Typ: pdf
Wielkość: 739.75 kb
Stron: 5
Id: 1767

Lubię słuchać opowiadań, wierszy i bajek. Interesuję się książką (rozwijanie zainteresowań czytelniczych)

Beata Bielska   Marzec 2012

Dziecko jest świetnym słuchaczem. Uczy się od nas, dorosłych, tego, co mówimy, domaga się czytania książek i oglądania telewizji. W ten sposób poznaje świat oraz poszerza swój bierny i czynny słownik. Warto więc dużo rozmawiać z przedszkolakiem. Zachęcać go do oglądania, słuchan... więcej
Pobierz

Zobacz również

cykl Jak przygotować przedszkolaka do szkoły?edukacja czytelniczametody relaksacyjneprzygotowanie do szkołyscenariusz zajęć

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

Gotowość do nauki czytania i pisania

Więcej z tego numeru

Marzec 2012

Dziecko jest świetnym słuchaczem. Uczy się od nas, dorosłych, tego, co mówimy, domaga się czytania książek i oglądania telewizji. W ten sposób poznaje świat oraz poszerza swój bierny i czynny słownik. Warto więc dużo rozmawiać z przedszkolakiem. Zachęcać go do oglądania, słuchania bajek i wierszyków oraz do opowiadania. Nawet jeśli nieprawidłowo jeszcze wymawia słowa, chwalić za podejmowany trud. Atmosfera emocjonalna kształtuje pozytywną postawę do świata, a tym samym do szkoły. Akceptacja otwiera drzwi na poznawanie czegoś nowego oraz ułatwia pokonywanie trudności. Radosne dzieciństwo i miłość to droga ułatwiające dalsze sukcesy.
(…) Kontakt z książką zaspokaja potrzeby psychiczne oraz rozwija procesy poznawcze. Magiczny sposób myślenia ułatwia dzieciom zrozumienie skutków zdarzeń i daje wsparcie. Oczekiwanie na szczęśliwe zakończenie zapewnia maluchom radość i optymizm. Dzieci zaczynają w sposób bardziej obiektywny wyjaśniać sobie świat i lepiej go rozumieć. Oceniają bohaterów oraz zastanawiają się nad ich zachowaniem. Szczególnie bajki rozwijają refleksyjność, wyobraźnię, wzbogacając przy tym mowę. Marzenia, które są wytworem wyobraźni, pomagają dzieciom radzić sobie w sytuacjach trudnych. Wyzwalane emocje prowadzą do większej wrażliwości i empatii. Ma to znaczącą rolę w kształtowaniu rozwoju, w uspołecznianiu dziecka w wieku przedszkolnym.


W artykule znajdziemy liczne propozycje zabaw czytelniczych oraz pomysły na zabawy rozwijające do relaksacji. Towarzyszą mu scenariusze zajęć: „W krainie krasnoludków” oraz „Moja bajka”.