Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

"V Przegląd Utalentowanych Młodych Aktorów"


Konkurs dodał(a) Katarzyna Halik
ponad 11 lat temu, wyświetleń 3173


Wpis został sprawdzony przez moderatora


P.U.M.A. w Przedszkolu nr 343 w Warszawie


Teatr – nadzwyczajny fenomen pośród naszego codziennego życia.
Puma – tajemnicza, dzika, intrygująco nieuchwytna, fenomen wśród kotów.



W Przedszkolu nr 343 w Warszawie po raz piąty gościła PUMA! Nikt się jednak nie bał, ponieważ była ona bardzo łagodna i przyjaźnie nastawiona do przedszkolaków.


Piąty jubileuszowy Przegląd Utalentowanych Młodych Aktorów P.U.M.A. odbywający się 5 i 6 czerwca 2013 r. w Przedszkolu nr 343 w Warszawie przy ul. Warszawskiej 53 był wspaniałą wspólną zabawą w teatr. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Pani Dyrektor Teresy Brzezińskiej, rodziców i wszystkich pracowników przedszkola spotkanie mogło odbyć się po raz piąty. Przegląd poprowadziła Pani Maria Prokopiuk, która obok Pani Iwony Prugar-Fiedorowicz jest inicjatorką i organizatorką przeglądu P.U.M.A..

Przegląd powstał po to, aby poprzez zabawę przybliżyć Najmłodszym TEATR, jak również, aby owa zabawa w teatr stała się pasjonującą przygodą, podczas której dzieci mogą wszechstronnie i twórczo rozwijać się. Przegląd poprzedziły warsztaty teatralne dla nauczycieli dzielnicy Ursus zorganizowane w marcu 2013 r. w Przedszkolu nr 343 we współpracy z Panią Elwirą Jeunehomme z udziałem Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Skorzystało z nich łącznie 65 nauczycieli.

Podczas przeglądu we wspaniały świat teatru wprowadziły dzieci z 16 przedszkoli: z Warszawy, Raszyna, Lesznowoli i Łazów. To była okazja do obejrzenia kolorowych, rozśpiewanych i roztańczonych prezentacji scenicznych oraz (co bardzo cieszy organizatorów!) wiele spektakli teatralnych. Można więc było podziwiać jak mali aktorzy prezentują swoje aktorskie zadania. Jak bawią się, identyfikując się ze swoją rolą poprzez m.in. modulację głosu, czy charakterystyczny sposób poruszania się. Nawet w leginsach potrafiły być zwinnym kotem, bardzo smutnym osiołkiem, rozkapryszoną i zakochaną królewną, czy królem – niejadkiem, wesołą myszką, czy bardzo groźnym wilkiem... Teatralna zabawa z wyobraźnią uruchomiła kreatywność dzieci, które bawiły, wzruszały i rozśmieszały całą widownię.

Na scenie królował teatr, którego istotą jest, był i będzie zawsze człowiek oraz to, co ze sobą wnosi, nawet wtedy gdy ma tylko 3, 4 czy 5 lat. Podczas przeglądu zachwycała również scenografia, kostium, użycie rekwizytu, muzyka (wyszukana, niebanalna, tworząca klimat przedstawianego świata) i różnorodna charakteryzacja. Pojawiły się także próby niestandardowych rozwiązań scenicznych.


Oceny spektakli dokonali członkowi jury w składzie:


Dorota Latos (przewodnicząca) – teatrolog, animator kultury, instruktor teatralny, koordynator projektów teatralnych oraz dyplomowany trener rozwoju potencjału. Znana między innymi z filmu „Szaleństwa panny Ewy”. W ciągu kilkunastu lat pracy teatralnej występowała na scenie, pisała scenariusze i reżyserowała. Pracowała z grupami dzieci, młodzieży i dorosłych, angażując w swoje projekty ponad cztery tysiące uczniów z różnych szkół, w tym podopiecznych szkoły specjalnej, uczniów oddziałów integracyjnych oraz nauczycieli i pedagogów szkolnych. Prowadziła własny teatr i własną fundację dla dzieci i młodzieży. Obecnie realizuje projekty edukacyjne wspierające świadomy rozwój osobisty i zawodowy oraz prowadzi warsztaty i szkolenia.

Edyta Kolasińska-Bazan – dziennikarka, pedagog. Współpracuje m.in. z: miesięcznikami: DZIECKO, BLIŻEJ PRZEDSZKOLA, ZDROWIE, MjakMAMA, tygodnikami: CHWILA DLA CIEBIE, COGITO, portalami: WIRTUALNA POLSKA – DZIECI.PL, QLTURKA.PL, WOLNASOBOTA.PL, eTEATR, także z Fundacją na Rzecz Kobiet JA KOBIETA. Swoje teksty adresuje do dorosłych, a bohaterami jej artykułów, reportaży są (przeważnie) dzieci, jak i ich opiekunowie. Jest inicjatorką i współorganizatorką ogólnopolskich „Spotkań Na Styku”, mających na celu integrację osób głuchych i słyszących. Zajmuje się z pasją wydarzeniami kulturalnymi i tematami społecznymi, jest wielbicielką teatru.

