Typ: pdf
Wielkość: 284.63 kb
Stron: 2
Id: 3619

Przedszkolne posiłki małego alergika

Małgorzata Stańczyk   Październik 2013

Fragment: Alergie uznawane są za jedną z chorób cywilizacyjnych. Coraz lepsze metody diagnostyczne i wzrastająca w społeczeństwie świadomość istnienia tego schorzenia przyczyniają się do zwiększenia liczby dzieci z takim właśnie rozpoznaniem. Można zatem spodziewać się wzrastającej liczby przedszko... więcej
Pobierz

Zobacz również

pedagogizacjazdrowe odżywianiezdrowie

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

O dziecięcych problemach

Więcej z tego numeru

Październik 2013

Przedszkolak z alergią nikogo już nie dziwi. Restrykcyjna dieta jest wyzwaniem dla dziecka, rodziców i personelu przedszkola. Wiedza i dobra organizacja pomogą w oswojeniu tego problemu. Cenne wskazówki w tym zakresie znajdziecie w niniejszym artykule.

Przeczytacie także:
  • o najczęstszych mitach dotyczących alergii i ryzyku, jakie one za sobą niosą;
  • o przygotowywaniu posiłków dla alergika w przedszkolu.
Autorka przygotowała także gotową listę rad dla rodziców dzięki której dowiedzą się oni, jak zadbać o to, by dieta w przedszkolu była dostosowana do potrzeb alergika.

Artykuł ten jest bardzo dobrym materiałem do przedstawienia rodzicom w ramach tzw. pedagogizacji.
Fragment: Alergie uznawane są za jedną z chorób cywilizacyjnych. Coraz lepsze metody diagnostyczne i wzrastająca w społeczeństwie świadomość istnienia tego schorzenia przyczyniają się do zwiększenia liczby dzieci z takim właśnie rozpoznaniem. Można zatem spodziewać się wzrastającej liczby przedszkolaków z alergią pokarmową, będących na diecie eliminacyjnej. Alergia pokarmowa to nadmierna reakcja układu immunologicznego na alergen, którym jest pokarm. Zwykle objawy alergii pokarmowej manifestują się na skórze (wysypka, rumień), w układzie pokarmowym (biegunka, ból brzucha) i oskrzelach (kaszel, duszność). W niektórych przypadkach może występować gwałtowna reakcja anafilkatyczna, która jest stanem zagrożenia życia. Dzieci, będące na diecie, wynikającej z alergii pokarmowej, na ogół dobrze to znoszą. Maluchy, u których wcześnie rozpoznano alergię pokarmową, nie znają wielu dań spożywanych na co dzień przez rówieśników, przez co wcale im ich nie brakuje. Rodzice stopniowo znajdują alternatywy dla poszczególnych produktów i wprowadzają je do menu alergika. Dziecko, które od zawsze nie może spożywać mleka i jego przetworów, traktuje tę zasadę bardzo naturalnie, jak coś oczywistego.