Polecamy Ekologiczny prezent dla babci i dziadka

Ekologiczny prezent dla babci i dziadka

ponad 2 lat temu Polecamy

Każdego roku dzieci z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowują coś specjalnego. Wspólnie z Fundacją WWF Polska zachęcamy, aby zbliżająca się okoliczność była okazją do podarowania wykonanych własnoręcznie przez dzieci ekologicznych upominków związanych z dziką przyrodą. Każda babcia i każdy dziadek z pewnością doceni piękny gest i uroczą pamiątkę!

Laurka w hołdzie dzikiej przyrodzie

Zachęcamy do przeprowadzenia zajęć, których motywem przewodnim będą gatunki zagrożone. Główną aktywnością będzie wykonanie przez najmłodszych laurek dla babci i dziadka zainspirowanych zwierzętami, które są narażone na wyginięcie.

Klika słów o zagrożonych gatunkach

Zajęcia dobrze zacząć od wytłumaczenia dzieciom co dokładnie oznacza termin gatunki zagrożone. Warto porozmawiać z najmłodszymi o zwierzętach, które wymagają ochrony oraz o zagrożeniach, z którymi muszą się one na co dzień zmagać. Zachęcamy, aby w trakcie zajęć wskazać:

• najbardziej znane gatunki chronione w Polsce i na świecie,
  • które z zagrożonych gatunków, są bohaterami bajek i filmów dla dzieci,
  • przyczyny wymierania gatunków,
  • sposoby na ochronę i pomoc tym gatunkom.

Jednym z polecanych przez WWF sposobów pomocy jest opowiadanie innym o gatunkach zagrożonych i uwrażliwianie ludzi na ich problemy. Dlatego, z okazji Dnia Babci i Dziadka proponujemy, żeby dzieci stworzyły laurki, których bohaterami będą wybrane przez nie zwierzęta – pantera śnieżna lub sóweczka.
.

Coś dla Babci, coś dla Dziadka

Użyjcie szablonów i wykonajcie order z panterą śnieżną lub laurkę z sóweczką. Możecie je ozdabiać jak tylko się Wam podoba! Pokolorujcie je kredkami, pomalujcie farbami albo wyklejcie ścinkami kolorowego papieru. Oczywiście nie zapomnijcie podpisać i zadedykować swoich dzieł!

Idealnym dopełnieniem ręcznie wykonanej laurki będzie realne wsparcie projektów mających na celu ochronę gatunków. Pomóc można dokonując symbolicznej adopcji jednego z nich na stronie pomagam.wwf.pl. Otrzymany certyfikat adopcyjny z imieniem babci lub dziadka będzie świetnym dodatkiem do przygotowanego na zajęciach upominku.

Szablony laurek zaprojektowane przez Katarzynę Walentynowicz można pobrać tu: pantera śnieżna i sóweczka.

Szukacie innych zwierzęcych zabaw i scenariuszy zajęć? Zajrzyjcie na edukacja.wwf.pl i koniecznie dopiszcie się do newslettera edukacyjnego WWF – jako pierwsi poznacie nowe programy przygotowane przez WWF Polska!

___________

Fundacja WWF Polska objęła patronatem nasz projekt ekologiczny Ekokulturalne przedszkole.

Dowiedz się więcej o projekcie: blizejprzedszkola.pl/ekokulturalne-przedszkole