Karnawał figur geometrycznych (edukacja matematyczna)

Edyta Kaczanowska   Luty 2013

Artykułowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne które można pobrać TU. Na główną część artykułu składa się scenariusz zajęć dla najstarszej grupy przedszkolaków, którego cele ogólne to: rozwijanie umiejętności klasyfikowania figur geometrycznych według ok... więcej
Pobierz
Ten plik można pobrać za pomocą przelewu (6.99 PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.
Pomoce dydaktyczne 1
Pobierz pomoce dydaktyczne wykorzystane w tym scenariuszu. Pliki umieszczone są do osobnego pobrania

Więcej z tego numeru

Luty 2013

Teraz popularne

Ostatnio pobierane

Artykułowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne które można pobrać TU.

• rozwijanie umiejętności klasyfikowania figur geometrycznych według określonych cech;
  • doskonalenie umiejętności odtwarzania rytmu geometrycznego;
  • stwarzanie okazji do aktywności ruchowo-tanecznej.

Ujęte w scenariuszu umiejętności dzieci to:

• rozróżnianie figur geometrycznych (koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt, półkole, romb, trapez);
  • przekształcanie wybranych figur geometrycznych;
  • układanie obrazka z figur geometrycznych według wzoru;
  • klasyfikowanie figur geometrycznych według kształtu, koloru i wielkości;
  • układanie figur geometrycznych w szeregu według podanego rytmu;
  • wyodrębnianie figury geometrycznej według jednej, dwóch i trzech cech;
  • uzupełnianie tabelki według kodu (kształt z wielkością, kolor);
  • rytmiczne poruszanie się przy muzyce (w parach, w korowodzie i w grupie);
  • posługiwanie się w działaniu wyobraźnią;
  • współdziałanie i współpraca.
Ze wstępu do artykułu:
W kolejnych propozycjach scenariuszy będzie uwzględniany przyrost umiejętności dzieci w zakresie pojęć matematycznych nabytych w pierwszym półroczu. Zajęcia te będą miały na celu rozwijanie i doskonalenie kluczowych umiejętności matematycznych. W lutym na bazie tematyki dotyczącej kończącego się karnawału zrealizujemy treści związane z figurami geometrycznymi i rytmami.
Opracowując scenariusz, miałam na uwadze przede wszystkim metody pedagogiki zabawy oraz metodę kształtowania pojęć matematycznych według Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej. Sytuacje edukacyjne opisałam w formie zadaniowej nakierowanej na dzieci w starszym wieku przedszkolnym.

Pomoce

Pliki umieszczone są do osobnego pobrania