Aleksander Trąbczyński – aktor Teatru Powszechnego w Warszawie, wykonawca piosenki literackiej znany z wielu filmów fabularnych, tj. Księstwo, Ile waży koń trojański, To nie tak jak myślisz kotku oraz  licznych popularnych seriali telewizyjnych tj. Prawdziwe Życie, Prawo Agaty, Układ Warszawski, Usta usta, Ludzie Chudego, Plebania, Ranczo, Pensjonat pod różą, Samo życie.

Jury biorąc pod uwagę kryteria teatralne oceniło dzieci, ale i pracę osób, których efekt finalny, a więc SPEKTAKL zaprezentowano podczas przeglądu P.U.M.A. Nie było to wcale łatwe zadanie! Trzeba zaznaczyć, że podczas piątego Przeglądu Utalentowanych Młodych Aktorów zostało zaprezentowanych kilka świetnych spektakli. Dylemat był więc ogromny, ponieważ TYLKO 3 spośród nich mogły otrzymać 3 nagrody główne: ZŁOTĄ, SREBRNĄ i BRĄZOWĄ Pumę.

Nagrody główne i wyróżnienia wręczone zostały podczas uroczystej gali w gościnnym Ośrodku Kultury Arsus 12 czerwca 2013 r. (sponsora przeglądu P.U.M.A). Uroczystą galę uświetnili swoją obecnością Pan Wiesław Krzemień Burmistrz Dzielnicy Ursus – Patron Honorowy przeglądu, Pan Jacek Duchnowski Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus, Pan Henryk Linowski Przewodniczący Rady Dzielnicy Ursus, Pani Marzena Mańkowska wizytator Wydziału Zwiększania Szans Edukacyjnych Kuratorium Oświaty w Warszawie, Pan Bogusław Łopuszyński Dyrektor Ośrodka Kultury Arsus, Pani Aleksandra Magierecka Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Dzielnicy Ursus, Pani Elwira Jeunehomme – doradca metodyczny Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń w zakresie wychowania przedszkolnego, kształcenia integracyjnego, Pan Jacek Sulewski Redaktor Gazety Flesz Mazowsza, przedstawiciele rodziców Przedszkola nr 343, dyrektorzy przedszkoli uczestniczących w przeglądzie oraz przedstawiciele lokalnej telewizji Internetowej URSUSTV.PL.

Organizatorem jubileuszowej gali były inicjatorki przeglądu P.U.M.A. – Maria Prokopiuk, nauczyciel Przedszkola nr 343 i Iwona Prugar Fiedorowicz, instruktor tańca i umuzykalnienia, jeden z jurorów czterech pierwszych przeglądów. W organizacji imprezy pomagała Katarzyna Cieloch, nauczyciel przedszkola, która była m.in. autorem prezentacji multimedialnej z pięciu przeglądów P.U.M.A. zaprezentowanej podczas jubileuszowej gali.


Przy licznie zgromadzonej ok. 400-osobowej publiczności zaprezentowały się dwie nagrodzone grupy przedszkolaków. Wręczono też wyróżnienia i podziękowania dla młodych utalentowanych „aktorów”, nauczycieli, instruktorów i opiekunów.

Główna nagroda Złota PUMA oraz bilety do Teatru Guliwer powędrowały do Przedszkola nr 194 z Warszawy za celowe i perfekcyjne wykorzystanie bogactwa środków teatralnych (scenografii, kostiumów, muzyki i choreografii) dla wykreowania baśniowego świata oraz za świetne wykonawstwo zadań scenicznych przez cały zespół młodych aktorów, składające się na artystyczną harmonię i pełnię w spektaklu „Kopciuszek”.

Nagrodę Srebrna PUMA oraz zestaw teatralny otrzymały dzieci z Przedszkola nr 200 „Gąski Balbinki” z Warszawy za czystą, piękną formę teatralną, zaraźliwy entuzjazm, wyrazistość i samodzielność młodych aktorów w realizacji indywidualnych i zbiorowych zadań w dziedzinie mowy, śpiewu i ruchu scenicznego w spektaklu „Bajka o królu”.

Brązowa PUMA oraz mini zestaw teatralny trafił do Przedszkola Niepublicznego Zebra z Raszyna za spójną, ciekawą plastycznie i nowoczesną formę teatralną, otwierającą przestrzeń dla wyobraźni i wrażliwości widza oraz za przekonujące kreacje młodych aktorów niosące wartościowe przesłanie w spektaklu „Bajka o smutnym osiołku”.


Ze względu na bardzo wysoki tegoroczny poziom spektakli dziecięcych wyróżnienia specjalne otrzymały:

  • Przedszkole Niepubliczne Delfinki z Warszawy za ciekawą adaptację wiersza Juliana Tuwima, aranżację przestrzeni scenicznej, kostiumy podkreślające indywidualność postaci i za bardzo ładny finał w spektaklu „Kłopoty ze słowikiem”;
  • Przedszkole „Muzyczna Przedszkolandia” z Lesznowoli, za ambitną próbę wprowadzenia małych aktorów w świat klasyki musicalu oraz charakteryzację i choreografię w spektaklu „Koty”;
  • Przedszkole nr 343 z Warszawy za organizację przestrzeni teatralnej, oryginalną scenografię oraz przygotowanie dzieci do samodzielnej pracy scenicznej;
  • Przedszkole nr 60 z Warszawy za wykreowanie kolorowego bajkowego świata w spektaklu „Wiosna radosna”;
  • Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 418 z Warszawy za impresyjną kolorystyczno-muzyczną opowieść oraz ciepłą atmosferę pracy zespołowej;
  • Przedszkole Niepubliczne „Klub Przedszkolaka” z Łazów za swobodę działań scenicznych i wyrazistość wypowiedzi w obcojęzycznym spektaklu „Czerwony Kapturek” .


Wyróżnione grupy otrzymały różnorodne pacynki do zabaw w dziecięcym teatrzyku.

Dodatkowo, jak co roku, jury wyróżniło wielu młodych aktorów za osobowość sceniczną, opanowanie długiego tekstu i jego interpretację oraz za ładne i wyraźne mówienie. Dostrzeżono także samodzielność dzieci, ich ruch sceniczny i pełne zaangażowania wypełnianie powierzonych im zadań. Dwadzieścia troje wyróżnionych dzieci otrzymało w nagrodę książki.

Dyplomy i podziękowania trafiły również do Niepublicznego Przedszkola Iskierka Ursus, Niepublicznego Przedszkola Iskierka Włochy, Przedszkola Pociecha z Raszyna, Przedszkoli nr 413, 274, 170, 174 z Warszawy. Wszystkie osoby, które przygotowały dzieci do przeglądu otrzymały dyplomy, a każdy uczestnik przeglądu drobny upominek – mini pacynkę na palec.

Sponsorami przeglądu byli w tym roku: Rodzice Przedszkola nr 343, Ośrodek Kultury Arsus, Teatr Guliwer w Warszawie, Educarium z Bydgoszczy, Moje Bambino z Łodzi, Fundacja Festina Lente i iCzytam Portal najmłodszych czytelników z Warszawy oraz Pracownia witraży z Piastowa.

Sponsorami poczęstunku dla wszystkich uczestników przeglądu byli: Piekarnia z Piastowa, MARIAN–POL Marian z Piastowa, Gospodarstwo Ogrodnicze z Domaniewka oraz MAZOWIA z Ożarowa Mazowieckiego, SEBEX z Warszawy oraz IMEX z Warszawy.

Organizacja przeglądu i gali nie byłaby jednak możliwa bez zaangażowania całego zespołu pracowników Przedszkola nr 343 oraz rodziców.

Uroczystą galę przeglądu zakończył barwny pokaz konfetti oraz wspólny taniec i śpiew wykonany na scenie przez wszystkie zgromadzone w sali dzieci. Okrzykom radości i podziękowań nie było końca.

Organizatorzy mają nadzieję, że spotkają się razem ze wszystkimi niebawem na przeglądzie lub podczas innej fascynującej przygody, która wprowadzi w barwny dziecięcy świat.


Maria Prokopiuk, Katarzyna Cieloch – nauczyciele Przedszkola nr 343
Teresa Brzezińska – Dyrektor Przedszkola
www.przedszkole343.waw.pl



Patronat honorowy nad przeglądem objęli: Pan Karol Semik Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Pan Wiesław Krzemień Burmistrz Dzielnicy Ursus.

Patronat medialny objęli: serwis wolnasobota.pl z Warszawy

oraz


 

Dodatkowe informacje

Termin: 2013-05-15
Zasięg konkursu: Konkurs ogólnopolski
Uczestnicy: Dzieci

Organizator

Centrum Edukacyjne BLIŻEJ PRZEDSZKOLA
Józefa Kostrzewskiego 17
30-437 Kraków
783 881 288

Zobacz wszystkie wpisy
od Katarzyna Halik



Wyślij wiadomość
do Katarzyna Halik

Scenariusze zajęć


Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Katarzyna Halik

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się