Między renesansem a barokiem (edukacja przez sztukę)

Małgorzata Maćkowiak, Ewa Stadtmüller    Wrzesień 2012

Fragment artykułu: Nasze pierwsze w tym roku spotkanie ze sztuką dotyczyć będzie czasów zmierzchu renesansu i przedłużenia jego zdobyczy, czyli manieryzmu. Manieryzm jest odbiciem zmian zachodzących w myśleniu i tworzeniu. Zgodnie z definicją jest to przesadne doskonalenie istniejących form... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (3.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.

Więcej z działu

Różne formy plastyczne

Więcej z tego numeru

Wrzesień 2012

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Fragment artykułu:
i przedłużenia jego zdobyczy, czyli manieryzmu. Manieryzm jest odbiciem zmian zachodzących w myśleniu i tworzeniu. Zgodnie z definicją jest to przesadne doskonalenie istniejących form i poszukiwanie nowych. Takich nowych form poszukiwał m.in. malarz portrecista Giuseppe Arcimboldo.
Przykładowa zabawa plastyczna zaczerpnięta z artykułu – „Portrety z warzyw i owoców”: Tworzymy portrety ludzi z owoców i warzyw oraz z rysunków owoców i warzyw. Materiały: ksero rysunków owoców i warzyw; kredki; klej; tekturka; ramka z tektury; złota farba. Wykonanie: Pokolorowane owoce i warzywa wycinamy i układamy z nich portret. Starsze dzieci mogą też samodzielnie malować portret z różnych owoców (według Giuseppe Arcimboldo).

W artykule znajdziemy także:

• dalsze pomysły na zabawy plastyczne („Fauny i satyry”, „Parawanik z kamieniczek”, „Zegar słoneczny”, „Klepsydra”);
  • opowiadanie autorstwa Ewy Stadtmüller wraz z towarzyszącymi mu zadaniami edukacyjnymi wynikającymi z jego treści.

Objętość artykułu:
3 strony.