Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.
Typ: pdf
Wielkość: 284.63 kb
Stron: 2
Id: 3619

Przedszkolne posiłki małego alergika

Małgorzata Stańczyk   Październik 2013

Fragment: Alergie uznawane są za jedną z chorób cywilizacyjnych. Coraz lepsze metody diagnostyczne i wzrastająca w społeczeństwie świadomość istnienia tego schorzenia przyczyniają się do zwiększenia liczby dzieci z takim właśnie rozpoznaniem. Można zatem spodziewać się wzrastającej liczby przedszko... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (1.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIEJ PRZEDSZKOLA.

Zobacz również

pedagogizacjazdrowe odżywianiezdrowie

Więcej z działu

O dziecięcych problemach

Więcej z tego numeru

Październik 2013

Teraz popularne

zobacz więcej

Ostatnio pobierane

Znajdź dla siebie

Przedszkolak z alergią nikogo już nie dziwi. Restrykcyjna dieta jest wyzwaniem dla dziecka, rodziców i personelu przedszkola. Wiedza i dobra organizacja pomogą w oswojeniu tego problemu. Cenne wskazówki w tym zakresie znajdziecie w niniejszym artykule.

Przeczytacie także:
  • o najczęstszych mitach dotyczących alergii i ryzyku, jakie one za sobą niosą;
  • o przygotowywaniu posiłków dla alergika w przedszkolu.
Autorka przygotowała także gotową listę rad dla rodziców dzięki której dowiedzą się oni, jak zadbać o to, by dieta w przedszkolu była dostosowana do potrzeb alergika.

Artykuł ten jest bardzo dobrym materiałem do przedstawienia rodzicom w ramach tzw. pedagogizacji.
Fragment: Alergie uznawane są za jedną z chorób cywilizacyjnych. Coraz lepsze metody diagnostyczne i wzrastająca w społeczeństwie świadomość istnienia tego schorzenia przyczyniają się do zwiększenia liczby dzieci z takim właśnie rozpoznaniem. Można zatem spodziewać się wzrastającej liczby przedszkolaków z alergią pokarmową, będących na diecie eliminacyjnej. Alergia pokarmowa to nadmierna reakcja układu immunologicznego na alergen, którym jest pokarm. Zwykle objawy alergii pokarmowej manifestują się na skórze (wysypka, rumień), w układzie pokarmowym (biegunka, ból brzucha) i oskrzelach (kaszel, duszność). W niektórych przypadkach może występować gwałtowna reakcja anafilkatyczna, która jest stanem zagrożenia życia. Dzieci, będące na diecie, wynikającej z alergii pokarmowej, na ogół dobrze to znoszą. Maluchy, u których wcześnie rozpoznano alergię pokarmową, nie znają wielu dań spożywanych na co dzień przez rówieśników, przez co wcale im ich nie brakuje. Rodzice stopniowo znajdują alternatywy dla poszczególnych produktów i wprowadzają je do menu alergika. Dziecko, które od zawsze nie może spożywać mleka i jego przetworów, traktuje tę zasadę bardzo naturalnie, jak coś oczywistego.
Jeśli jesteśmy bliscy Twojemu sercu, sprawdź, jak możesz nam pomóc zobacz