Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 625.12 kb
Stron: 2
Id: 1543

Logika – wizerunek uporządkowanego świata

Ida Winiarek   Grudzień 2011

(…) Procesy myślowe, wymagane w logicznym myśleniu, są kluczowe, jednak dzieci nie rozwiną ich w spontaniczny sposób. Dorośli nie mają żadnych problemów w klasyfikowaniu, w porządkowaniu przedmiotów według stopnia, w jakim posiadają one daną cechę oraz w rozumieniu znacze... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (2.46 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.

Zobacz również

Klucz do uczenia sięscenariusz zajęćmatematyka

Więcej w podobnej tematyce znajdziesz klikając w jeden z tagów
lub skorzystaj z wyszukiwarki

Więcej z działu

Rozwój intelektualny i edukacja matematyczna

Więcej z tego numeru

Grudzień 2011

(…) Procesy myślowe, wymagane w logicznym myśleniu, są kluczowe, jednak dzieci nie rozwiną ich w spontaniczny sposób. Dorośli nie mają żadnych problemów w klasyfikowaniu, w porządkowaniu przedmiotów według stopnia, w jakim posiadają one daną cechę oraz w rozumieniu znaczenia sekwencji. Jeżeli, na przykład, doświadczenie lub wcześniejsza wiedza mówią nam, że pociąg porusza się wolniej niż samolot, lecz szybciej niż samochód, wówczas wiemy, iż możemy założyć, że samolot porusza się szybciej niż pociąg i samochód. Dla kontrastu, małe dzieci mogą być w stanie powiedzieć nam o określonej cesze, np., że obecnie są wyższe niż wówczas, kiedy były niemowlakami. Jednakże dzieci nie będą wiedziały, w jaki sposób zorganizować przedmioty pod względem stopnia posiadania danej cechy, jak na przykład ustawić grupę dzieci pod względem wzrostu.


W artykule został omówiony moduł „Logika” z programu „Klucz do uczenia się”. Zajęcia w tym module pozwalają dzieciom na zanalizowanie przedmiotów i zdarzeń w celu ustalenia ich najistotniejszych cech i sklasyfikowania ich, na myślenie sekwencyjne oraz na wyciąganie wniosków.
Artykułowi towarzyszy przykładowy scenariusz zajęć „Żółte kwiaty”.