Polecamy Poznajemy dzikie koty – oto ciekawostki, które zachwycą każdego kotomaniaka!

Poznajemy dzikie koty – oto ciekawostki, które zachwycą każdego kotomaniaka!

ponad 2 lat temu Polecamy

17 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota! Z tej okazji warto zwrócić uwagę nie tylko na koty panujące w naszych domach, ale także na te dziko żyjące, które wymagają naszej ochrony.

Zwierzęta te chociaż są wyjątkowo zwinne i zaradne, stają się bezsilne w obliczu niebezpieczeństw, które sprowadza na nie człowiek. Zachęcamy do przeprowadzenia zajęć o tej tematyce oraz wzbogacenia ich o ciekawostki dotyczące kotów wymagających ochrony. Tego typu lekcje pozwolą zwrócić uwagę dzieci na ciężką sytuację tych zwierząt, a także mogą przyczynić się do jej polepszenia. Doskonałym zwieńczeniem zajęć będzie zbiórka w klasie, a zebrane w jej ramach środki możecie w formie adopcji przekazać na ochronne działania Fundacji WWF Polska.

Tygrys – kot o wyjątkowych mocach

Tygrysy to prawdziwi superbohaterowie. To właśnie dzięki nim w ekosystemie panuje porządek i równowaga. Polując na osłabione zwierzęta, zachowują zdrową kondycję stada. Zwierzęta te są gatunkiem parasolowym – wspierając je, chronimy całe ekosystemy, w tym inne zagrożone gatunki i niezbędne zasoby naturalne. Tygrysy tym samym przyczyniają się do walki ze zmianą klimatu i pośrednio chronią przed klęskami żywiołowymi.

Aby te dzikie koty mogły nadal dbać o środowisko, potrzebują naszej pomocy – wspólnie z najmłodszymi adoptujcie symbolicznie tygrysa i chrońcie go razem z nami!

Ryś – kuzyn kota domowego

Rysie są podobne do dobrze nam znanych kotów domowych, pod względem pewnych zachowań – uwielbiają spać i prowadzą głównie nocny tryb życia. Co ciekawe, zwierzęta te są nieźle pływają, chociaż nie sposób stwierdzić, czy wszystkie rysie bardzo lubią wodę. Za to na pewno mają doskonały wzrok – ich oczy pozwalają im dobrze widzieć w nocy – i słuch, nawet przy wysokich częstotliwościach. Wspólnie z najmłodszymi dokonajcie symbolicznej adopcji rysia – tym sposobem wspieracie przetrwanie tej nielicznej populacji, która na terenie Polski liczy ok. 150-200 osobników.

Pantera śnieżna – mistrzyni kamuflażu

Pantery śnieżne zamieszkują znaczący obszar wysokich gór Azji Środkowej. Koty te nazywane są często Duchem Gór, nie tylko dlatego, że tak rzadko można je spotkać, ale też dlatego, że na tle skał ich umaszczenie pomaga im się dobrze kamuflować i bardzo trudno je dojrzeć. Pantery śnieżne są bardzo sprawne – wyjątkowa budowa ciała pozwala im na dalekie skoki, z kolei długi ogon umożliwia zachowanie równowagi. Populacja tych kotów liczy około 4000 osobników – razem z najmłodszymi dokonajcie grupowej adopcji i pomóżcie w zachowaniu tego narażonego na wyginięcie gatunku.

Koty to bardzo charyzmatyczne zwierzęta. Niestety każdy z tych dziko żyjących gatunków zmaga się z utratą lub niszczeniem ich naturalnych siedlisk i bazy pokarmowej, kłusownictwem oraz innymi zagrożeniami, które sprowadza na nie człowiek. Tylko z naszą pomocą są one w stanie przetrwać!

Szukacie innych scenariuszy zajęć związanych ze zwierzętami? Zachęcamy do odwiedzenia strony edukacja.wwf.pl oraz do zapisania się do newslettera edukacyjnego, dzięki temu będziecie zawsze na bieżąco z nowościami od Fundacji WWF Polska!

___________

Fundacja WWF Polska objęła patronatem nasz projekt ekologiczny Ekokulturalne przedszkole.

Dowiedz się więcej o projekcie: blizejprzedszkola.pl/ekokulturalne-przedszkole