Obliczanie na farmie (edukacja matematyczna)

Edyta Kaczanowska   Maj 2013

Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (7.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.
Pomoce dydaktyczne 1
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Więcej z tego numeru

Maj 2013

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Towarzyszą mu gotowe pomoce dydaktyczne:

• ilustracje do wykorzystania podczas zabaw i ćwiczeń – znajdziesz je TU;
  • fotografie zwierząt gospodarskich, które ukazały się w formie plakatów dołączonych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA – TU i TU można je zobaczyć.

Główną część artykułu stanowi scenariusz zajęć, w którym uwzględniono następujące umiejętności dzieci:

• rozpoznawanie i wskazywanie elementu określonego za pomocą liczebnika porządkowego;
  • szacowanie ilości na podstawie rozpoznania dotykowego;
  • rozkładanie liczby na składniki w zakresie 10;
  • doliczanie do określonej liczby, również na palcach;
  • dodawanie na konkretach lub w pamięci w zakresie 10;
  • odejmowanie na konkretach lub w pamięci w zakresie 10;
  • rozpoznawanie i nazywanie wybranych zwierząt hodowlanych i ich odgłosów;
  • naśladowanie ruchem i odgłosami wybranych zwierząt hodowlanych;
  • posługiwanie się w działaniu wyobraźnią;
  • współdziałanie i współpraca.

Przykładowa zabawa ze scenariusza: Prosiaczki i korytka. Sympatyczna mieszkanka chlewu ma kłopot ze swoimi maluchami. Czy wiecie, o jakie zwierzęta chodzi? Tak, to mama świnka i prosiaczki. Przyszła pora jedzenia i powstało zamieszanie. Prosiaczki przepychają się przy korytku. Policzcie, ile ich jest. Tak, przy korytku jest osiem maluchów. Domyślacie się, w jaki sposób gospodarz rozwiązał ten problem? Przyniósł jeszcze jedno korytko. Czy da się rozdzielić prosiaczki tak, by przy każdym korytku było ich tyle samo? Dzieci podają swoje propozycje. Prosiaczki zostają umieszczone przy korytkach zgodnie z odpowiedziami i wtedy okazuje się, która była prawidłowa. Policzcie, ile prosiaczków będzie jadło przy drugim korytku, jeśli przy pierwszym jest ich tyle. Nauczycielka umieszcza tam pięć sylwet. Pozostałe zakrywa. Zadanie z doliczaniem jest tutaj utrudnione, ponieważ dzieci robią to w pamięci. Jeśli jednak mają trudności, można im przypomnieć, w jaki sposób mogą doliczyć na palcach do danej liczby. Liczbę pięć należy zapamiętać i doliczać dalej na palcach aż do ośmiu, czyli: sześć, siedem, osiem. Doliczone zostały trzy elementy. Potem przy pierwszym korytku może być sześć prosiaczków, a za trzecim razem – trzy.

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania