Kiosk

Uzyskaj dostęp do ponad 2000 scenariuszy i artykułów dostępnych w naszym kiosku. Już od 18 zł miesięcznie.

Rozwiązywanie konfliktów metodą „bez przegranych”

Violetta Kruczkowska   Kwiecień 2012

Fragment artykułu: Konflikty pomiędzy potrzebami nauczycieli a potrzebami dzieci są nieuniknione, ale jakość tych relacji nie zależy od częstotliwości konfliktów, tylko od... sposobu ich rozwiązywania. Najczęściej problemy pojawiają się, gdy nie bierzemy pod uwagę potrzeb drugiej osoby i for... więcej
Pobierz

Więcej z działu

Problemy nauczycieli

Więcej z tego numeru

Kwiecień 2012

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Fragment artykułu:
Konflikty pomiędzy potrzebami nauczycieli a potrzebami dzieci są nieuniknione, ale jakość tych relacji nie zależy od częstotliwości konfliktów, tylko od... sposobu ich rozwiązywania. Najczęściej problemy pojawiają się, gdy nie bierzemy pod uwagę potrzeb drugiej osoby i forsujemy na siłę własne rozwiązania.
Kiedy myślimy o konflikcie, wyobrażamy sobie starcie lub walkę dwóch lub więcej osób. Konflikt pojawia się wówczas, kiedy zachowanie jednej ze stron przeszkadza w zaspokojeniu potrzeb drugiej lub kiedy mają one odmienne systemy wartości.
To, w jaki sposób rozwiązujemy problemy i konflikty, jest efektem tego, czego nauczyliśmy się w relacjach z własnymi rodzicami, nauczycielami, przyjaciółmi i współpracownikami. Wszyscy postępujemy najlepiej jak potrafimy, wykorzystując przy tym znane sobie sposoby.

Te dwie najczęściej stosowane przez wychowawców (nauczycieli i rodziców) sposoby Autorka przedstawiła i skomentowała w dalszej części swojego tekstu.  Jako ich alternatywę opisała metodę zaproponowaną przez Thomasa Gordona noszącą nazwę metody „bez przegranych”.

Objętość artykułu: 2 strony.

Kupuj, zbieraj punkty, wymieniaj na nagrody! Sprawdź program Skarbonka