Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.
Polecamy Planuj z głową i z przyjemnością – miesięczny plan pracy w przedszkolu

Planuj z głową i z przyjemnością – miesięczny plan pracy w przedszkolu

8 miesięcy temu

Jak zabrać się do tworzenia miesięcznego planu pracy w przedszkolu? Jak ułatwić sobie to zadanie? Skąd czerpać pomysły? Jak dostosować je do swojej grupy przedszkolnej? Miesięcznik „Bliżej Przedszkola” przychodzi z podpowiedziami dotyczącymi planowania w przedszkolu.

 

Planowanie pracy z przedszkolakami – każdy nauczyciel to robi, bo tego wymagają przepisy prawa oświatowego. Nie każdy robi to jednak tak samo, wszak różne są zwyczaje w poszczególnych placówkach. Rozmaite są też potrzeby nauczyciela względem takiego planu, by później dobrze się z nim pracowało, weryfikowało go i sprawdzało skuteczność założonych w planie działań.

 

Miesięczny plan pracy w przedszkolu – od czego zacząć?

Aby plan odpowiadał na potrzeby przedszkolaków, warto już na samym początku zadać sobie pytania: Co chcę osiągnąć? Nad czym szczególnie chcę pracować w danym miesiącu z grupą? Jakie umiejętności chcę kształtować? Niech to będzie kilka celów ogólnych oraz dobrane do nich cele szczegółowe (konkretne i mierzalne). Następnie warto się zastanowić, jakie ma to odniesienie do tego, co się znajduje w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, czyli jednym słowem, jakie obszary podstawy będę realizować. W miesięczniku „Bliżej Przedszkola”, w dziale Bliżej Nauczyciela, można znaleźć artykuły dotyczące wychowania uwzględniające najnowsze trendy w edukacji, które mogą być inspiracją i wsparciem w początkowym etapie planowania miesięcznej pracy z grupą.

Miesięczny plan pracy w przedszkolu – jak dopasować go do kalendarza?

Plan pracy nauczyciel wplata w otaczającą rzeczywistość – dopasowuje tematy kompleksowe do pory roku, kalendarza świąt czy specjalnych dni w przedszkolu, a także planów konkretnej placówki realizowanych w danym miesiącu. „Bliżej Przedszkola” proponuje gotową kartkę z kalendarza, która publikowana jest w każdym miesiącu i która podpowiada, o czym nie zapomnieć i na co jeszcze można zwrócić uwagę w pracy z przedszkolakami. Ponadto w samym miesięczniku znajdziemy również pięknie ilustrowany plakat z kalendarzem na każdy miesiąc, który będzie zarówno narzędziem do planowania, jak i narzędziem pracy z grupą (zwłaszcza ze starszymi przedszkolakami), a także dekoracją do przedszkolnej sali.

 

Miesięczny plan pracy w przedszkolu – jak „Bliżej Przedszkola” ułatwi mi pracę?

Co miesiąc nauczyciel znajdzie w miesięczniku dwa tematy kompleksowe. W obrębie każdego z nich pojawia się pięć scenariuszy zajęć dziennych. Każdy z tematów można zrealizować zarówno z młodszymi, jak i ze starszymi przedszkolakami – proponowane zabawy mają łatwiejsze i trudniejsze warianty, dzięki czemu możliwe jest stopniowanie trudności i dostosowanie propozycji do konkretnej grupy wiekowej. Ponadto mamy do wyboru szereg propozycji i zabaw na każdą okazję, które znaleźć można w dziale Bliżej Dziecka. Wraz z miesięcznikiem nauczyciel otrzymuje zestaw gotowych do użycia wydruków – plakatów i pomocy dydaktycznych. Oszczędza to energię i czas na przygotowania, dzięki czemu można lepiej się skupić na uważnym byciu i skutecznym wspieraniu przedszkolaków. A dzięki płycie z piosenkami z muzyką łatwo dobierzemy pasujące do danego miesiąca utwory.

 

Miesięczny plan pracy w przedszkolu – o czym jeszcze pamiętać?

„Bliżej Przedszkola” to nie tylko miesięcznik w formie papierowej. Uzupełnieniem planu pracy mogą być zawarte na www.blizejprzedszkola.pl scenariusze z archiwalnych numerów miesięcznika, piosenki z płytoteki czy filmy z platformy edukacyjnej. Dzięki wyszukiwarce znajdującej się na stronie można w prosty sposób, za pomocą słów kluczowych, odnaleźć wiele materiałów odpowiadających na potrzeby grupy przedszkolnej, a następnie pobrać je do wykorzystania na przedszkolne zajęcia.

 

__________

Barbara Danecka

Z wykształcenia pedagog przedszkolny i wczesnoszkolny oraz oligofrenopedagog. Edukatorka Pozytywnej Dyscypliny Wczesnego Dzieciństwa oraz Pozytywnej Dyscypliny w Klasie. Szkoleniowiec autorka szkoleń dla nauczycieli przedszkola. Networkerka. Instruktorka harcerska. Szczęśliwa żona i potrójna mama. W swojej pracy wykorzystuje metody psychopedagogiki twórczości z przedszkolakami uwielbia muzykować, zgłębiać świat literatury dziecięcej i odkrywać tajemnice przyrody.

 

 

Komentarze

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!