
Gimnastyka paluszków
Już dawno temu zauważono, że połączenie wiersza i ruchów palcami wpływa pozytywnie na rozwój dziecka. Tradycja przekazów ustnych każdego kraju podaje przykłady krótkich wierszyków lub rymowanek, którym towarzyszy ruch palców. Oto jeden z popularnych p... więcej
Już dawno temu zauważono, że połączenie wiersza i ruchów palcami wpływa pozytywnie na rozwój dziecka. Tradycja przekazów ustnych każdego kraju podaje przykłady krótkich wierszyków lub rymowanek, którym towarzyszy ruch palców. Oto jeden z popularnych przykładów:
„Idzie rak nieborak
Czasem naprzód, czasem wspak
Jak uszczypnie będzie znak.”
Później ta mądrość ludowa została potwierdzona przez badania naukowe. Wspólny wątek w pracach uznanych rosyjskich psychologów i fizjologów, takich jak I. Pawłow, A. Leontiew, A. Łuria i I. Seczenow, był dowodem na bliski związek pomiędzy zdolnościami motorycznymi dzieci i ich mową. Z wyników tych badań wynika, że rozwój zdolności motorycznych stwarza warunki wstępne dla wielu procesów psychologicznych, głównie rozwoju mowy i języka.
W dalszej części artykuły przeczytać można m.in. o wpływie gimnastyki palców na rozwój mowy i poprawę charakteru pisma. Autorki odpowiadają także na pytania, czy wszystkie dzieci potrzebują treningu motoryki oraz dlaczego należy łączyć ruch z rytmem i rymem.
Artykuł powstał na podstawie książki Gimnastyka paluszkowa autorstwa G. Dolya i J. Holder.