Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty
Typ: pdf
Wielkość: 385.61 kb
Stron: 2
Id: 1469

Jesienne muzykowanie ruchem

Karolina Gawlik (Śniadkowska)   Październik 2011

Muzykowanie ruchem to pojęcie stworzone przez Emila Jaquesa Dalcroze’a. W swojej metodzie wychowania muzycznego wyszedł on od najbliższej dziecku aktywności – ruchu. (…) Przedstawione propozycje mają charakter zabaw naśladowczych, ilustrujących zmiany tempa lub dynamiki w utworac... więcej
Pobierz Ten plik można pobrać za pomocą SMS (1.23 PLN brutto) lub za pomocą pobrań.

Zobacz również

jesieńmuzykatańce integracyjne

Więcej z działu

Muzyka i śpiew, pląsy i taniec

Więcej z tego numeru

Październik 2011

Muzykowanie ruchem to pojęcie stworzone przez Emila Jaquesa Dalcroze’a. W swojej metodzie wychowania muzycznego wyszedł on od najbliższej dziecku aktywności – ruchu.

(…) Przedstawione propozycje mają charakter zabaw naśladowczych, ilustrujących zmiany tempa lub dynamiki w utworach. Można je także uznać za rodzaj opowieści ruchowych realizowanych przy muzyce. Układy opracowane zostały przeze mnie do utworów klasycznych, które są powszechnie dostępne i łatwe do odnalezienia. Choć opisy mogą początkowo wydać się skomplikowane, łatwo zapadają w pamięć już po jednej, dwóch próbach odtworzenia ich w takt muzyki.


W artykule zostały opisane dwa tańce: taniec „Jesienne liście” do „Uwertury” z baletu „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego oraz taniec „Na grzyby” do głównego tematu z filmu „Grek Zorba” Mikisa Theodorakisa.