawia się o miejsca pracy nauczycieli i zaczyna organizować grupy dla młodszych dzieci. Ze względu na ograniczenia prawne, nie mogą to być typowe grupy przedszkolne, zatem nazwano je grupami żłobkowymi. Skorzystano między innymi z ułatwień, jakie niesie ze sobą Ustawa o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, czyli tzw. ustawa żłobkowa (ustawa ta weszła w życie dnia 4 kwietnia 2011 r.).
Okazuje się jednak, że decyzja o organizacji grup dla dzieci młodszych (bo już półtorarocznych, dwuletnich) nie zawsze jest łatwa i niesie ze sobą wiele poważnych konsekwencji.


W dalszej części artykułu przeczytamy:
- o problemach i wyzwaniach, które stają przed placówkami chcącymi stworzyć tzw. grupy żłobkowe;
- o kompetencjach dwulatków w zakresie samodzielności życiowej;
- o czynnikach wpływających na obniżoną samodzielność małych dzieci.


Objętość artykułu: 2 strony.

Więcej z tego numeru

Czerwiec 2012

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
Skok w nowy rok przedszkolny! Poznaj naszą gazetkę promocyjną Zobacz