Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 378.81 kb
Stron: 2
Id: 1399

Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne - założenia i zastosowanie

Aneta Wojnarowska   Wrzesień 2011

Metoda Ruchu Rozwijającego (MRR) w ciągu ostatnich trzydziestu lat stała się w Polsce metodą stosowaną powszechnie podczas zajęć z dziećmi. Urzekająca prostotą, naturalnością i uniwersalnością, swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim temu, że w gruncie rzeczy jest to system ćwiczeń, zabaw, rel... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (2.46 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.

Zobacz również

Metoda Ruchu RozwijającegoWeronika Sherbornezajęcia ruchowe

Więcej z działu

Systemy pedagogiczne, koncepcje edukacyjne, nowatorskie metody...

Więcej z tego numeru

Wrzesień 2011

Metoda Ruchu Rozwijającego (MRR) w ciągu ostatnich trzydziestu lat stała się w Polsce metodą stosowaną powszechnie podczas zajęć z dziećmi. Urzekająca prostotą, naturalnością i uniwersalnością, swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim temu, że w gruncie rzeczy jest to system ćwiczeń, zabaw, relacji. Metoda stworzona została przez Weronikę Sherborne, angielską nauczycielkę tańca i ruchu, w oparciu o wczesnodziecięce zabawy rodziców z dziećmi.
Metoda Ruchu Rozwijającego stosowana jest przede wszystkim w celu wspomagania rozwoju psychoruchowego dzieci oraz w terapii osób niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie, jednak możliwości korzystania z niej są praktycznie nieograniczone. W MRR równie ważnym elementem jak ruch, dostarczający doznań kinestetycznych i odczuwania równowagi, jest kontakt fizyczny, będący źródłem doznań dotykowych. Wprawdzie nazwa metody wskazuje na ruch jako główny cel, ale raczej jest to środek oddziaływania, za pomocą którego rozwija się dojrzałość emocjonalna i społeczna, kształtuje osobowość uczestników zajęć.


W dalszej części artykułu przeczytać można krótką biografię Weroniki Sherborne, historię powstania MRR oraz opis jej założeń i możliwych zastosowań.